Keď premýšľate, kde by ste mohli ochutnať najlepšie americké jedlo, väčšina z nás mysľou zaletí do metropol ako New York, Los Angeles alebo Miami. Avšak metropoly nemusia byť práve to najlepšie riešenie. USA je predsa len obrovská a rozmanitá krajina, ktorá ponúka bohaté kulinárske zručnosti. V Amerike sa nachádza množstvo reštaurácií, ktoré ponúkajú chutné pochúťky, ale niekedy môže byť ťažké nájsť tie správne miesta. Práve preto sme pre vás pripravili sprievodcu najchutnejších jedál na základe regiónov, tak aby ste sa dostali do najlepších amerických kulinárskych miest v každom regióne.

 Severovýchod Ameriky

 

Foto © Pixabay, Foundry,  2017

 Burlington VT

Burlington, Vermont sa nachádza kúsok južnejšie od kanadskej hranice a je ideálnym miestom pre vašu vytúženú dovolenku – teda najmä ak ste „fajnšmeker“. Mesto Burlington je známe početnými pivovarmi, a práve kvôli chutnému pivu, Burlington je známy svojou značkou na kulinárskom svete v rôznych kuchyniach.

Na začiatok prejdite do Zero Gravity Brewery a vychutnajte si toto svetoznáme pivo. Následne zamierte do American Flatbread, kde si doprajte lahodné ručne vyrobené pizze. Dobrú chuť!

 Portland, ME

Portland, Maine je ďalším skvelým miestom na severovýchode Ameriky, ktoré sa oplatí navštíviť. Výlet do Portlandu nie je úplný bez toho, aby ste okúsili chuť miestneho homára. Ak hľadáte úžasný chuťový zážitok, Scales Restaurant je tou najlepšou voľbou. Pre ďalšie chuťovečky navštívte určite Central Provisions, ktoré sa rozrástli v popularite vďaka svojim eklektickým štýlom a rustikálnym ladením, zatiaľ čo v East Ender si môžete pochutnať na vynikajúcom tradičnom „chowder“-i.

 Newport, RI

Ak vezmeme do úvahy rozlohu Rhode Island, možno si myslíte, že túto návštevu dáte za pol dňa. Ak však zoberiete do úvahy, že 20% reštaurácií v Newportu má perfektné hodnotenie, môže to trvať trochu dlhšie, kým sa dostanete cez túto malú oblasť. Vzhľadom k tomu, Newport je prímorské mesto doprajte si večernú plavbu. Zatiaľ čo čo si budete pochutnávať miestne jedlo môžete si poprezerať očarujúcu krajinu. Ak máte chuť na viac miestneho jedla, ​​prejdite na Bowen na malebné nábrežie Newportu, kde dostanete čerstvé morské plody takmer v každom podniku.

 Americký stredozápad

Foto © Pixabay, 12019, 2016

 Hamtramck, MI

Možno vás prekvapí, že chuť východnej Európy môžete nájsť práve v Michigane. Hamtramck, Michigan je miesto, v ktorom nájdete ochutnávku autentickej poľskej kuchyne. Keďže mnoho poľských prisťahovalcov prišlo práve do Hamtramcku v priebehu 20.teho storočia, ovplyvnilo to aj tamojšiu kuchyňu. V reštauráciách s najvyššou kvalifikáciou, ako je napr. reštaurácia Polonia a poľská dedina Cafe, je jasné, že tieto prisťahovalecké rodiny zachovali tradíciu živú a to práve lahodným spôsobom.

 Galesburg, IL

Zatiaľ čo väčšina ľudí smeruje do Chicaga za regionálnym kulinárskym zážitkom, skutočné jedlá smerujú do Galesburgu. Tento skrytý kulinársky klenot mesta stojí na západnej strane Illinois s viac ako 100 najvyhľadávanejších reštaurácií, ktoré môžete preskúmať. Galesburg je domovom najstaršej fungujúcej reštaurácie v meste Coney Island. Táto reštaurácia bola otvorená začiatkom dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia a stále dokáže priniesť tonu zákazníkov, ktorí sa chcú spoznať miestne jedlá v regióne.

 Monroe, WI

Počas výletu na stredozápad by ste nemali vynechať návštevu hlavného mesta syra na svete. Monroe, Wisconsin nie je len miestom, kde môžete ísť na festival syrov, ale ponúka aj reštaurácie, kde si môžete vychutnať jedlá milovníkov syrov. Zariadenie na syr Baumgartner a Alp a Deli Cheesery ponúkajú rôzne druhy syrov, ktoré pripomínajú syry celého sveta – od švajčiarskych syrov až po staršie čedarky.

