Route 66 je známa ako hlavná diaľnica v Spojených štátoch – a pravdepodobne nielen v USA, ale aj jedna z najpopulárnejších ciest na svete. Route 66 sa tiahne od okrajov Chicaga po Los Angeles, odbočuje do 8 štátov a rôznych krajín, dokonca aj cez tie, ktoré sú známe ako srdce Ameriky. Navyše, jazda na Route 66 je ideálnym spôsobom, ako zachytiť niektoré autentické vyhliadky, ktoré robia Ameriku, Amerikou.

Na vrchole skutočného zážitku z jazdy má táto diaľnica aj zaujímavú históriu, ktorá sa datuje viac ako 100 rokov dozadu. Pred rokom 1926, kedy bola ešte nespevnená a niesla iný názov, Cesta 66 bola prekonaná diaľnicou National Old Trails Highway, jednou z prvých transkontinentálnych ciest. Od polovice 20. storočia Route 66 postupne stratila svoju slávu a význam, pretože ostatné vysokorýchlostné diaľnice začali spájať susedné štáty. Do roku 1984 bol dokončený posledný úsek diaľnice a stará cesta sa stala Historickou Diaľnicou 66.

Aj napriek tomu, že Route 66 stratila svoj oficiálny účel, táto trasa si stále drží slávu z minulosti, ktorou i naďalej láka ľudí z celého sveta. Z východu na západ začína pôvodná trasa v Chicagu, Illinois a prechádza cez Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona, až kým nedosiahne slnečnú Kaliforniu. Až keď sa pozriete na mapu, aby ste mali predstavu o jej veľkosti, budete vedieť, že ste na jedinečnom výlete svojho života.

Ak by ste niekedy sa ňou chceli vydať, pripravili sme si pre vás niektoré z najznámejších motelov, reštaurácií a čerpacích staníc, ktoré dodajú vašej ceste kúsok Amerického ducha!

  1. Soulsby’s Service Station, Mt. Olive, Illinois

V roku 1926 si rodina Soulsby otvorila čerpaciu stanicu Shell na okraji USA. Po zmene cesty v roku 1930 sa táto čerpacia stanica nachádzala tesne popri diaľnici, čo bolo dostatočným dôvodom na rozšírenie stavby budovy. Čerpacia stanica fungovala až do roku 1991 v rámci Soulsby rodiny, avšak po 1991 jej vlastníctvo prebrala mimovládna organizácia a následne ju aj renovovala.

  1. Bob’s Gasoline Alley, Cuba, Missouri

Na Bob’s Gasoline Alley sa nachádza veľká zbierka pamätihodností z rokov 1950 a 60, ktorá je taktiež súčasťou Cesty 66. Bob’s Gasoline Alley je domovom pre vinobranie, je pre ňu charakteristická aj reklama populárnych značiek ropy, alkoholu a nealkoholických nápojov. Nachádza sa len pár hodín juhozápadne od St. Louis, v blízkosti Fanning. Je to skvelá zastávka pre tých, ktorí obľubujú miesta s charakterom či istou historickou atmosférou.

  1. Bush Creek Bridge (the Rainbow bridge), Riverton, Kansas

James Barney Marsh, renomovaný americký inžinier, špecialista na dizaj a stavbu mostov (je známy vďaka designu Marsh Arch Bridge), úspešne dokončil viac ako 70 projektov na stredozápade, pričom asi polovica mostov sa stále používa!

Cesta Route 66 bola vytvorená v dvadsiatych rokoch minulého storočia ako spôsob prepojenia banských miest Baxter Springs, Galeny a Riverton. Na to, aby prepojili dané oblasti, bol v roku 1923 vybudovaný 130-stôp (40 metrov) dlhý most s betónovými oblúkmi (inšpirovaný Marshovým dizajnom) na tejto časti trasy, ktorý bol jediný svojho druhu v Kansase. Bol rekonštruovaný v roku 2005, ale v súčasnosti je už možné sa na ňom iba poprechádzať.

    4. Charles C. “Cash and Carry” Pyle, Oklahoma

Ako športový agent a majiteľ divadla Charles Pyle mal myšlienku vytvoriť „footrace“(trasa/preteky pre bežcov), ktorá by viedla z Los Angeles, Kalifornie až do New Yorku a končila by až v Chicago, Illinois.

Na to, aby Pyle uskutočnil svoj cieľ, musel si zavolať profesionálnych bežcov ako Arthur Newton a Juri Lossman, hinduistického filozofa a talianskeho speváka. Navyše sa pokúsil profitovať z podujatia tým, že mestá pozdĺž trasy zaplatia poplatok, pričom “trest”, ak mesto nezaplatí, je jeho vylúčenie z trasy, na ktorej preteky mali prebiehať.

Prvý závod bol organizovaný v roku 1928, ale nebol taký úspešný, ako sa očakávalo. O rok neskôr prišiel Pyle s rovnakým nápadom na preteky, no opäť sa stretol s neúspechom, čo v konečnom dôsledku viedlo k jeho dočasnému bankrotu.

    5. Buggy Ranch, Conway Texas

Po zriadení čerpacej stanice a obchodu so suvenírmi v roku 1967 prechodom I-40 s TX 207 v Conway, bolo možné vidieť, že obchodná činnosť Crutchfieldov sa obrátila hore nohami, keď sa tesne pred ich čerpacou stanicou postavila iná stanica, ktorá prevzala väčšinu ich potenciálnych zákazníkov. Avšak nevzdávali sa a pokúsili sa o návrat do biznisu. Vytvorili “lákadlo” – pochovali päť áut Volkswagenu (Bugs) vyčnievajúcich len odzadu zo zeme.

   6. Blue Swallow Motel, Tucumcari, New Mexico

Ak ste fanúšikmi prístrojov z 50. a 60. rokov, potom je nutné, aby ste sa zastavili u Blue Swallow. Motel je v prevádzke od roku 1939 – dostal i cenu, ktorú mu udelili na Národnom registri historických miest. Jeho interiér je zdobený staromódnym nábytkom a predmetmi, zatiaľčo vonku je zaparované klasické auto na trávniku a jeho pôsobivé neónové znamenie púta taktiež pozornosť.

   7.Dollar Bill Bar, Oatman, Arizona

Mesto Oatman je známe vďaka baníkom zlata z roku 1800. Kedysi baníci mali vo zvyku začínať tým, že na stenu prilepili dolárovku s ich menom. Táto tradícia je stále aktuálna v Dollar Bill Bar, kde si turisti umiestnia svoje podpísané účty na akúkoľvek stenu. Momentálne sa tam nachádza viac ako 100 000 účtov, ktoré pokrývajú toto miesto.

   8. Emma Jean’s Holland Burger, Victorville, California

Jedným z najlepších miest na získanie autentického pocitu z večere na Route 66 je Emma Jean’s Holland Burger. Miesto je známe svojimi masívnymi mlynčekmi na mäso, ktoré následne môžete použiť na prípravu burgera, krehkým kuracím steakom a úžasnými hamburgermi, rovnako ako pôsobivou veľkosťou porcií. Môžete rozpoznať Emmu Jean z Quintina Tarantina, Kill Bill 2 (miesto, kde Uma Thurman vstupuje po kopaní sa zo zeme). Akonáhle vyskúšate ich Brian Burger, pocítite chuť švajčiarskeho syra a parmazánového cesnakového chleba.

Prajeme krásny výlet!