Sviatky v USA

Sviatky v USA

Každá krajina má svoje tradície zaužívané po dlhé roky, vlastné sviatky, ktoré majú dôležitý a nenahraditeľný význam pre danú krajinu. Bez nich by krajina nemala svoju vlastnú identitu. Niektoré štátne sviatky sú v USA podobné ako u nás, iné sú pre Slovákov neznáme. Ak si zabezpečíte autorizáciu ESTA Viza a rozhodnete sa vycestovať do Spojených štátov, možno sa Vám zíde aspoň malá znalosť sviatkov, ktoré sú pre každého Američana veľmi dôležité.

New Year´s Day (Nový rok)

– 1. januára

Prvým celoštátnym sviatok v americkom kalendári svieti Nový rok. Čakanie na nový rok je rovnaké ako u nás, nechýbajú predsavzatia a želania, na Silvestra (New Year´s Eve) sa stretáva rodina a všetci spolu čakajú polnoc kedy oblohu rozžiari farebný ohňostroj.

Birthday of Martin Luther King (Narodeniny Martina Luthera Kinga)

– tretí pondelok v januári

Tento muž bol najväčší bojovník za občianske práva a snažil sa odstrániť rasovú segregácie v južných štátoch USA. Tento deň patrí všetkým občanom, pretože všetci sú si sebe rovní.

Washington’s Birthday/Presidents’ Day (Prezidentov deň)

-tretí pondelok vo februári

George Washington bol jeden z najvýznamnejších prezidentov v USA a na jeho počesť dnes Američania slávia štátny sviatok pod názvom prezidentov deň. Washington sa narodil presne 22. 2. 1732. V súčasnosti patrí deň nielen Washingtonovi, ale aj Lincolnovi.

Memorial Day (Deň pamiatky padlých)

-posledný pondelok v máji

V tento sviatok si Američania uctievajú obete, ktoré padli v občianskej vojne. Deň je venovaný návšteve pomníkov a cintorínov. Ako prejav úcty sa kladú na hroby obetí kvety a americké vlajky.

Independence Day (Deň nezávislosti)

– 4. Júla

Obrovské oslavy, ktoré sa určite dajú porovnať s novoročnými. Pre Slováka by to bol akýsi Silvester uprostred leta. Američania sú na svoju vlasť patrične hrdí a každoročne sa pripravujú na veľké oslavy dňa nezávislosti. Rodinné večierky, ohňostroje, koncerty, rôzne akcie a pikniky v parkoch, v hoteloch a reštauráciách pripravia špeciálne menu a večernú zábavu. A prečo práve 4. júla? V tento deň v roku 1776 bola podpísaná deklarácia nezávislosti vo Philadelphii.

Labor Day (Sviatok práce)

-prvý pondelok v septembri

Sviatok práce je známy aj v našich končinách. Tento deň je venovaný oddychu, rodine, priateľom, vychutnávaniu si posledných letných dní a teplých slnečných lúčov. Často sa organizujú malé rodinné stretnutia, barbeque, pikniky.

Columbus Day (Deň Colomba)

-druhý pondelok v októbri

Tento deň je venovaný Krištofovi Kolombovi. V podstate je to oslava výročia objavenia územia Ameriky týmto historicky známym moreplavcom, ktorý tu priplával 12. októbra v roku 1492. Opäť deň patrí oddychu a zábave s rodinou a priateľmi.

Veterans Day (Deň veteránov)

– 11. Novembra

Sviatok konajúci sa na počesť vojenských veteránov a zosnulých vojakov slúžiacich v amerických ozbrojených silách,  ktorí padli v boji za svoju vlasť.

Thanksgiving (Deň vďakyvzdania)

-štvrtý štvrtok v novembri

Keď sa povie vďakyvzdanie každému sa ako prvé vybaví obrovská pečená morka. Ale s vďakyvzdaním sa nespája len to, má dlhú tradíciu v amerických rodinách a patrí medzi najdôležitejšie sviatky. Je to deň vďaky za úrodu a jedlo. Tento sviatok vznikol náhodne. V roku 1621 skupinka pútnikov sediac za stolom spoločne ďakovala za prežitie ťažkého roku v „Novom svete“. Pútnici, ktorí priplávali spoza oceánu vybudovali v Novej zemi osadu. Zima bola pre nich veľmi krutá a vyžiadala si niekoľko obetí. Zopár štastlivcov zachránili indiáni, ktorí im priniesli jedlo a kožušinu. Na jar im dali indiáni semená kukurice a ukázali im ako ich zasiať. Vďaka veľkodušnosti indiánov sa osadníci na jeseň dočkali krásnej a bohatej úrody. Ako prejav vďaky pripravili bohatú hostinu a na oslavu pozvali aj Indiánov.

Christmas Day (Vianoce – Štedrý deň)

– 25. Decembra

Sviatok, ktorý milujú všetci, malí aj veľkí. Avšak v USA sa oslavuje trošku inak ako u nás. Detičky si musia počkať na darčeky až do rána 25. decembra. 24. decembra (Christmas eve) nechýba bohatá večera, koledy pri stromčeku a pred odchodom do ríše snov, malé ratolesti dychtivo očakávajúce darčeky nachystajú k stromčeku mlieko, keksík, mrkvu pre Santa Clausa a sobov. Ježiško má v USA oddych, darčeky nosí muž s plným bruškom zahalený v červenom kabáte, tvár mu zdobí dlhá snehová brada a namiesto Ferrari má obrovské sane zapriahnuté za sobmi.

Ako môžete vidieť sami, v niečom sú sviatky podobné a v inom vynikajú. Síce sme všetci ľudia, ale daná krajina, kultúra a história vplýva na životný štýl, a teda aj na sviatky, tradície a spôsob osláv. Ak sa rozhodnete vycestovať kdekoľvek nielen do USA, nezabúdajte na to, že Vy ste návštevník a Vašou úlohou je prispôsobiť sa miestnej kultúre a zvykom. Ak Vás Vaše nohy zavedú až za oceán, nezabúdajte na autorizáciu esta usa.