Zle sa vám dlho sedi? Nemôžete si poriadne ani natiahnuť nohy? Je vám proste dlho sedieť viac ako hodinku-dve? Cestovanie do USA si vyžaduje nielen určité finančné úspory, ale aj trpezlivosť a čas. Predsa cestujete až za oceán a aj keď už sú k dispozícii najmodernejšie dopravné prostriedky, najrýchlejší spôsob ako sa do Ameriky je dostať je lietadlo, čo trvá niekoľko hodín. Teda ak by ste si nechceli urobiť viacdňovú dňovú plavbu po širokom oceáne.

Ako dlho trvá let?

Trvanie letu závisí od počtu prestupov a od cieľovej destinácie. Najkratšia trasa do USA je z Paríža alebo z Londýna na východné pobrežie ako napr. do New Yorku, približne osem hodín. Slováci majú k dispozícii priame lety z Prahy, Viedne, Budapešti, tie sú síce kratšie, ale o to drahšie. Alebo sú k dispozícii aj nepriame lety z už spomínaných letísk, ktoré majú prestup napr. v Londýne, Paríži či v Amsterdame. Zatiaľ čo priamy let trvá na východné pobrežie USA cca 11 hodín, nepriame lety sa predĺžia aj o tri či štyri hodiny, pretože musíte čakať na prestupnom letisku. Pre tých, čo chcú ušetriť čo najviac, sú k dispozícii lety s časovým prestupom aj desať hodín, takže záleží to na Vás, pre ktorý let sa rozhodnete.

Jedlo a nápoje počas letu

Na zaoceánskych letoch letecké spoločnosti ponúkajú aj občerstvenie, teplé jedlo a nápoje v cene letenky. Výber a kvalita jedla závisí nielen od triedy, ale aj od kvality leteckej spoločnosti. Letecká spoločnosť British Airways má k dispozícii široký výber alkoholických aj nealkoholických nápojov, teplých či studených, a servíruje občerstvenie a aj jedno hlavné jedlo s malých dezertom. Nie je to síce servírované ako v reštaurácii a nečakajte ani také veľké porcie, ale na let cez oceán to človeka zasýti.

Pohodlie a hygiena

Na dlhšie lety Vám odporúčame pohodlné voľné oblečenie, najmä deťom pribaľte do príručnej batožiny aj oblečenie navyše, zbaľte im ich obľúbenú deku či pyžamo. Dámy pribaľte si do príručnej batožiny svoju nevyhnutnú kozmetiku a určite sa zídu aj vreckovky a vlhčené obrúsky. Pozor pri balení kozmetiky do príručnej batožiny, dodržujete prísne stanovené pravidlá, ich balenie a veľkosť. Niektoré letecké spoločnosti každému cestujúcemu dajú malú kefku so zubnou pastou a na sedadle majú k dispozícii aj deku s vankúšom.

Ako stráviť voľný čas?

Sedieť niekoľko hodín azda každého človeka omrzí, veľkí spachtoši majú problém vyriešený, ale tí čo sa so spánkom v dopravných prostriedkoch nekamarátia, to majú horšie. Na cestu si zabaľte obľúbenú knihu, krížovky či časopisy. Ak neradi čítate, tak potom trávte čas počúvaním obľúbenej hudby. Každý cestujúci (závisí od leteckej spoločnosti) má k dispozícii malý display, so slúchadlami a ovládačom. Display je zabudovaní v sedadlách a predstavuje malý televízor, kde môžete sledovať seriály či filmy. Filmy sú, ale len v medzinárodných jazykoch, najčastejšie v anglickom jazyku, niekedy v nemčine či francúzštine. Pre deti nezabudnite zobrať široký výber hračiek, aby sa nenudili.

Na čo nezabudnúť?

Na letisku sa budete viackrát preukazovať letenkami či dokladmi. Majte ich vždy na očiach a poriadne si ich odložte na bezpečné miesto, aby ste ich pri presúvaní nestratili. Odporúčame Vám pas, letenky, cestovné povolenie ESTA dať do uzatvárateľného, priehľadného obalu a mať ho vždy na rovnakom bezpečnom mieste príručnej batožiny. Všetky cennosti ako napr. notebook, mobilný telefón, tablet, nabíjačky, fotoaparát uložte do príručnej batožiny, tak aby sa vyhli nárazu. Pri manipuláciu je vysoká pravdepodobnosť, že by mohlo dôjsť k poškodeniu, čo určite nechcete. Odporúčame si to zabaliť medzi oblečenie. Častokrát sa stane, že sa cestujúcim stratí batožina, buď ju vôbec nenaložia, alebo ju naložia do nesprávneho lietadla. Dajte si preto do príručnej batožiny jedno náhradné spodné prádlo, ponožky a svetrík či mikinu, aby ste mali so sebou náhradné oblečenie, ktorú zároveň využijete aj na ochranu už spomínaných cenných predmetov.

Lietaniu cez oceán sa naozaj nemusíte báť, ide o veľké lietadlá, a teda aj tlak a turbolencie cítiť omnoho menej ako pri malých lietadlách. Zabezpečte si ESTA viza a zaleťte si za oceán.