Prvá časť: Balím, balíš, balíme
Ešte pred samotným pobytom v cieľovej destinácii sa musíme nielen na výlet tešiť, ale si aj pripraviť veci, ktoré si so sebou zoberiete. Cestovanie do USA nie je možné absolvovať bez batožiny, predsa tam cestujete na istý čas, a aj keby Vaša cesta trvala len týždeň, sú veci bez ktorých by ste sa tam veľmi ťažko zaobišli. Hádam nechcete svoj drahocenný čas využiť na nákup neplánovaných predmetov. Ďalší nie menej dôležitý fakt je ten, že sa musíte nielen zbaliť, ale vedieť si zbaliť kufor správne. Inak sa Vám rýchlo môže stať, že budete potrebovať to, čo máte doma za Atlantikom a naopak v kufri Vám bude zaberať priestor veľa nepotrebných vecí. Pripravili sme pre Vás podrobný článok a rozdelili sme ho do dvoch častí. V tejto prvej časti nájdete informácie o príručnej a registrovanej batožine a dozviete sa aj to ako sa zbaliť systematicky a nič nezabudnúť.
Príručná a registrovaná batožina
Spravidla v cene letenky máte príručnú batožinu, ktorú si beriete so sebou na palubu lietadla a registrovanú batožinu, ktorú pri check-in prepážke odovzdáte a následne bude uložená do podpalubia lietadla. Letecké spoločnosti majú hmotnostné aj rozmerové obmedzenia na príručnú aj registrovanú batožinu, ak by ste ich náhodou prekročili neminie Vás doplatok, ktorý Vás určite nemilo prekvapí. A preto keď si budete zabezpečovať letenky, zistite si aj batožinové obmedzenia. Príručná batožina má presne stanovenú hrúbku, šírku, výšku aj hmotnosť. Pri registrovanej batožine nesmiete presiahnuť hmotnosť a súčet hrúbky, šírky a výšky, ktorý je stanovený leteckou spoločnosťou, to znamená že kufor, ktorý pôjde do podpalubia nemá striktne predpísané rozmery. Príručná batožina Príručná batožina predstavuje Vašu kabelku, ruksak, ktorý budete mať po celú cestu pri sebe v lietadle a aj to je dôvod prečo sa na ňu kladie omnoho väčší dôraz, čo sa týka bezpečnosti. Nesmie presiahnuť stanovené rozmery z toho dôvodu, aby neobmedzovali ostatných pasažierov a aby sa zmestila do priestoru nad sedadlami v lietadle. Bezpečnostné opatrenia pre príručnú batožinu:
- Maximálny objem všetkých tekutín je 1 liter.
- Jednotilo v 10 nádobkách objemovo max. 100 ml (ak budete mať tekutinu vo väčšom obale tak ju budete musieť zahodiť).
- Všetky tekutiny musia byt v uzatvárateľnom a transparentnom vrecku.
- Pri bezpečnostnej kontrole vrecko s tekutinami treba oddelene predložiť.
- Medzi tekutiny patrí aj krém, lesky, maskara, zubná pasta….
Do príručnej batožiny si určite zbaľte všetky dokumenty a doklady (letenka, pas, poistenie, bankové karty, povolenie ESTA Viza…), ďalej mobilný telefón, fotoaparát, notebook. Nabíjačky a adaptéry taktiež pribaľte do príručnej batožiny. Registrovaná batožina Dnes máte na výber kufre a cestovné tašky rôznych veľkostí a tých farieb je ako „od výmyslu sveta“. Odporúčame:
- Nekupovať najväčší kufor aký nájdete – ťažko sa s ním manipuluje, ťažko sa uskladňuje, pravdepodobne ho nenaplníte a veci sa pri pohybe rozhádžu. Zvoľte si menší kufor – tzv. kufor strednej veľkosti, ktorý je označovaný ako „medium“.
- Kúpte si „výnimočný“ kufor – ak si budete kupovať kufor, zvoľte inú farbu než čiernu, ťažko ho identifikuje na točiacom sa páse, červených aj šedých kufrov taktiež pribúda, ak Vám nevadia farby, tak siahnite po zelených, modrých, ružových alebo si kúpte kufor s nejakým vzorom alebo motívom.
- Odlíšte kufor – ak už máte kufor a je ťažšie na prvý pohľad rozoznateľný, môžete si ho označiť farebnou stužkou alebo šatkou.
- Označte si ho – kufor označte adresou. Na ceste tam si ju označte adresou, na ktorej sa budete zdržiavať v USA a na ceste späť si ju zameňte za domácu adresu. Ak by došlo k strate kufru počas cesty, adresa uvedená na kufre pomôže príslušným orgánom Vašu batožinu identifikovať a následne budú vedieť, kam Vám ju majú zaslať.
Napíšte si zoznam a postupujte systematicky
Možno si poviete, že máte dobrú pamäť a viete sa zbaliť aj bez nejakého zoznamu. Ale verte nám, s tým zoznamom je to omnoho rýchlejšie a balenie sa tak stane aj jednoduchšie. Zoznam si rozdeľte na časti:
- nevyhnutné dôležité veci – doklady (pas), dokumenty (letenka, esta usa), karty, peniaze…
- oblečenie
- kozmetika a hygienické potreby
- elektronika
Keď si ho budete písať predstavte si čo všetko budete aj na ceste reálne používať, prispôsobte množstvo oblečenia dĺžke pobytu a samozrejme aj počasiu. Napr. ak cestujete v lete, aj keď síce obľúbené, ale hrubé pulóvere nechajte doma, postačí Vám pokojne jeden na prípadné chladnejšie večery. Odporúčame: pozrieť si predpoveď počasia, nikdy nie je na 100 %, ale určite Vám pomôže rozhodnúť sa. Venujte pozornosť aj maličkostiam ako je napr. pilník na nechty, kefka či zubná pasta, aby ste zbytočne v USA nemuseli utekať do prvej samoobsluhy s neumytými zubmi. Každodenná rutina by sa určite vo vašej batožine nachádzať mala. Všetko predmety a veci si položte napr. na posteľ alebo ku kufru, nevkladajte ich ešte do kufra. Prejdite si zoznam či máte všetko čo ste si napísali a na záver si jednotlivo prejdite miestnosti domu/bytu, rozhliadnite sa po priestore nazrite do skrine, možno Vás ešte niečo napadne, alebo si spomeniete na to, čo ste zabudli. Nakoniec sa snažte pobaliť veci tak, aby sa Vám pri manipulácii na letisko čo najmenej poškodili či rozhádzali. Kozmetiku si dajte do igelitového vrecka (v prípade, ak by Vám vytiekla, vrecko zabráni tekutine pretiecť na oblečenie), vhodná je aj kozmetická taška, a maximalizovať tlmenie nárazu môžete ak kozmetickú taštičku dáte medzi oblečenie. Prajeme Vám krásnu cestu a dúfame, že sme Vám aspoň trošku pomohli s balením !