Close

Môžete odísť z USA, aby ste získali ďalších 90 dní k pobytu v USA?

Mnohým cestovateľom zo zahraničia nestačí 90 dní pobytu v Spojených štátoch. Aby získali ďalších 90 dní na určitý čas opustia USA a vydajú sa do krajín ako napr. Kanada, Mexiko, alebo Karibské krajiny.

Aj napriek tomu, že toto povolenie je udelené v zahraničí, zamestnanci pohraničnej ochrany a colnej správy môžu takýchto cestujúcich zadržať za porušenie imigračného zákona a tak zablokovať návrat do USA.

Radšej sa riaďte bežnými postupmi, aby ste sa vyhli nepríjemným problémom. A teda, ak potrebujete alebo chcete v USA zostať na povolenie ESTA viac ako 90 dní, zažiadajte o časovo predĺžené vízum na Americkej ambasáde vo Vašej krajine.

Z toho vyplýva, že ak opustíte USA, následne sa opäť vrátite do USA, Váš limit 90 dní môže byť znova obnovený, avšak nemusí. O povolení na vstup do USA rozhoduje príslušný úradník imigračnej kontroly a ten Vám môže zamietnuť opätovný vstup do Spojených štátov. V prípade, že zamietne vstup do USA na ďalších 10 rokov, budete mať veľmi ťažké v budúcnosti získať ďalšie víza do USA spojené s nepríjemnými komplikáciami.

Príklad 1: Daniel

icon-man

Daniel pricestoval do amerického mesta Miami menej ako pred mesiacom. Najskôr to bol len výlet, ale postupne sa do mesta zamiloval a chcel by tu ostať na neurčito.
Na pricestovanie do USA použil povolenie ESTA, ktoré povoľuje pobyt v USA na maximálne 90 dní. Ak by tu ostal dlhšie, bol by považovaný za nelegálneho prisťahovalca.
Okrem toho na povolenie ESTA nie je možné pracovať a poberať príjem, jedine ak by to bolo nelegálne.
Daniel sa rozhodol porušiť prísne pravidlá a začal pracovať v jednej reštaurácii ilegálne, zarobené peniaze mu mali pomáhať pokiaľ nenájde lepšie imigračné riešenie.
O 40 dní (kedy mu už postupne mal končiť povolený pobyt) mal naplánované vycestovať na pár dní do Santo Dominga a tak opustiť USA. Po návrate do USA by mu mal opäť začať plynúť limit 90 dní pobytu.
Ale po rozhovore s právnikom špecializovaným na prisťahovalectvo, sa Daniel vrátil do Talianska a požiadal na americkej ambasáde o víza.
Ak by sa stalo niečo ilegálne a boli by ste pri tom pristihnutí, veľmi ťažko by ste vyriešili tento vážny problém, a preto Vám odporúčame dodržiavať stanovené pravidlá.

Príklad 1: Marcus

icon-woman

Austrálčan Marcus má v pláne navštíviť svoju priateľku dočasne žijúcu v Los Angeles.
Marcus vycestoval do USA na povolenie ESTA, po dvoch mesiacoch nechcel opustiť svoju priateľku, a preto sa snaží nájsť spôsob ako predĺžiť pobyt v Los Angeles.
Napadlo ho vycestovať aj s priateľkou na pár dní do Mexika a potom sa opäť vrátiť do USA.
Úradník imigračného oddelenia pri vstupe do krajiny odhalil jeho úmysly. Jeho priateľka totižto mala dočasné vízum, zatiaľ čo Marcus len cestovné povolenie.
Marcusovi bol síce povolení návrat do USA, ale 90 denný limit nebol znova obnovený. Do dvoch týždňov bude musieť opustiť Spojené štáty inak bude v krajine ilegálne.