Poľsko sa v stredu, 27.10.2019 zaradilo medzi krajiny bezvízového styku, a tým pádom sa stalo 39. krajinou, ktorej obyvatelia budú môcť cestovať do Spojených štátov amerických bez víz! Vďaka Esta visa pocestujú ľahko a jednoducho na biznis cestu či výlet po dobu až 90 dní. Stačí im taktiež vyplniť už len online Esta formulár, počkať na schválenie a môžu vycestovať až po dobu 2 rokov.

Nariadenie platí od 11. Novembra 2019. 

“Začlenenie Poľska do programu bezvízového styku je dôkazom osobitného vzťahu, ktorý existuje medzi našimi dvoma krajinami, a pokračujúceho priateľstva a úzkej spolupráce na našich spoločných bezpečnostných prioritách,” uviedol vo vyhlásení úradujúci minister pre vnútornú bezpečnosť Kevin McAleenan. “Tešíme sa na pokračovanie spolupráce s poľskou vládou, keď prehĺbime našu bezpečnostnú spoluprácu a zároveň uľahčíme cestovanie našim občanom.”

Prezident Americkej Asociácie cestovania Roger Dow vo svojom vyhlásení privítal tento krok k Poľsku a poznamenal, že pridanie Poľska do programu prinesie v prvých 3rokoch ďalších 702 miliónov dolárov na cestovné výdavky. Ďalší silní kandidáti na vstup sú Izrael a Brazília.

Poľsko je prvou krajinou po 5-tich rokoch

Poľsko je prvou krajinou, ktorá bola do bezvízového programu zaradená za posledných 5 rokov! Naposledy sa do bezvízového styku zaradilo v roku 2014 Čile. Zrušenie víz sa vo všeobecnosti obmedzuje na krajiny, ktoré sa považujú za „blízkych spojencov“ USA – a teda tie, ktoré sa oplácajú vo forme svojich vlastných vízových politík. V Amerike – krajine s povesťou náročných vstupných požiadaviek to bol účinný spôsob, ako prilákať medzinárodných turistov a obchodných cestujúcich do USA. Jednoznačne na túto udalosť má aj vplyv Covid-19, počas ktorého turizmus v Amerike bol na nulovej hodnote. Americký cestovný ruch je obmedzený na turistov, ktorí sú očkovaní. Keďže očkovanosť vo viacerých krajinách nie je až tak vysoká, krok ku uľahčeniu vstupu do USA voči daľším krajinám bol aj očakávaný. Zdravie je prvoradé, a teda vstup do USA je povolený len s očkovacím preukazom.