Cestovné povolenie pre občanov Maďarska – ESTA Visa

Najčastejšie kladené otázky

Každá cestujúca osoba, ktorá chce vstúpiť na územie Spojených štátov amerických, si musí zabezpečiť registráciu E.S.T.A. Ide o elektronické povolenie vydané Imigračným americkým oddelením. Skratka E.S.T.A znamená: “Electronic System for Travel Authorization (Elektronický systém cestovného povolenia)” a je platný od roku 2008.

Prečítajte si viac

Nie, nie je. Síce ESTA je všeobecne známa pod pojmom “víza”, je súčasťou VWP, čo predstavuje bezvízový program a umožňuje tak vstup do USA “ne-imigračným” osobám, bez nutnosti zabezpečovania si víz.

Prečítajte si viac

Všetky osoby krajín, ktoré sa účastnia na programe Visa Waiver Program (VWP), sú povinné ešte pred vycestovaním do USA vyplniť formulár ESTA. V prípade, ak to odmietnete vykonať, nedostanete povolenie, ktoré Vás oprávňuje cestovať do USA. Nie sú tak povinné konať len osoby, ktoré sú už držiteľmi víz.

Prečítajte si viac

Cestovný dokument ESTA je možné získať len elektronickou formou – online.
Žiadateľ je povinný uviesť osobné informácie a zodpovedať na niekoľko otázok týkajúcich sa jeho účelu vycestovania a súčasného zdravotného stavu.

Prečítajte si viac

Aby ste mohli podať žiadosť o povolenie ESTA musíte splniť určité požiadavky. Je ich hneď niekoľko, ale sú veľmi jednoduché a jasné:

Prečítajte si viac

Medzi editovateľné polia patrí:
– adresa bydliska.
– e-mailová adresa.
V prípade aktualizácie/zmeny informácii týkajúcich sa Vašej cesty, budete vyzvaný k zadaniu celého Vášho mena (meno a priezvisko), čísla a krajiny vydania Vášho pasu a čísla vygenerovaného systémom v čase požiadania o povolenie ESTA. Pokiaľ vygenerované číslo nemáte, môžete použiť svoj dátum narodenia.

Prečítajte si viac

Americké autority DHS (Department of Homeland Security, American immigration) vyžadujú pasy, ktoré sú optické alebo elektronické. Aký je medzi nimi rozdiel?
Strojovo čitatelný pas nemá rozpoznávací čip, ktorý sa nachádza v elektronickom pase. Pasy, ktoré boli na Slovensku vydané po januári 2008 sú už elektronické (obsahujú biometrické údaje).

Prečítajte si viac

Andorra, Austrália, Rakúsko, Belgicko, Brunej, Chile, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Island, Írsko, Taliansko, Japonsko, Lotyšsko, Lichtenštajsko, Litva, Luxembursko, Malta, Monaco, Holandsko, Nórsko, …..

Prečítajte si viac

Povolenie ESTA je platné dva roky. Avšak ak Váš pas má kratšiu platnosť alebo je zrušený, s expiráciou pasu zaniká aj povolenie ESTA. Môže sa Vám stať, že Vám povolenie ESTA vyprší už na území USA, počas Vášho pobytu, v tomto prípade nemusíte žiadať o nové povolenie, dôležité je aby bol dokument platný v čase vstupu do USA.

Prečítajte si viac

Ak už aj mate schválenú a ešte stále platnú autorizáciu ESTA, musíte byť obozretný, v niektorých prípadoch ste povinný si ju obnoviť aj napriek tomu, že jej ešte nevypršala platnosť. Medzi tieto prípady patrí: zmena alebo obnova pasu, zmena Vášho mena, zmena krajiny pobytu alebo pohlavia, zmena okolností, ktoré súvisia s uvedenými odpoveďami na otázky v už vyplnenej žiadosti. Budete vyzvaný na aktualizáciu potrebných informácií. Ste povinný uviesť najaktuálnejšie údaje.

