Cestovanie do USA vyžaduje omnoho dôkladnejšie plánovanie a prípravy ako cestovanie po Európe. Zatiaľ čo v Európe sa zaobídete len s občianskym preukazom, pár kusmi oblečenia a platobnou kartou, do USA budete potrebovať určite plní kufor a isté potrebné formality. Avšak s našim zoznamom pri svojich prípravách a balení na nič nezabudnete.

Doklady a potrebné formality

         ❏ ESTA – v prípade ak chcete vycestovať do USA za účelom poznávania krajiny, víza už nie sú potrebné, stačí Vám cestovné povolenie Esta Visa. Toto povolenie si zabezpečíte jednoducho vypísaným online formuláru, ale aj napriek tomu si ho zabezpečte s dostatočným odstupom od plánovaného dňa odchodu. Minimálne aspoň mesiac vopred.

         ❏ Biometrický pas – v prípade cestovania na povolenie ESTA je potrebné aby ste mali biometrický pas. Vybavenie pasu trvá štandardne do 30 dní, je možné si priplatiť a vystavia Vám ho skôr, do 10 pracovných dní.

❏ Cestovné poistenie – Nezabúdajte na to, že zdravotné poistenie, ktoré si platíte na Slovensku Vám v zahraničí neplatí a ani životné poistenie prípadné nečakané udalosti neprepláca. Je potrebné aby ste si zabezpečili cestovné poistenie platné aj v USA. Takéto poistenie zaisťuje napr. poisťovňa UNION. Po jeho zabezpečení si so sebou zoberte zmluvu a dôležitá je najmä poistná kartička, kde nájdete dôležité kontakty.

❏ Financie – Je potrebné si so sebou zobrať istú sumu peňazí v hotovosti a aj bezhotovostne a teda na platobnej karte. Zoberte si radšej viac, v prípade nečakaných udalostí sa určite zídu a okrem toho už pri vstupe do USA sa Vás budú pýtať na platobnú kartu a jej obnos. Pred cestou si preverte či je možné bez problémov platiť kartou v USA. Okrem toho si zabezpečte aj drobnejšie doláre, ktorými budete bežne platiť, aby ste nemuseli zakaždým rozmieňať napr. sto dolárovú bankovku.

❏ Letenky – Kúpu leteniek plánujte vopred, nielen budete mať dostatok času na prípravy, ale aj letenky budú lacnejšie, pretože s blížiacim sa termínom ceny leteniek rastú. Okrem toho pri kúpe leteniek si overte aká je povolená hmotnosť batožiny (príručnej aj tej podpalubnej).

❏ Ubytovanie – Aj tu platí to čo pri letenkách a to, že treba zabezpečovať ubytovanie s dostatočným odstupom od plánovaného odchodu. Čím včaššie, tým lacnejšie a väčší výber ubytovaní. Na internete nájdete množstvo portálov, ktoré sprostredkúvajú ubytovacie kapacity. Je na Vás čo si vyberiete, k dispozícií sú lacné hostely, penzióny, ale aj drahé hotely. Skvelou alternatívou je ubytovanie cez airbnb a to bývanie u miestnych obyvateľov.

❏ Prenájom vozidla – Pripravte sa na to, že ak chcete vidieť z USA čo najviac, je potrebné si zabezpečiť auto, oplatí sa ho rezervovať vopred. Nezabudnite si vodičský preukaz. Odporúčame sa vyhýbať cestovaniu vo veľkomestách akým je New York. Naopak, prenájom auta je skvelým spôsobom ako spoznať prírodu, odľahlé miesta a menšie mestá.

❏ Kópie – Zo všetkých dokladov a formalít si urobte kópie (pas, esta visa, vodičský preukaz, poistenie…) tie odložte na bezpečné miesto v batožine a okrem toho si urobte aj PDF kópie, ktoré si uložte v mobilnom telefóne.

❏ Zákony – Preštudovať si colné predpisy – čo si môžete zabaliť do batožiny a čo je naopak zakázané.

Oboznámiť sa so zákonmi – USA ma iné predpisy a zákony, oboznámte sa s tým čo je povolené a čo naopak nie.

❏ Adaptér – V USA je iné elektrické napätie a aj zásuvka ma iný vstup. Aby ste si mohli nabiť svoju elektroniku aj za veľkou mlákou je potrebné aby ste si zabezpečili adaptér.

❏ Roaming a mobilné dáta – roaming do USA je omnoho drahší ako v Európe, overte si u svojho mobilného operátora koľko jednotlivé služby budú stáť.

❏ Mobilné dáta – Rovnako sa informujte aj na využívanie mobilných dát, aby ste ušetrili, zistite si či je k dispozícii internetové pripojenie v hoteli kde budete bývať, v súčasnosti už množstvo hotelov má wifi pripojenie zadarmo v celom areáli hotela.

❏ Pozor na jednotky -V USA nemajú kilometre, ale míle, tak isto nevyužívajú kilogramy, ale libry a preto Vám odporúčame si zabezpečiť aplikáciu v telefóne kde si tieto jednotky budete môcť kedykoľvek jednoducho prerátať.

❏ Lieky – Myslite na to, že počas Vašej cesty sa môže objaviť nevoľnosť, alebo bolesť hlavy, zoberte si so sebou lieky na bolesť, na trávenie, malé zranenia, prípadné alergie.

❏ Kúpiť/rezervovať vstupenky – Ušetrite čas tým, že si vopred zabezpečte lístky na atrakcie a pamiatky, ktoré chcete navštíviť. Namiesto toho aby ste stáli v rade na lístky si budete môcť USA užiť. Okrem toho si preverte otváracie hodiny a informujte sa o verejnej doprave, ako sa na dané miesto dostanete.

❏ Presný zoznam – Napíšte si presný zoznam toho, čo si chcete zobrať a po balení skontrolujte celý kufor so svojím zoznamom. Nezabudnite si samozrejme vziať aj pánske či dámske slnečné okuliare, plavky, nejaký ten klobúk a osušku.

Prajeme Vám veľa šťastia v balení a nádhernú nezabudnuteľnú cestu po USA!