Aj napriek tomu, že dnes je letecká doprava súčasťou bežného života a využívame ju nielen z pracovných dôvodov, ale hlavne z tých príjemnejších, relaxačných, ešte stála sa mnohí obávajú, až priam zdráhajú lietaniu. My Vám avšak dokážeme, že sa naozaj nemáte čoho báť, a dokonca aj cesta do USA už nemusí byť pre Vás len snom, ale realitou a veľmi príjemnou skúsenosťou.

Krátky let ešte zvládnem, ale do USA ma nedostanete!

Dlhé zaoceánske lety sú rovnako bezpečné ako krátke lety. Jediný, možno trošku nepríjemnejší rozdiel pri cestovaní do USA je ten, že si v lietadle posedíte namiesto dvoch hodín minimálne deväť hodín. Závisí to od toho, odkiaľ z Európy budete letieť a či budete mať medzipristátia.

Všetky lietadla prechádzajú pred každým vzlietnutím podrobnou kontrolou, zatiaľ čo piloti sa pripravujú na let, letušky pripravia palubu lietadla, pracovníci letiska dopĺňajú palivo a kontrolujú lietadlo. Letecká doprava patrí medzi najbezpečnejšie dopravy na svete. Výhodou dlhých letov sú veľké lietadlá. Pri kratších letoch sa využívajú lietadla menšieho typu napr. Boeing 737-800, na zaoceánske lety treba omnoho silnejší koráb napr. Boeing 747-400. Ak sa neradíte medzi milovníkov a vyznávačov lietadiel, názvy lietadiel v podstate hovoria o tom, že stroje ktoré lietajú za oceán sú omnoho silnejšie a väčšie. Pristávanie a odlietanie je jemnejšie a menej cítiť tlak vzduchu a turbulencie. Na palube je omnoho viac miest pre pasažierov a aj uličky sú voľnejšie. Nebojte sa hladovať nebudete, posádka zabezpečí teplú stravu a aj nápoje. V prípade pocitu chladu sa môžete prikryť dekou. Niektoré letecké spoločnosti Vám poskytnú aj zubnú pastu a kefku alebo iné hygienické potreby. Niekoľko hodinový let Vám prejde rýchlo aj vďaka širokému výberu filmov a seriálov, ak sa teda nerozhodnete si odpočinúť a na pár hodín odísť do ríše snov a zasnívať si tak v oblakoch.

Doklady potrebné na vstup na palubu lietadla

Letecká doprava je prísne strážená. Každý pasažier musí prejsť bezpečnostnou kontrolou. Na palubu lietadla sa dostanú len osoby, ktoré majú palubnú vstupenku a preukaz totožnosti. Pri letoch do USA je kontrola omnoho prísnejšia a na vstup do lietadla musíte byť držiteľom cestovnej autorizácie ESTA Viza. Ide o povolenie, ktoré (ak Vám bolo schválené) Vás oprávňuje vstúpiť na palubu lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických. Výnimkou je, ak máte víza, ktoré Vám boli udelené na americkom veľvyslanectve. V tomto prípade sa tieto víza stávajú povolením na vstup na palubu lietadla a ESTA nie je potrebná. Keďže získanie amerických víz je zdĺhavejšia forma ako si otvoriť cestu do USA, ak chcete vycestovať do USA za účelom cestovania a turistiky, určite Vám odporúčame zabezpečiť si povolenie ESTA.

Čo to vlastne je ESTA a ako na to?

Ide o automatizovaný systém, ktorý Vám dáva spôsobilosť na vycestovanie do USA v rámci bezvízového programu. Získate ho rýchlo a jednoducho z pohodlia domova. Stačí vyplniť elektronický formulár, kde uvediete osobné údaje a údaje o svojej ceste a po odoslaní žiadosti do niekoľkých minút Vám systém vygeneruje odpoveď. Esta Vám môže byť schválená, zamietnutá, alebo pozastavená. Ak je pozastavená, odpoveď si musíte overiť do 72 hod. Vo väčšine prípadov je povolenie schválené. A preto sa určite nemusíte ničoho báť, a namiesto zdĺhavého vybavovanie víz na americkej ambasáde si rýchlo zabezpečíte povolenie z domu.

Jediné čo Vám ostáva je zbaviť sa strachu z lietania a môžete si užiť nádhernú krajinu plnú nekonečných možností!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.