Vianoce sú najkrajším sviatočným obdobím roka. Nielen deti, ale aj dospelí sa tešia kedy nastane sviatočný čas a v kruhu svojej rodiny si budú môcť užívať harmonickú atmosféru, čas kedy všade zavládne pokoj a láska. K tomuto najkrajšiemu obdobiu roka patria aj patričné prípravy, zvyky a tradície, bez ktorých si jednoducho Vianoce nevieme predstaviť. Američania nie sú výnimkou, na Vianoce sa pripravujú zodpovedne a vo veľkom štýle, veď Vianoce sú raz za rok treba to patrične osláviť. Samotné prípravy sú nielen poctou pre Vianoce ⭐, ale posilňujú emócie lásky a vianočného ducha. Ak máte namierené do USA v tomto nádhernom období, nezabúdajte na cestovné povolenie ESTA viza. Ak do Spojených štátov v najbližšom období nepocestujete, tak si aspoň prečítajte o tom aké majú vianočné prípravy v USA.

Vďakyvzdanie to otvára

Vďakyvzdanie sa v USA oslavuje každý štvrtý novembrový štvrtok. Tento sviatok je akousi neviditeľnou bránou, za ktorou sa skrývajú Vianoce. Totižto po vďakyvzdaní, ktoré je mimochodom veľmi dôležitým sviatkom v USA, sa Američania postupne začínajú pripravovať na Vianoce. Veď predsa november sa chýli ku koncu a na dvere klope december.

Vianočný stromček musí byť ohromujúci

Začneme s Vianočným stromčekom. Američania milujú živé stromčeky. V predvianočnom období sa otvorí množstvo trhov so živými stromčekmi, už si stačí len vybrať. K dispozícii je množstvo nielen veľkostí, ale aj druhov. Stromček musí byť naozaj veľkolepý, hustý, vysoký a bohato zdobený. Stromčeky sú tak husté, že mnohokrát je ťažké pod konáre vložiť vianočné darčeky. Darčeky sú z tohto dôvodu častokrát naukladané dookola stromčeka. Zdobenie stromčeka prebieha ako u nás, a teda členovia rodiny si spoločne vešajú vianočné ozdoby.

Santa Claus je všade

Američania si nevedia predstaviť Vianoce bez Santa Clausa, oni majú totižto Mikuláša a Ježiška v jednom. Santa Claus nosí vianočné darčeky v noci 24. decembra, a teda darčeky sa rozbaľujú až na prvý sviatok vianočný, 25. Decembra. Santa Claus je obrovským symbolom vianočných amerických sviatkov a nájdete ho všade, ak by sme mali byť presní, ide o jeho dvojníkov, napr. v nákupných centrách,  na ulici, či v rôznych zariadeniach a v nemocniciach. Osoby oblečené v santovom kostýme podporujú vianočnú atmosféru a malé deti veria, že ide o skutočného Santu zo severného pólu. V nákupných centrách dokonca môžu deti prísť k Santovi, sadnúť mu na kolená a povedať mu čo si najviac želajú na Vianoce. Santa má zvyčajne aj pomocníkov, a to škriatkov odetých v zelených kostýmoch. Deti veria, že Santa a škriatkovia vidia ako sa po celý rok správali, a teda ak boli zlé, darčeky nedostanú. Skutočný Santa príde na saniach zapriahnutými za sobmi na štedrý deň v noci a pridelí darčeky podľa zásluh.

Veľkomestá zaliate vianočnými svetielkami

Cestovanie do USA sa spája najmä s návštevou veľkomiest. Veľkomestá ako napr. NYC sa taktiež pripravujú na Vianoce, v uliciach visia nádherné vianočné ozdoby a všade svietia svetielka. Nechýbajú obrovské vianočné stromčeky umiestnené na námestiach. V NYC stojí každý rok stromček pred Rockefellerovým  centrom. K Vianociam patrí sneh, ľad, a preto v mestách, kde to počasie dovoľuje, sú postavené klziská na korčuľovanie. A aby sme nezabudli, nechýbajú ani vianočné trhy plné vianočných dobrôt či punčov rôznych chutí!

Predmestia neostávajú v úzadí

Ani malé mestečká či predmestia neostávajú v úzadí a taktiež sa patrične pripravujú na Vianoce. Na námestí, zvyčajne pred radnicou, je umiestnený stromček, nechýbajú výzdoby, vianočné omše, Betlehem. Okrem toho každý obyvateľ mestečka nezaháľa a vyzdobí si svoj domček tak ako zvnútra, tak aj zvonku.  

Vianočná večera v kruhu rodiny

Veľmi dôležitá je príprava na Vianočnú večeru. Američania oslavujú Vianoce v kruhu rodiny a schádzajú sa z veľkých diaľok, len aby na pár dni boli spolu. Keď už sú všetky ozdoby na svojom mieste, darčeky zabalené, je čas pripraviť sa na vianočnú večeru. Hlavných chodom na štedrovečernom stoje je pečený moriak. Jeho príprava trvá niekoľko hodín, a preto s pečením sa začína už ráno. Keďže o moriaky je veľký záujem je potrebné si ho zabezpečiť pár dni vopred, môže sa totiž stať, že už ostanú len tie horšie kúsky, alebo žiadne. Tento pečený moriak sa priam vyníma uprostred štedrovečerného stola. Nechýba príloha: zemiaky, zelenina a aj dezert. Po večeri sa všetci spolu zídu v obývačke a spievajú vianočné koledy alebo sledujú televízor. Večer, keď už všetky deti zalezú do postelí, dospeláci poukladajú vianočné darčeky pod stromček.  

Nedostali ste chuť navštíviť USA počas vianočného obdobia? Ak áno nezabúdajte na cestovnú autorizáciu esta usa. Nech už budete tráviť Vianoce kdekoľvek, prajeme Vám krásne a pokojne prežitie vianočných sviatkov, plné lásky.