Cestovanie do USA sa spája najmä so svetovo známymi metropolami akými sú NYC, Miami, Los Angeles či San Francisco. Avšak my Vám týmto článkom chceme predstaviť Seattle, mesto, ktoré je možno menej známe, ale zato veľmi pôvabné a určite sa ho oplatí navštíviť.

Seattle, teší nás!

Slovákom je mesto Seattle známe najmä vďaka obľúbenému sitcomu Frasier, kde hlavou postavou je psychiater Dr. Frasier Crane. Už len v samotnom názve seriálu môžu diváci vidieť panorámu mesta. Seattle si zahral aj vo filme Bezsenné noci v Seattli s hviezdnym obsadením, okúzľujúcou Meg Ryan a charizmatickým Tomom Hanksom. Seattle sa nachádza v štáte Washington a je najväčším mestom na severozápadnom pobreží Spojených štátov amerických. Častokrát je mu pripisovaný prívlastok upršané mesto, pretože prší tu naozaj veľa, ale ani ten dážď mu neuberá na jeho pôvabe. A na druhej strane vďaka dažďu sa tu veľmi dobre darí aj vegetácii, ktorá obklopuje toto mesto. Charakteristickou, priam neodmysliteľnou súčasťou mesta, je veža Space Needle, čo v preklade znamená Nebeská ihla. Keď mesto zahalí hmla, z hmly derie len vyhliadková plošina, ktorá na prvý pohľad pôsobí ako ufo. Veža je vysoká 184 m, vo výške 158,2 metra sa nachádza vyhliadková plošina a o šesť metrov nižšie sa nachádza obchod a otáčajúca sa reštaurácia SkyCity. Veža poskytuje dychberúci výhľad nielen na celé mesto, ale aj na okolité pohoria a ostrovy. Pri návšteve tohto mesta by bolo hriech nepozrieť si túto vežu a neodviesť sa výťahom až na jej vrchol. Vetra sa báť nemusíte, veža je postavená tak, aby odolala vetru o sile 320 km/h. a proti bleskom ju chráni 25 hromozvodov. Medzi charakteristické znaky Seattlu môžeme zaradiť aj voňavú kávu rôznych druhov pod značkou Starbucks, pretože práve tu bola založená táto firma, ktorá má svoje siete kaviarní takmer po celom svete.

Seattle je rodiskom grunge

V Seattle sa zrodil hudobný rokový štýl grunge, ktorý je odvrátenou tvárou Seattlu. Tak ako je toto mesto pôvabné a čarovné, tak je tento hudobný štýl záhadný a temný. Konkrétne štvrť Belltown bola svedkom zrodu hviezd akými sú Kurtom Cobainom a jeho Nirvana, Pearl Jam, Mudhoney alebo Soundgarden. Seattle je s hudbou poprepletaný ako konáre stromov v hustom lese. Narodil sa tu Jimi Hendrix, domovom bol pre Raya Charlesa a nachádza s a tu múzeum hudby Experience Music Project či rokenrolová sieň slávy.

Kanada a dosah

Zo Seattlu to máte už len na skok do Kanady. Kanadské mesto Vancouver môžeme označiť ako bratranca Seattlu, pretože je taktiež krásny a veľa tam prší. Prší tam tak často, že Vancouver dostal prezývku Raincouver. Mesto je plné zelene a od Seattlu je vzdialené len cca 230 km. V prípade, ak sa rozhodnete navštíviť aj túto kanadskú metropolu, nezabúdajte na to, že cestovné povolenie ESTA Viza platí len pre USA. Na vstup do Kanady potrebuje cestovné povolenie nazývané ETA.

Seattle v náručí prírody

Ak návštevníkov predsa len omrzí život veľkomesta, stačí sa vydať do prírody. Seattle je priam zasadený uprostred prekrásnej prírody a v okolí mesta je naozaj čo obdivovať. Na sever od mesta sa nachádza Národný park North Cascades. Milovníci hôr a túr sa môžu vydať na juh napr. do Kaskádových hôr či dokonca k stratovulkánu Mount Rainer, nazývanému Tahoma alebo Tacoma. Tí čo tužia po prírodnom mixe dobrodružstva budú nadchnutí z poloostrova Olympic, ktorý sa nachádza severozápadne od mesta a je tu možné kráčať po prekrásnych plážach, túlať sa v dažďových pralesoch, či obdivovať ľadovce. Seattle nemožno porovnávať s krásou San Francisca či veľkoleposťou New Yorku, ale aj tak má toto mesto svoj distingvovaný šarm, ktorý sa určite oplatí spoznať na vlastnej koži. Nudiť sa tu určite nebudete. Nájdete tu množstvo výborných reštaurácií, barov, galérií, skvelé hotely a aj milých ľudí. A aby sme nezabudli, tá príroda naokolo Vás bude lákať zdržať sa tu dlhšie a prebádať ju. Zabezpečte si cestovné povolenie esta usa a užite si Seattle plnými dúškami. Verte nám, že ľutovať návštevu určite nebudete.