Tam kde vládne biely mramor a zelené trávniky sú dokonalo zarovnané, tam sa hrdo pýši Biely dom, ktorý je len tichým svedkom politických debát amerického prezidenta. História panovania amerických prezidentov je vpísaná v jeho stenách a nábytku, škoda, že nevie rozprávať. Symbol amerického národa sídli na ulici Pennsylvania Avenue 1600 vo Washingtone, D.C, v hlavnom meste Spojených štátov amerických. Pri cestovaní do USA sa bez návštevy Washingtonu jednoducho zaobísť nemôžete!

Múzeá a memoriály

Takmer všetky múzeá a pamiatky sa nachádzajú od seba v dochádzkovej vzdialenosti a preto jediné čo potrebujete sú pohodlné topánky a môžete sa vydať po stopách americkej histórie. Ak sa v hlavnom meste ocitnete v letných mesiacoch nezabúdajte na pitný režim, ktorý Vám budú pripomínať aj početné pitné fontánky. V prípade ak Vám bude veľmi teplo, aspoň ruky si môžete ovlažiť v okrasných fontánach, ktoré sú rozmiestnené po celom parku. Odporúčame Vám vyhradiť si na Washington minimálne jeden celý deň, avšak ak patríte medzi vášnivých muzeálnych nadšencov, v tomto prípade budete potrebovať dní na preskúmanie viac. Washington je rajom múzeí a množstvo z nich má vstup zdarma. Uvádzame aspoň pár:

  • District Of Columbia Arts Center – expozícia súčasného umenia
  • International Spy Museum – múzeum špiónov
  • National Air & Space Museum – múzeum plné lietadiel a vesmírnych rakiet
  • National Gallery of Art  – stredoveké a súčasné umenie
  • National Museum Of American History – národné múzeum americkej histórie
  • National Museum Of Natural History – národné múzeum prírodnej histórie
  • United States Holocaust Memorial Museum – múzeum holokaustu, ktoré Vás privedie k slzám

Určite je potrebné navštíviť najvýznamnejších amerických prezidentov, teda aspoň ich pamätníky bez ktorých by Washington nebol Washingtonom. Akonáhle pristúpite k memoriálu daného prezidenta, ako by ste sa preniesli v čase. Sochy sú tak pompézne a dokonalé, že pri vstupe do mramorového kolosu sa máte chuť pánovi prezidentovi pozdraviť. Zatiaľ čo socha Lincolna pozerá na Washingtonský monument, socha Jeffersona odpočíva pri nádrži Tidal Basin, ktorá je z časti umelo vytvorená a nachádza sa medzi Potomac riekou a Washingtonským kanálom.

Capitol

Budova Najvyššieho súdu sa rozprestiera na Kapitolskom kopci. Obrovská kupola pozerá na vzdialený obelisk a americká vlajka, ktorá  neúnavne veje, je symbolom silného amerického patriotizmu. V Kapitole sa stretávajú dve komory amerického kongresu – Senát a Snemovňa reprezentantov. Návštevníci majú prístup do Kapitolu cez turistické centrum Capitol Visitor Center.

Washington Monument

Predstavuje obelisk, ktorý bol postavený na pamiatku prvého amerického prezidenta  G. Washingtona. Oplatí sa vyjsť až na jeho vrchol, odkiaľ sa Vám naskytne nádherný výhľad na Washingtonské pamiatky. Obelisk je postavený z mramoru, žuly a pieskovca a ukončený je hliníkovým vrcholom. Je postavený po osi so Zrkadlovým bazénom (Reflecting pool) a Lincolnovým pamätníkom.

Biely Dom

Sídlo amerického prezidenta dal postaviť G. Washington v roku 1791. Jeho najznámejšou miestnosťou je Oválna pracovňa, ktorú T. Roosevelt presunul do pristaveného západného krídla. Za panovania T. Roosevelta táto stavba dostala názov Biely dom, ktorý nahradil do vtedy zaužívaný názov Prezidentov palác. Nádherné a hodnotné maľby, nábytok či porcelán môžu obdivovať aj bežní smrteľníci vo vyhradených hodinách.

Washington z itineráru nevynechajte, práve naopak zaraďte ho na prvé miesta. V opačnom prípade by ste prišli o množstvo nádherných múzeí, prechádzky po parku, oddych pred Kapitolom, výhľad z vysokého Washington Monumentu a memoriály významných amerických prezidentov. Snáď nechcete fotografiu s obrovskou sochou Lincolna, ktorá je častou kulisou amerických filmov? Dokumentáciu ohľadom povolenia k vstupu nechajte na online agentúru ESTA VISA a Vy vďaka získanému povoleniu „Esta USA“ spoznajte skutočnú pýchu a hrdosť nádherného mesta Washington.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.