Prečítajte si viac

Cestovný pas je jediný dokument, ktorý je platný aj v zahraničí, a teda na medzinárodnej úrovni. Všetky informácie musia byť správne a platné počas celej doby trvania Vašej cesty. Ak sa zmenia informácie v pase, musíte požiadať o nové cestovné povolenie ESTA.

Prečítajte si viac

Dokument ESTA môžete vyplniť kedykoľvek pred vycestovaním na územie Spojených štátov amerických. Oddelenie vnútornej bezpečnosti USA ( The United States Department of Homeland Security) odporúča vyplniť formulár najneskôr 3 dni pred odletom (do troch dní musí odbor odpovedať na žiadosť).

Prečítajte si viac

Samozrejme, áno. Môže sa stať, že ešte neviete kde budete ubytovaní, v akých mestách sa zdržíte. Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť Spojených štátov (The Department of Homeland Security of the United States) odporúča odoslať žiadosť na povolenie 3 dni pred odletom (resp. podľa možnosti adresy v USA). Ide len o odporúčanie nie o príkaz.

Prečítajte si viac

Áno, ste. Všetci cestujúci, ktorí len prechádzajú cez územie Spojených štátov amerických, sú povinní si zabezpečiť povolenie ESTA. Po príchode na územie USA prechádzate k pasovej a colnej kontrole (riadi ju Americký úrad ochrany hraníc “American authority of border protection”). Predtým než budete môcť pokračovať vo Vašej ceste do ďalšej cieľovej krajiny, Vám skontrolujú a overia všetky osobné údaje.

Prečítajte si viac

Na americkú ambasádu sa musíte obrátiť v prípade potreby víz. Ak Vaša cesta bude trvať menej ako 90 dní, nepotrebujete víza, a teda nemusíte sa kontaktovať s americkou ambasádou, ale stačí Vám vyplniť online žiadosť na cestovné povolenie ESTA. Pred vycestovaním musíte získať cestovné povolenie.

Prečítajte si viac

Nie. Či už ide o povolenie ESTA alebo o víza, tieto dokumenty len dávajú možnosť vycestovať do USA, povoľujú Vám vstup na palubu lietadla. Akonáhle sa dostanete na územie Spojených štátov amerických, musíte prejsť colnou kontrolou. Vaše dokumenty budú kontrolovať príslušné imigračné a colné autority (Customs and Border Protection, the Bureau of American Customs and Border Protection). Príslušní zamestnanci tejto kontroly rozhodnú o tom, či môžete vstúpiť do USA.

Prečítajte si viac

Po prílete na letisko resp. po priplávaní do prístavu, musíte predložiť Vaše dokumenty Americkému colnému úradu a hraničnej kontrole (Customs and Border Protection, the Bureau of Customs and Border Protection American). Na základe týchto autorít budete mať povolený (resp. zamietnutý) vstup na územie USA. Aby ste dostali povolenie vstúpiť na toto územie musíte splniť nasledovné:

Prečítajte si viac

Ak sa rozhodujete medzi povolením ESTA a americkými vízami, berte na ohľad dĺžku pobytu v USA a dôvod/účel cesty do USA.

Prečítajte si viac

ESTA je dokument vydaný programom o bezvízovom styku (VWP). A preto všetky osobné informácie uvedené v žiadosti o povolenie ESTA budú uchované na oddelení vnútornej bezpečnosti USA (Department of Homeland Security). K informáciám budú mať prístup len poverené osoby v rámci tohoto bezvízového programu.

Prečítajte si viac

Všetky uvedené informácie vo formulári ESTA sú v bezpečnostných jednotkách uložené po dobu dvoch rokov. Po uplynutí dvoch rokov, budú všetky informácie archivované. V niektorých prípadoch sa tak môže stať ešte skôr. Napríklad pri vypršaní platnosti cestovného pasu, vyprší aj platnosť ESTA, a vtedy budú tieto informácie archivované.

