Americká colná a hraničná správa predstavila novú službu, ktorá umožňuje cestujúcim naplánovať si termín osobného pohovoru v rámci Global Entry programu priamo po prílete. Služba nesie názov “Enrollment on Arrival” a umožňuje cestujúcim absolvovať Global Entry pohovor počas imigračného procesu priamo na letisku a tým si zjednodušiť štandardný proces imigrácie pri návrate späť do krajiny.

Global Entry pohovor je určený cestujúcim, ktorí sa vracajú späť do Spojených štátov. Zavedením tejto služby chce colná správa ušetriť cestujúcim drahocenný čas.

Služba Enrollment on Arrival umožňuje cestujúcim vyhnúť sa nepríjemnej záležitosti, ktorá spočíva v niekoľkomesačnom čakaní na práve spomínaný imigračný pohovor v rámci programu Global Entry. Ak ste splnili všetky podmienky programu a úspešne ste do neho boli prijatý, po prílete môžete zamieriť rovno ku kioskom Global Entry, naskenovať svoj pas a odtlačky prstov, a potom si ísť rovno vyzdvihnúť batožinu. Členovia programu Global Entry môžu ako bonus využiť službu TSA Pre-Check.

Americkí občania, štátni príslušníci, držitelia tzv. “Zelenej karty” a kanadskí občania s NEXUS pásom sú oprávnení program Global Entry využiť. Medzi ďalšie krajiny, ktoré môžu Global Entry program na základe dohody so Spojenými štátmi tiež využitý, patrí Mexiko, Nemecko a Veľká Británia. Bohužiaľ Slovenská republika nemá zatiaľ túto dohodu uzavretú. Slovenskí občania preto tento program nemôžu využiť.

Cestujúci, ktorí sa do päťročného programu chcú zapojiť, musí najprv podať online prihlášku. Pred samotným pozvaním na osobný pohovor na jednom z vybraných letísk predchádza ešte dôkladné preverenie uchádzača. Aj napriek tomu, že uchádzač podá prihlášku online a vyplní všetky údaje, je nutné absolvovať už spomínaný osobný pohovor.

Za účasť v programe sa platí poplatok vo výške 100 dolárov. Ten musí byť zaplatený ešte pred osobným pohovorom, ktorý sa môže konať v jednom z viac ako 100 registračných centier Global Entry, vrátane Kanady a Kataru.

Je dôležité podotknúť, že aj v prípade, že sú cestujúci členmi programu Global Entry, stále môžu byť podrobení dodatočnému rozhovoru s colníkom priamo na letisku.

Táto nová služba je v súčasnej dobe dostupná na vybraných amerických letiskách. Medzi ne patria: New York (JFK), Tampa (TPA), San Francisco (SFO) a tiež niektoré kanadská a medzinárodné letisko ako je Toronto (YYZ), Vancouver (YVR) a Dublin (DUB).

Zoznam všetkých letísk na ktorých nájdete Global Entry kiosky nájdete tu.

Pred odletom nezabudnite a požiadajte o cestovné povolenie ESTA visa na našej stránke. Prajeme Vám krásny let !

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.