Určite  sa každý z nás teší na silvestrovské oslavy a vítanie Nového Roka. Čas, kedy starý rok končí a my veríme, že si so sebou zoberie všetko zlé a začneme nový rok nanovo s čistím štítom, s obrovskými plánmi, nádejou, že všetko pôjde lepšie a ako dôkaz novej sily si horlivo stanovujeme novoročné predsavzatia.

Aj z týchto dôvodov príchod nového roka neostáva bez povšimnutia a oslavujeme ho všetci či už v kruhu blízkych doma na gauči, na chate uprostred hlbokého lesa, s deťmi, ktoré o pol noci prebudíme aby si pozreli ohňostroj, s priateľmi na búrlivej párty alebo na námestí s ostatnými obyvateľmi malej obce alebo veľkého mesta. Nejako takto prebiehajú oslavy Silvestra u nás. O pol noci nechýba šampanské, novoročné bozky a želania nech ten nový rok sa vydarí. My sme sa rozhodli Vám bližšie popísať oslavy Silvestra v amerických veľkomestách, konkrétne v dvoch mestách, ktoré nikdy nespia a to v New Yorku a Las Vegas.

New York, oslavy Silvestra na východe USA

Nedá sa nezačať Silvestrom v New Yorku. Veľkolepé silvestrovské oslavy v NYC sú známe po celom svete. Cestovanie do USA počas vianočných sviatkov sa spája práve s týmito oslavami. Slováci majú možnosť vycestovať do NYC len na cestovnú autorizáciu ESTA, takže ešte stále máte šancu stráviť Silvester v Amerike. Ulice praskajú vo švíkoch, hotely ponúkajú izby za vyššie ceny, ale aj napriek tomu je o ne skutočne veľký záujem. Atmosféra v tomto období je priam dychberúca. Množstvo ľudí príde do NYC len pre jedno, privítať Nový Rok a poriadne to osláviť. A kde? No predsa na najrušnejšom bode NYC, na Times square. Oslavy začínajú už podvečer, kedy na pódiu vystupujú skvelí speváci a kapely, ktorí spríjemňujú čakanie na Nový Rok. Dlhoročnou tradíciou je vítanie Nového Roka spúšťaním obrovskej krištáľovej gule, ktorá sa nazýva Times Square Ball. Táto guľa víta Nový Rok už vyše 100 rokov. Nie je to len taká obyčajná guľa, visí na stožiari, váži 5386 kg, v priemere meria 3,7 metra a osvetľuje ju 3500 svetelných zdrojov. Guľa sa celá nádherné trbliece a nad Times Square sa vyníma ako obrovská hviezda. Sledovanie spúšťania gule je tak preslávené, že ho cez televíziu sledujú aj v iných kútoch sveta. Nechýbajú konfety a ohňostroje.

Las Vegas, oslavy Silvestra na západe USA

Las Vegas bez osláv Silvestra? Nemysliteľné! Mesto, ktoré nikdy nespí a žije búrlivým, bezstarostným životom, ktorý sa točí len okolo zábavy a peňazí, víta Nový Rok vo veľkom štýle. Pripravuje sa tu nie jeden, či dva ohňostroje, je ich hneď niekoľko. Ohňostroje sú umiestnené pred vežou Stratosphere Tower, a hotelmi: Treasure Island, Venetian, Caesars Palace. Ulice počas silvestrovskej noci sú naozaj preplnené. Aj napriek tomu, že Las Vegas  je v podstate na púšti, noci sú chladnejšie, a preto sa na to treba pripraviť. Cez mesto prechádza hlavná, široká cesta, nazývaná Strip. V posledný deň roku, okolo štvrtej poobede sa táto hlavná cesta uzatvára a postupne neskôr aj ďalšie príjazdové ulice. Takže, ak niekto chce tráviť Silvestra v Las Vegas, je potrebné prísť skoro ráno alebo pár dni vopred. Tých, čo nebaví čakať na ohňostroj sa rozhodnú osláviť Silvester v rôznych kluboch, na párty, alebo šow. Výber je naozaj široký, je potrebné si avšak lístky kupovať vopred. Divoké mesto Las Vegas je svetovo známe mottom: „Čo sa stane vo Vegas, ostane vo Vegas“. Takže tam sa naozaj môže stať všetko. Dokonca je možnosť oddať sa aj na Silvestra, vyhrať jackpot, alebo prísť o všetky svoje úspory.

Ak sa rozhodnete stráviť Silvestra v USA, očakávajte, vyššie ceny leteniek a ubytovania, toto obdobie patrí medzi top sezóny, najväčšie sviatky. A nezabúdajte na cestovné povolenie ESTA viza, bez ktorého by ste nemohli vstúpiť na palubu lietadla sperujúceho do Spojených štátov amerických.

Krásny Silvester a Nový Rok vám praje EstaVisa.sk!