Keď sa povie cestovanie do USA, mnohí si predstavia obrovské mestá, mrakodrapy siahajúce vysoko do oblohy, kasína, či neutíchajúci nočný život. Ale USA sa môže pochváliť aj priam dych berúcou prírodou. Na území Spojených štátov amerických sa nachádza cez 50 chránených území klasifikovaných ako národné parky. A každý z nich stojí za povšimnutie. Sú nielen miestom pre pokoj, odpočinok a turistiku, ale aj zároveň domovom množstvu zvierat. My by sme vám chceli v našom novom článku predstaviť Yosemitský národný park, ktorý je akousi perlou USA medzi národnými parkami.

Park vo faktoch

Yosemitský národný park, alebo len v skratke Yosemity, sa nachádza vo východnej časti strednej Kalifornie. Park bol založený v roku 1890 a od roku 1894 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Niet sa čomu čudovať, takú krásu treba chrániť. Jeho celková rozloha prestavuje 3 081 km² , ktorou preteká rieka Merced, a v ktorej sa nachádza okolo 3000 jazier, množstvo vodopádov, vysoké žulové skaly, či nádherné vrchy.

Ubytovanie a doprava

Cez park je možné prechádzať aj autom, nachádza sa tu množstvo ciest, a tak môžete obdivovať prírodnú krásu a skalnaté útvary z pohodlia vášho vozidla. Avšak odporúčame vám pešiu turistiku, užijete si to omnoho viac, aspoň na istý čas sa stanete súčasťou umeleckého výtvoru prírody.

V parku sa nachádzajú aj hotely a motely. Ale nehľadajte tu luxusné, či obrovské hotelové komplexy. Ubytovanie je vystavané v súlade s prírodou a snaží sa nenarúšať prírodného ducha. Odporúčame si vytvoriť rezervácie vopred. Napr. ak už máte naplánovanú cestu do USA, kúpené letenky, zabezpečené cestovné povolenie ESTA viza, tak si zabezpečte aj ubytovanie. Najmä v letných mesiacoch budú ubytovacie kapacity vypredané.

Dominantou je žula

Pre park sú typické najmä žulové skalnaté útvary. Kde sa pozriete, tam je dominantou žula. V tomto parku sa hrdo pýši 1.220 metrov vysoká žulová skala El Captain spolu so žulovým monolitom Half Dome.

Čo určite nevynechať

V Yosemitskom národnom parku je naozaj čo obdivovať a skôr budete mať problém, kde sa od toľkej krásy najskôr pozrieť. Je to raj pre turistov a horolezcov a počas pekného počasia a letnej sezóny je tu naozaj plno. Odporúčame nevynechať:

  • El Captain – tento žulový monolit by bol hriech obísť. Lákadlom je najmä pre horolezcov.
  • Half Dome – polovičná skala Half Dome bola v minulosti dlhodobo nedostupná, dnes je možné ju zliezť po zaistenej trase. Avšak výstup je obmedzený istým počtom povolení vydaných na deň.
  • Tunnel View – najfotogenickejšie miesto celého údolia. Odtiaľto máte k dispozícii úchvatný výhľad na El Captain a Yosemitskú dolinu.
  • Glacier Point – tento bod je dostupný aj autom a poskytuje dych berúci panoramatický výhľad na Yosemitské vodopády, Clouds Rest, Half Dome, vodopády.

Park má naozaj čo ponúknuť a je skvelým variantom aktívnej dovolenky. Zabezpečte si cestovnú autorizáciu ESTA a spoznajte krásu Yosemít.