Cestovanie do USA je čoraz väčšou záľubou nielen vášnivých cestovateľov, ale aj rekreačných turistov, milovníkov nákupov, či dovolenkárov. Spojené štáty americké majú čo ukázať, a preto niet divu, že chcú byť obdivované davmi turistov. Avšak na to, aby sme mohli spoznať túto krajinu neobmedzených možností sú potrené isté formality a dokumenty, ktoré pri vycestovaní musíme mať. Ktoré sú to?

Pas a cestovné povolenie

Aj keď sme od 15.-teho roku života vlastníkom občianskeho preukazu, ten ako preukaz totožnosti na vycestovanie do USA nebude stačiť. Je potrebné si zabezpečiť cestovný pas. Okrem pasu je ešte potrebné povolenie, ktoré nás oprávňuje vstúpiť na palubu lietadla smerujúceho do USA. V tomto prípade máte dve možnosti, a to cestovať na vízum alebo na cestovné povolenie ESTA VIZA. Oba dokumenty povoľujú len vstup na palubu lietadla smerujúceho do USA, o samotnom vstupe do krajiny rozhoduje imigračný úradník na letisku. Avšak, ak nemáte za sebou zlú históriu, nemáte sa čoho obávať.

Vízum

Americké vízum je možné získať na americkom veľvyslanectve, ktoré má na Slovensku sídlo v Bratislave. Americké vízum sa delí podľa účelu použitia, a teda dôvodu vycestovania. Ak chcete v USA študovať, potrebujete študentské vízum, ak chcete pracovať, potrebujete pracovné vízum, ak chcete v USA cestovať, potrebujete turistické vízum a pod.

ESTA 

Cestovné povolenie ESTA, aj napriek tomu, že je mnohokrát nazývané ESTA viza nie je vízum. Je to len cestovná autorizácia, ktorá umožňuje vycestovať do USA. Požiadať o toto povolenie môžete len v prípadoch ak splníte nasledovné podmienky:

  • Biometrický pas – je potrebné, aby ste boli vlastníkom biometrického pasu.
  • Účel cesty je cestovanie a spoznávanie krajiny – ESTA je len na cestovanie a turistiku, v iných prípadoch ako je napr. štúdium a práca v USA potrebujete vízum.
  • V krajine sa nezdržíte viac ako 90 dní – na cestovné povolenie ESTA máte povolenie zdržať sa v USA nie viac ako 90 dní. Na to isté povolenie môžete vycestovať i viackrát po sebe, ak ste stále neprekročili tento limit.

V prípade, že nemáte biometrický pas, zdržíte sa v USA viac ako 90 dní, alebo Váš účel cesty je iný, ste povinný požiadať o vízum, pretože v týchto prípadoch nebudete môcť cestovať na túto autorizáciu.

Výhody a nevýhody povolenia ESTA oproti americkým vízam

Nevýhody

  • Len jeden účel cesty – povolenie ESTA je možné použiť len v prípade jedného účelu, a tým je cestovanie a spoznávanie krajiny. Vízum je možné žiadať aj na účel práce, štúdia, obchodovania a pod.
  • Obmedzený počet dní – ESTA udáva povolenie na zdržanie sa v USA na 90 dní. Víza sú platné omnoho dlhšie.

Výhody

  • Rýchlosť – vybavenie povolenia ESTA je omnoho rýchlejšie ako vízum. Zatiaľ čo pri vízach je potrebné vytvoriť si online rezerváciu, osobne prísť na pohovor na americké veľvyslanectvo, zúčastniť sa pohovoru a čakať na schválenie víz, pri ESTE len online vyplníte formulár a do pár hodín obdržíte na mail povolenie.
  • Jednoduchosť – Vybavovanie víz je komplikovanejšie, najskôr si vytvoríte rezerváciu, potom musíte cestovať do Bratislavy, na pohovor si priniesť rôzne doklady a formality k tomu určené. Pri ESTE Vám stačí len počítač a internet, online vyplníte formulár, ktorý obsahuje otázky o Vás a Vašej ceste, odošlete a čakáte na schválenie, ktoré tiež dostanete v elektronickej podobe.
  • Nižšia cena – poplatok za zabezpečenie povolenia ESTA je nižší ako poplatok za zabezpečenie víz.

Ak teda túžite USA len spoznávať v rámci turistiky, určite sa Vám oplatí požiadať o cestovné povolenie ESTA. Hurá do USA ☺