Close

07/12/2018

Maškrtenie na americký spôsob: Najchutnejšie americké jedlá

usa wafles estavisa

Máte mlstné jazýčky a milujete sladké? Tak maškrte vo veľkom štýle – maškrte ako Američania. Američania majú sladké jedlá vo veľkej obľube. Doprajú si ich častokrát ako hlavné jedlo a zároveň aj ako len malé občerstvenie. Na každú časť dňa nájdete typický americký pokrm, ktorý je sladký. Prečítajte si náš článok, inšpirujte sa a i vy si urobte doma americký sladký deň! Ak sa vám nechce variť či piecť, zakúpte si akciové letenky, vybavte si cestovné povolenie Esta a mlsajte priamo na americkej pôde.

Raňajky

Sladké americké raňajky sú podávané vo veľkom štýle. Ak patrite medzi prívržencov zdravej stravy, tak si môžete urobiť ovsenú kašu s ovocím. Nezabudnite pridať med a škoricu. Medzi obľúbené, v podstate taktiež sladké raňajky Američanov patria aj cereálie s mliekom. Jednoznačne najobľúbenejšie sú cheerios. Ak ste však skutočný maškrtník a ovsená kaša či cereálie Vám nestačia,  siahnite po amerických palacinkách alebo vafliach. Palacinky či vafle sú podávané s vyšľahanou smotanou, javorovým sirupom alebo ovocím. Pozor, americké palacinky sú omnoho hrubšie ako tie naše a poriadne Vás zasýtia. V mnohých fast foodoch nájdete palacinky podávané formou „all you can eat“, a teda zaplatíte jednotnú cenu a zjete ich toľko koľko vládzete. Avšak sú natoľko sýte a veľké, že zvládnete maximálne štyri kusy.  

Desiata a olovrant

Najobľúbenejší rýchly snack je jednozdnačne jemne opečená hrianka natretá arašidovým maslom a džemom. Táto hrianka je obľúbeným občerstvením a doplnením energie na desiatu alebo olovrant. Stačí hrianku len natrieť, zabaliť do vrecka a zjesť, keď príde chuť či hlad. Arašidové maslo je možné kombinovať s rôznymi príchuťami džemov, najlepšie sa k nemu hodí jahodový alebo pomarančový džem. Arašidové maslo ma trošku slanú chuť, takže sladký džem to celé výborne dochutí.

Obed a večera

V USA na obed a večeru sa taktiež – ako aj u nás – zvyčajne podávajú hlavné jedlé ako napr. polievka, mäso s prílohou či ryba. Avšak aj na obed si môžu milovníci sladkého prísť na svoje. Zdravšou formou hlavného sladkého jedla sú pokrmy pripravované zo sladkých zemiakov, najčastejšie sa pripravujú rôzne koláče a nákypy so škoricou. K menej zdravým, zato stále veľmi obľúbeným patria koláče nazývanie pies. Tieto koláče sú plnené jablkovou (apple pie), tekvicou (pumkin pie), čerešňovou (cherry pie), alebo orechovou (pecan pie) plnkou.

Večerné maškrtenie

Každý z nás pozná ten pocit, je už večer, dávno po večery, sedíte pred televízorom a pochytí Vás takmer až panická chuť na sladké. Čo v tomto prípade volí pravý Američan? Jednoznačne zmrzlinu a nie jeden či dva kopčeky. Z mrazničky vezme rovno celé balenie. V amerických supermarketoch nájdete zmrzliny od výmyslu sveta s množstvom netradičných príchutí. Sú naozaj výborné a smotanové. Okrem toho zmrzlina je skvelý spoločník pri posedení s kamarátkami či pri liečení smutných chvíľ.

Tak čo, dali by ste si povedať? Čo všetko z tohto by ste ochutnali? V prípade, že máte v pláne navštíviť Spojené štáty americké, okrem toho, že si nezabudnite zabezpečiť cestovné povolenie ESTA viza, nezabudnite ochutnať americké jedlá. Nezáležiac od toho či sú sladké či slané, užite si Ameriku plnými dúškami, vychutnajte si ju celú do sýtosti, nech máte na čo spomínať.