Tam kde americká zem s tou kanadskou sa spája, tam po mnoho rokov voda pompézne padá. Pokojnú oblasť narúša mohutný treskot tečúcich vodopádov, ktoré sa snažia dať všetkým na známosť ich silu a vládu.  Celosvetovo známe Niagarské vodopády, síce nepatria medzi tie najväčšie, zato nimi prepadne  takmer 10-tisíc metrov kubických vody za sekundu. Klobúk dole! Ak klobúk dole nedáte dobrovoľne, tak si ho potom poriadne pridržte, v blízkosti vodopádov Vám ho môžu sňať milióny kvapiek vody s pofukujúcim vetrom. Cestovanie do USA sa jednoducho nesmie zaobísť bez hrmiacej vody.

Niagary vo faktoch

Za krásne Niagarské vodopády môžeme vďačiť mohutnému ľadovcu, ktorý sa počas doby ľadovej svojhlavo presúval z Kanady až do oblasti kde sa nachádzajú vodopády. To čo mu stálo v ceste zobral so sebou, prehlboval korytá riek, inde naopak zahŕňal. Začal sa topiť, hladina stúpala, obrovské jazerá si vytvorili nové cestičky, až vznikol úžasný prírodný úkaz. Vodopády ležia na rieke Niagara. Tesne pred vodopádmi rieku rozdeľuje Kozí ostrov „Goat Island“ a vytvára tak nádhernú scenériu dvoch mohutných vodopádov. Zatiaľ čo jedna časť vodopádov padá do USA, druhá už patrí Kanade. Vodopád na území USA má jasný názov „American Falls“. Kanadský vodopád dostal pomenovanie podľa svojho tvaru „Horseshoe Canadian Falls“ čo v preklade znamená konská podkova.  Americký vodopád je široký 300 metrov, vysoký 21 m a voda sa rozbíja na množstve zosutého kameňa. Tesne pri tomto vodopáde sa nachádza ešte aj najmenší vodopád „Bridal Veil Falls“. Dominantou nádhernej scenérie je „Horseshoe Canadian Falls“, ktorý svojou šírkou, až 900 m, je najväčším skvostom. Amerického brata predbehol nielen v šírke ale aj vo výške, má 53 m.

Ako si ich užiť čo najviac

  • Tajuplná plavba
    Ak Niagary, tak plavba na tajuplnej lodi „Maid of te Mist“. Povinnou výbavou je obrovský pršiplášť, ktorý obdržíte pred nalodením. Pripravte si vodeodolné fotoaparáty a očakávajte divokú plavbu, počas ktorej Vám bude uštedrené nespočetné množstvo kvapiek vody. Bude na Vás padať dážď, nie z neba, ale z obrovských vodopádov. Čím viac sa budete blížiť k vodopádom, tým viac Vás bude pohlcovať ich tajuplný opar a ich obrovské burácanie Vás bude desiť a zároveň fascinovať.
  • Čarovná jaskyňa
    Na bádateľa sa môžete zahrať v jaskyni vetra „Cave of the Wind“. Za padajúcou hrozivou nádherou odhalíte oázu pokoja. Na moment zabudnete, že sa nachádzate v USA, a budete mať pocit, že ste sa presunuli niekoľko rokov dozadu, do čias kedy sa človek neopovážil pokoriť prírodu.
  • Farebný súmrak
    Zatiaľ čo počas dňa sú vodopády zahalené hmlovým závojom a pôsobia omnoho záhadnejšie, večer ich svetelné lúče premenia na nádhernú farebné rozprávku. Bez ohľadu na Váš vek budete sa z toho tešiť ako malé dieťa.

Amerika vs. Kanada

Táto oblasť patrí medzi obľúbené ciele turistov. K dispozícii je široký výber reštaurácii, obchodíkov so suvenírmi a možností ubytovania.  Z americkej pôdy môžete prejsť po „Rainbow“ moste až do Kanady a popritom sa môžete kochať nádherným výhľadom na prírodný kolos. Nemusíte sa obávať ďalších tzv. „papierovačiek“, na vstup na Kanadskú stranu Vám postačí povolenie ESTA Visa a biometrický pas. S esta usa Vám radi pomôžeme, takže namiesto starostí Vás čakajú prekrásne Niagary!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.