Americká colná a hraničná správa sa snaží cestujúcim po prílete skrátiť dobu čakania na pasovú kontrolu za pomoci samoobslužných kioskov. Samoobslužná pasová kontrola (APC) je služba, ktorá umožňuje cestujúcim sa po prílete vyhnúť nielen tradičnému vypĺňaniu colného vyhlásenia, ale taktiež preskočiť rozhovor s colným pracovníkom. Cieľom tejto služby je skrátiť čakaciu dobu a dlhé fronty, ku ktorým pravidelne dochádza po medzinárodných príletoch v podobnom časovom rozmedzí. Namiesto dlhých front a rozhovorov môžu oprávnení cestujúci (pozri nižšie) využiť samoobslužné kiosky na vybraných letiskách a dokončiť tak po prílete proces pasovej kontroly oveľa rýchlejšie.

Postup obsluhy kiosku

Pri obsluhe kiosku jednoducho naskenujete pas, vložíte detaily letu a zodpoviete kontrolné otázky. Po dokončení vám kiosk vydá potvrdenie, ktoré spoločne s pasom predložíte mýtnikovi, ktorý celý proces dokončí.

Oprávnené osoby na obsluhu kiosku

Túto službu môžu využiť držitelia amerických a kanadských pasov, takisto aj cestujúci, ktorí pochádzajú z jednej z 38 krajín zapísaných v programe bezvízového styku (Slovensko je členom). Cestujúci, ktorí priletia do Spojených štátov s typom víz B1, B2 alebo D, môžu samoobslužný kiosk tiež bezproblému využiť. Veľkú výhodu kioskov predstavuje možnosť zvoliť si jeden z 10 svetových jazykov, medzi ktoré patrí napr. Angličtina, španielčina či francúzština.

Zoznam kioskov v USA

Na území Spojených štátov amerických nie sú v súčasnej dobe všetky letiská vybavené týmito samoobslužnými kioskami. Doteraz túto službu ponúka veľké medzinárodné letisko ako je New York (JFK), Los Angeles (LAX), Miami (MIA) a tiež kanadské Toronto (YYZ). Zoznam všetkých letísk sa samoobslužnými kiosky nájdete tu. Pri kioskoch sú permanentne k dispozícii pracovníci colnej správy, ktorí radi s celým procesom pomôžu. Cestujúci vďaka tejto službe ušetria plno času a zároveň sa nemusia tlačiť v preplnených priestoroch pasovej kontroly.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.