Close

Zaručuje autorizácia ESTA 100% vstup do USA?

 

Nie. Či už ide o povolenie ESTA alebo o víza, tieto dokumenty len dávajú možnosť vycestovať do USA, povoľujú Vám vstup na palubu lietadla. Akonáhle sa dostanete na územie Spojených štátov amerických, musíte prejsť colnou kontrolou. Vaše dokumenty budú kontrolovať príslušné imigračné a colné autority (Customs and Border Protection, the Bureau of American Customs and Border Protection). Príslušní zamestnanci tejto kontroly rozhodnú o tom, či môžete vstúpiť do USA.

To isté je platné aj pre osoby, ktoré len cez USA prechádzajú a USA je len medzizástávkou. Opäť ich kontrolujú príslušní zamestnanci zodpovedných autorít.

Jednoducho ESTA a ani víza nezaručujú vstup do USA, o tom rozhodnú americké autority.

Príklad 1: Steven

Steven je chlapík, ktorý má síce írske občianstvo, ale miluje Severnú Ameriku. Navštívil ju niekoľkokrát a miluje ju až natoľko, že v roku 2009 sa snažil usadiť v krásnom meste Chicago. Minulý mesiac na povolenie ESTA opäť navštívil americké mesto Philadelphia so svojimi priateľmi. Keď pristálo lietadlo nasledovala imigračná kontrola kde predložil cestovné povolenie a pas. Čakalo ho tam nemilé prekvapenie. Steven totižto v rolu 2007 vstúpil do USA na cestovnú autorizáciu, ale porušil pravidlo a v USA sa zdržal viac ako 3 mesiace (90 dní). Zamestnanec imigračného úradu zaznamenal toto nedodržanie do jeho zložky (imigračný úrad si vedie jednotlivé zložky pre každého návštevníka, ktorý prekročí hranice do USA). Tento prečin je považovaný za závažné porušenie imigračných pravidiel. Z tohto vážneho porušenia bol Stevenovi zamietnutý vstup na územie USA. Z príkladu je jasné, že USA je veľmi prísne pri uplatňovaní imigračných pravidiel. Určite sa Vám nevyplatí porušovať prísne stanovené pravidlá a odporúčame Vám postupovať krok za krokom podľa pravidiel povoľujúcich vycestovanie do USA.

Príklad 2: Rodina Rossiovcov

icon-woman Rodina Rossiovcov sa rozhodla navštíviť svoju dcéru Lauru, ktorá študuje v Los Angles. Rodinka dostala skvelý nápad, zobrať ich dcére typické domáce produkty, nechýbajúc domáce syry a salámy. Nevedeli, že niektoré produkty je zakázané dovážať do Spojených štátov. Z imigračnej kontroly boli poslaní na colnú kontrolu a tam ich batožinu skontrolovali bežným spôsobom. Colný úradník rozhodne nebol potešený, keď našiel syry a salámu. Rodinu prekvapila reakcia colníka, keďže nevedeli nič o preclenení. Rossiovci boli podrobení ďalšiemu vyšetreniu a výsluchu v špeciálnej miestnosti. V takýchto prípadoch je platné rozhodnutie úradníka. Rossiovci mali šťastie. Úradník po vysvetlení situácie, pochopil ich dobré úmysly. Produkty im zabavil a povolil im vstup do USA.