Horský západ

 

Foto © Pixabay, 12019, 2016

 Aspen, CO

Mnoho ľudí si mesto Aspen spojí skôr s horami a zjazdovkami. Niet divu, Aspen je totiž jedno z najznámejších amerických lyžiarskych stredísk. Hoci do Aspenu mieria ľudia skôr so snowboardom, praví gurmáni by sem mali tiež zamieriť. 21% zo 130 reštaurácií v Aspene dosahuje najlepšie hodnotenia, a tak nie je divu, že toto mesto je považované za jedno z najlepších kulinárskych miest v Amerike. Zájdite do jednej z najlepších amerických reštaurácií Chef’s Club v hoteli St.Regis alebo do Wild Fig, ktorá sa nachádza medzi zjazdovkami. A ak máte chuť na niečo menšie, či už burger alebo tacos, vyskúšajte 520 Grill.

 Santa Fe, NM

Ak hľadáte niečo v juhovýchodnom štýle, Santa Fe je ideálnou voľbou s viac ako 400 reštauráciami, pričom väčšina z nich získala aj ocenenie. Luxusné reštaurácie Coyote Cafe s barom na streche ponúka lokálnu kuchyňu. Pre tých, ktorí hľadajú skôr všedné a neformálne reštaurácie, dobrou voľbou je rodinná reštaurácia Palacio Cafe. Pri návšteve Santa Fe by ste nemali v žiadnom prípade minúť reštaurácii Geronimo, ktorá patrí medzi 100 najlepších reštaurácií v USA.

 Logan, Utah

Mesto Logan sa nachádza v úpätí hôr a pýši sa titulom – najlepšie hodnotenými americkými reštauráciami. V posledných dobe došlo k otvoreniu mnohých skvelých reštaurácií ako je napr. Le Nonna patriaci uznávanému šéfkuchári, Pier-Antonio Micheli. Medzi ďalšie skvelé reštaurácie patrí Angie’s Restaurant s tradičnou kuchyňou a mexickej bistro Cafe Sabor. Z Loganu si odneste nielen nezabudnuteľný pôžitok z jedla, ale aj nádherný výhľad na hory.

 Západné pobrežie

 

Foto © Pixabay, MaxxGirr, 2014

 Kailua-Kona, HI

Ak zamierite na Havaj, vynechajte Honolulu a radšej sa vydajte rovno do mesta Kailua-Kona, ktoré sa nachádza na najväčšom ostrove Havaja (Big Island). Kým si budete užívať biele piesočné pláže a tyrkysovo sfarbený oceán, vychutnajte si vašu dennú dávku kávy v kaviarni Kona Coffee. Tradičné havajské jedlo, ako je rybí šalát alebo tuniak, nájdete v reštaurácii Umekes’s.

 Napa, Kalifornia

Mnoho gurmánov si mesto Napa spojí s ikonickým údolím a výborným vínom. Avšak Napa ponúka oveľa viac. V tomto malom meste sa nachádza viac ako 500 reštaurácií a vinární, takže jednoducho môžete skombinovať zážitok z dobrého jedla i vína. Hneď vedľa rieky sa nachádza reštaurácia La Toque ocenená michelinskou hviezdou, ktorá ponúka moderné francúzsku kuchyňu. Naopak reštaurácie The Cadet má v ponuke rôzne druhy piva a vína, ku ktorým si vychutnáte tradičné syry a plno iných chuťoviek. Keby ste sa v Nape nachádzali počas sezóny vína, určite sa bežte pozrieť na vínny festival Flavor.

 Sonoma, CA

Sonoma je ďalšie mesto v Kalifornii známe medzi milovníkmi vína. Okrem dobrého vína tu nájdete plno ocenených reštaurácií. V reštaurácii The Girl a The Fig si vychutnáte skvelé víno a francúzske špeciality, zatiaľ čo reštaurácia El Dorado Kitchen ponúka skôr miestne sústredenejších pokrmy.