Prečítajte si viac

Informácie modulu ESTA môže DHS zdieľať s ostatnými sekciami (oddeleniami), ale vždy v súlade so zákonom a len v prípade potreby.

Prečítajte si viac

Mnohým cestovateľom zo zahraničia nestačí 90 dní pobytu v Spojených štátoch. Aby získali ďalších 90 dní na určitý čas opustia USA a vydajú sa do krajín ako napr. Kanada, Mexiko, alebo Karibské krajiny.

Aj napriek tomu, že toto povolenie je udelené v zahraničí, zamestnanci pohraničnej ochrany a colnej správy môžu takýchto cestujúcich zadržať za porušenie imigračného zákona a tak zablokovať návrat do USA.

Prečítajte si viac

Jediné čo Váš počítač musí spĺňa pri žiadaní povolení ESTA, je podpora akéhokoľvek 128-bitového prehliadača. Všetky hlavné a veľmi známe prehliadače ako je Chrome, Safari, Explorer, Firefox, či Opera spĺňajú túto požiadavku, a teda poskytujú možnosť vyplnenia online formulára ESTA.

Prečítajte si viac

Formulár ESTA vyplníte jednoducho a rýchlo, za menej ako 10 minút. Mali by ste vedieť, že:
 ● Keďže za žiadosť o povolenie ESTA sa platí, musíte mať debetnú kartu Visa/master Card alebo kreditnú kartu Visa, MasterCard, American Express alebo Discover. K dispozíci je aj platobná brána PayPal.

Prečítajte si viac

Na formulár ESTA odpovedá Oddelene vnútornej bezpečnosti USA. Po odoslaní žiadosti môžete očakávať tri druhy odpovede.
 ● Autorizácia je schválená (Authorization Approved): máte povolenie vycestovať do USA v rámci program bezvízového styku VWP. Povolenie ESTA ako aj platné víza Vám dávajú možnosť vycestovať do…

Prečítajte si viac

Ak Vám je povolenie ESTA zamietnuté, jediná možnosť ako môžete získať povolenie k vstupu do USA je požiadať o víza. Požiadať o víza môžete na veľvyslanectve alebo konzuláte Spojených štátov na mieste, ktoré je Vám k bydlisku najbližšie.

Prečítajte si viac

Ak sa chcete vyhnúť dlhému a nepríjemnému čakaniu na colnici, mali by ste si pred cestou zistiť čo je povolené resp. nepovolené zbaliť do batožiny. Pretože sú určité limity a pravidlá, ktoré sa týkajú prepravovaných predmetov, tovarov, drahokamov a hotovosti a Vaša batožina by musela byť skontrolovaná príslušnými autoritami (colnou správou).

Prečítajte si viac

O nás v číslach
  • Viac ako 99.5% ESTA povolení sa udelí do dvoch hodín po prijatí žiadosti.
  • Približne 1.000.000 žiadostí (kontaktov) za mesiac.
  • 24/7 podpora v niekoľkých jazykoch.
  • Spracovavame žiadosti z 36 štátov zúčastnujúcich sa na bezvízovom programe?
Bezpečný platobný systém

Kreditné karty: údaje z kreditných kariet sú zasielané priamo na bankový server, komunikácia medzi prehliadačom a serverom je bezplatná a podporovaná 128 bitovým SSL3 šifrovaním (v súčasnosti najvyšší bezpečnostný štandard s certifikáciou server-siden).

Többféle biztonságos online fizetési lehetőség is elérhető az ESTA Visa-nál

BEZPEČNOSŤ

Esta Visa pracuje v súlade s medzinárodnými predpismi pre platobný priemysel (Standard Payment Card Industry – Data Security Standard (PCI-DSS)), ktoré vyvinuli najväčšie spoločnosti vydávajúce kreditné karty s cieľom chrániť osobné údaje svojich klientov.