OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kde to všetko začalo

Cestovanie do USA bolo vždy mojím snom. Už ako malé dievčatko som cestovala prstom v atlase. V denníčku som mala nakreslený nádherný Golden Gate. Ako som rástla, rástol aj môj sen cestovať a spoznávať svet. Vysoká škola mi priniesla veľkú výzvu, a to spoznať Spojené štáty na vlastné oči a pocítiť oceán na vlastnej koži! Chopila som sa tejto výzvy oboma rukami. Totižto všetci vieme, že do USA sa nedostaneme dnes až tak ľahko a už vôbec nie keď tam chceme pracovať. Keďže som bola len študent nemohla som si dovoliť zaplatiť si len tak výlet za široký oceán, musela som si na to zarobiť. A ako najlepšie spoznať Ameriku? Tak že tam budem istý čas žiť a pracovať. A to mi umožnil program work and travel. Našla som si agentúru, ktorá tento program zabezpečuje. Takýchto agentúr je na Slovensku viacero, stačí si len vybrať. Prácu som si hľadala sama, ale s ostatnými dokumentmi ako J1 vízum či poistenie  mi v agentúre srdečne s úsmevom pomáhali. Ak sa niekto bojí si hľadať prácu sám, agentúra zabezpečuje aj prácu, cenovo je to drahšie, ale stále máte šancu pracovať, žiť a cestovať v USA.

ocean v usa
ocean v usa

Môj americký domov

Po prvýkrát som išla do USA s väčšou skupinou ľudí, a tak som nejako nezvažovala, kde presne chcem isť, ktoré pobrežie preferujem, čo chcem robiť. Len som chcela vidieť tú slávnu Ameriku, užiť si americké leto a popritom byt samostatná vďaka americkej práci a vôbec mi nevadilo, že som upratovala izby v hoteli či pracovala v kuchyni hotelovej reštaurácie. Dodnes spomínam na množstvo zážitkov. A tak ma zavialo do mesta Ocean city v štáte Maryland. Bývala som len cez cestu od dlhočiznej pláže, hotel kde som pracovala bol taktiež na pláži. Jednoducho bolo to leto ako má byť, bronz som chytala poctivo každý deň po práci. Ocean city mi prirástlo k srdcu natoľko, že som tam strávila tri po sebe nasledujúce letá a s ťažkým srdcom som ho opúšťala.

Leto v Ocean CIty
Leto v Ocean CIty

Práca a cestovanie

Samozrejme moje letá neboli len o oddychu. Práca bola ťažká a tvrdá, keďže som chcela cestovať hľadala som si aj druhú prácu, aby som cestovanie mohla rozbaliť vo veľkom. Boli aj ťažké dni, ale s priateľmi som ich zvládla ľavou zadnou, dokonca aj malé zranenia z práce sa hojili akosi rýchlejšie ako doma. A na záver leta prišla odmena v podobe cestovania a poznávania. Prechádzala som cez Golden Gate, pozrela som si Grand Canyon, pozdravila som sochu Slobody, z Empire State Building som sledovala ako sa zažína Manhattan, vyliezla som na Moro Rock, zmokla som na Niagarských vodopádoch, plávala som sa s delfínom v Karibiku a množstvo iných zážitkov….

Amerika
Amerika

Čo mi program work and travel priniesol

Ani jednu sekundu som neoľutovala moju voľbu zúčastniť sa tohto programu. V podstate zobral mi len slovenské letá, za ktorými nesmútim, veď som bola na Slovensku po zvyšok roka. A naopak prinieslo mi to do života množstvo skúseností, osamostatnila som sa, naučila som sa zarábať na seba, starať sa o seba, zlepšila som si angličtinu, stala som sa odvážnejšou a ešte viac komunikatívnejšou, a najmä našla som si množstvo priateľov, ktorí mi boli ako rodina a s láskou na nich do dnes spomínam.

Leto v Amerike
Leto v Amerike

Cestovné povolenie Esta

Dnes som už pracujúca osoba a work and travel už nie je pre mňa. Ale odporúčam ho všetkým študentom. Užívajte si, spoznávajte svet kým sa dá, kým mate možnosti. Ak milujete Slovensko, ono na Vás počká. Ja by som sa ešte do USA veľmi rada vrátila, zvažujem to aj vďaka možnosti využiť cestovné povolenie ESTA známe aj pod pojmom ESTA viza nakoľko je to rýchle a jednoduché a vyhnem sa vybavovaniu víz a návšteve ambasády. Takže snáď sa ešte s Amerikou niekedy zvítam.

nádherné vodopády v USA
nádherné vodopády v USA

Jana Jasmi Smrečková, cestovateľka