Južná časť – Stred

Foto © Pixabay, 12019, 2016

Tuscaloosa, AL

Plno ľudí si spojí typické americké grilovanie s južnou časťou Ameriky. Mesto Tuscaloosa v štáte Alabama v južnej časti Ameriky je domovom klasickej južnej kuchyne a rozhodne svojou kuchyňou nesklame. Takmer polovica všetkých reštaurácií je ohodnotená štyrmi hviezdičkami. Medzi ne patrí reštaurácia Dreamland BBQ, ktorá je známa práve tradičnými grilovanými pokrmy. Menu tejto reštaurácie zahŕňa klasické jedlá ako sú rebrá, klobásy a banánový puding, zatiaľ čo obľúbená luxusné reštaurácie Evangeline’s sa zameriava skôr na kuchyňu s moderným americkým nádychom.

Driftwood, Texas

Milovníci dobrého jedla by v Texase okrem Austine nemali vynechať Driftwood, ktorý leží kúsok od hlavného mesta štátu. Nachádza sa tu iba 12 reštaurácií, ktoré podávajú plno tradičných grilovaných pokrmov. Hoci sa tu nachádza tak málo reštaurácií, 85% z nich je ohodnotené piatimi hviezdičkami. Takže sa vo výbere tej pravej rozhodne nemôžete pomýliť. Pre začiatok vyskúšajte reštaurácii Salt Lick, ktorá je známa vďaka grilovaným špecialitám a je jednou z najznámejších reštaurácií v Texase. V príjemnom a neformálnom prostredí si vychutnáte skvelé rebierka, hovädzie mäso i klobásy. A hlavne si sem môžete priniesť svoju vlastnú fľašu niečoho dobrého!

 

Ocean Springs, Mississippi

Ak ešte nemáte dosť grilovanie, vydajte sa do mesta Ocean Springs. Toto mesto je dominantou grilovania s mnohými reštauráciami, ktoré vyhrali nespočetné množstvo rôznych kulinárskych ocenení. Jednou z nich je reštaurácia The Shed, ktorá je ideálnym východiskovým bodom vašej gastronomickej cesty a to hlavne vďaka ich lahodnej omáčke. Táto reštaurácia získala viac ako 20 ocenení práve za túto vynikajúcu omáčku. Vychutnáte si ju so rebierkami, krídlami a hodí si aj k ďalším pochutinám. Ak hľadáte reštauráciu s ponukou pokrmov z morských plodov, vydajte sa na pobreží do Aunt Jenny’s Catfish.

Južný Atlantik

 

Foto © Pixabay, kendallpools, 2015

Winter Park, FL

Milovníci dobrého jedla by mali vynechať zábavné parky a turistické atrakcie v Orlande a vydať sa rovno do mesta Winter Park. Návštevníci budú očarení mnohými prvotriednymi reštauráciami ako je malebná luxusná reštaurácia Hillstone, ktorá sa nachádza hneď pri brehu jazera. Winter Park so svojou populáciou 10 000 obyvateľov ponúka 57 reštaurácií, takže si každý gurmán určite vyberie. Medzi ďalšie výborné reštaurácie patria moderné talianska reštaurácia Prato a kaviareň na 310, Park South.

Asheville, Severná Karolína

Asheville ponúka celý rad reštaurácií so skvelými grilovanými pokrmami a plno miestnych pivovarov. Ale to nie je všetko. V meste sa nachádza aj mnoho luxusných reštaurácií, v ktorých si každý gurmán nájde to svoje. Ako prvý vyskúšajte senzačnú reštauráciu Corner Kitchen, kde si vychutnáte americká moderné jedla v klasickom viktoriánskej prostredí. A ak zrovna luxusné reštaurácie nevyhľadávate, zájdite na obed do 12 Bone Smokehouse. Šťavnaté rebierka a kúsky trhaného bravčového mäsa vás rozhodne nesklamú. Neveríte? Spýtajte sa bývalého amerického prezidenta Obamu, ktorý túto reštauráciu pri každej návšteve do Asheville navštívil.

Charlottesville, VA

Asi niet divu, že je do sprievodcu zaradené mesto Charlottensville. Každé leto sa tu odohráva festival Restaurant Week a určite stojí za to Charlottensville navštíviť. Nachádza sa tu totiž viac ako 500 reštaurácií, od luxusných až po tie klasické s ponukou burgerov alebo len raňajkami. Reštaurácia v newyorskom štýle Bodo’s podáva výborné bagety a sendviče. Pohodový bar Citizen Burger sa naopak zameriava hlavne na klasické americkej pokrmy, ktoré perfektne zladíte s ich vlastným pivom. Ak chcete ochutnať viac pív od lokálnych výrobcov, vydajte sa na exkurziu do jedného z piatich pivovarov v Charlottensville.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.