Obdobie Vianoc je to najkrajšie v roku. Bez ohľadu či sme malí, či veľkí, tešíme sa na vianočné sviatky, a nevieme sa dočkať slávnostnej večere či tajuplných darčekov. Obyvatelia Spojených štátov amerických taktiež oslavujú Vianoce, ale sú trošku odlišné ako tie naše tradične slovenské.

Pri vianočných sviatkoch máte v kalendári zaznačené „cestovanie do USA“? Ho ho ho, tak to sa Vám budú určite hodiť informácie o Vianociach na americký spôsob.

Santa Claus a soby

Zatiaľ čo slovenským deťom  nosí darčeky Ježiško, aby toho nemal veľa, v Amerike to má na starosti Santa Claus. Starší pán, ktorého môžeme vzhľadom prirovnať nášmu Mikulášovi, oblečený v červenom kostýme s čiernymi čižmami, dlhá snehová brada mu siaha až po jeho veľké brucho. Santa býva na severnom pole, keďže je to veľmi ďaleko, na prepravu používa špeciálne sane zapriahnuté za čarovné soby, vďaka ktorým môže Santa lietať po oblohe.

Štedrý deň

Aj americký štedrovečerný stôl praská vo švíkoch. No rybu ani šalát tam nenájdete, hlavný chod je pečený moriak s gaštanovou alebo chlebovou plnkou. Ako dezert je obľúbený tekvicový koláčik. A samozrejme nesmie chýbať punč. Deti veľmi radi večer k stromčeku pripravia cookies a mlieko pre Santu a mrkvu pre soby.

Darčeky až ráno

Ak ste si zabezpečili ESTA viza a rozhodli tráviť Vianoce v USA, tak si potom budete musieť počkať na vianočné darčeky až do rána. Totižto Santa darčeky roznáša v noci z 24-tého na 25-tého decembra. Deti sa nevedia dočkať rána a mnohé už o šiestej ráno pribehnú k stromčeku a dychtivo otvárajú zabalené prekvapenia.

Výzdoba jednoducho musí byť!

Američania milujú Vianoce čoho dôkazom je aj výzdoba príbytkov. Domy a ulice priam zaplavia farby svetiel, takmer pred každým domčekom žiary sob, snehuliak alebo Santa Claus. Nad krbmi visia obrovské čižmy ušité z látky a honosný stromček sa priam topí pod výzdobami.

Santovia sú všade

Ešte pred štedrým dňom Santov nájdete všade, v uliciach, nákupných strediskách. Ale pozor ide len o pomocníkov pravého Santu, ktorí mu pomáhajú. Niektorí zbierajú peniaze na rôzne nadácie, iní sedia na obrovskej stoličke a deti im hovoria čo by si priali nájsť pod vianočným stromčekom.

Santov elf 

Ten kto verí v Santu, musí veriť aj v jeho pomocníka Elfa. V každej americkej domácnosti počas vianočného obdobia nesmie chýbať postavička drobného Elfa. On totižto sleduje detské správanie, a vždy počas noci chodí na severný pol a dáva hlásenie Santovi o tom či boli deti dobré alebo zlé. A predtým než sa všetci v dome zobudia, sa Elf vráti späť do domu, vždy na iné miesto. Rodičia každý deň, keď deti idú spať Elfa premiestnia a ráno ho deti hľadajú. Pozor nesmú sa ho dotknúť lebo potom sa jeho kúzlo vytratí.

Vianoce sú krásne všade vo svete, a nezáleží na tom kde ste, ale s kým ste, pretože to rodina, priatelia a tí najbližší Vám robia Vianoce. Ak sa rozhodnete navštíviť blízkych za Atlantikom, nezabúdajte na Esta visa. Prajeme Vám krásne a požehnané Vianoce.


Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.