Máte mlstné jazýčky a milujete sladké? Tak maškrte vo veľkom štýle – maškrte ako Američania. Američania majú sladké jedlá vo veľkej obľube. Doprajú si ich častokrát ako hlavné jedlo a zároveň aj ako len malé občerstvenie. Na každú časť dňa nájdete typický americký pokrm, ktorý je sladký. Prečítajte si náš článok, inšpirujte sa a i vy si urobte doma americký sladký deň! Ak sa vám nechce variť či piecť, zakúpte si akciové letenky, vybavte si cestovné povolenie Esta a mlsajte priamo na americkej pôde.

Sladké raňajky

Sladké americké raňajky sú podávané vo veľkom štýle. Ak patrite medzi prívržencov zdravej stravy, prinášame vám pár tipov:

OVSENÁ KAŠA S OVOCÍM

Zdravá a výživná ovsená kaša predstavuje ideálne raňajky najmä pre maloletých a jedincov, ktorí majú problémy s trávením. Perfektne upravuje stolicu, dodá vám živiny a budete sa celý deň cítiť sviežo. Na dochutenie nezabudnite pridať pár kvapiek citrónu, lyžičku medu a škoricu.

CEREÁLIE S MLIEKOM

Medzi obľúbené, v podstate taktiež sladké raňajky Američanov patria aj cereálie s mliekom. Jednoznačne najobľúbenejšie sú cheerios. Deti ich zbožnujú a obsahujú okrem cukrov i potrebné vitamíny pre zdravý vývin. Na Slovensku sa tiež tešia obľube a radí sa čoraz častejšie medzi desiaty či raňajky.

WAFLE

Ak ste však skutočný maškrtník a ovsená kaša či cereálie Vám nestačia,  siahnite po awafliach. Wafle sú podávané s vyšľahanou smotanou, javorovým sirupom a ovocím. Sú sladké a zároveň sýte. Vhodné ako maškrta pre tých najväčších mlsníčkov.

AMERICKÉ PALACINKY

Americké palacinky sú omnoho hrubšie ako tie naše a poriadne Vás zasýtia. V mnohých fast foodoch nájdete palacinky podávané formou „all you can eat“, a teda zaplatíte jednotnú cenu a zjete ich toľko koľko vládzete. Avšak sú natoľko sýte a veľké, že zvládnete maximálne štyri kusy.  

Sladká desiata a olovrant

Desiata a olovrant patria medzi veľmi dôležité pokrmy, a preto aj v USA majú na to vyčlenené ich špecifické jedlá, ktoré sme donedávna nepoznali, no čoraz viac ich už môžeme nájsť i v slovenských obchodoch.

HRIANKA S ARAŠIDOVÝM MASLOM

Najobľúbenejší rýchly snack je jednozdnačne jemne opečená hrianka natretá arašidovým maslom a džemom. Táto hrianka je obľúbeným občerstvením a doplnením energie na desiatu alebo olovrant. Stačí hrianku len natrieť, zabaliť do vrecka a zjesť, keď príde chuť či hlad. Arašidové maslo je možné kombinovať s rôznymi príchuťami džemov, najlepšie sa k nemu hodí jahodový alebo pomarančový džem. Arašidové maslo ma trošku slanú chuť, takže sladký džem to celé výborne dochutí.

OVOCIE

Áno aj v USA sa ľudia zdravujú stravo a siahnu po ovocí. Nie je to iba jabĺčko či banán, ale častokrát siahnu i po cudzokrajných, ako napr. ananás, mango, kiwi a podobne. V posledných rokoch tieto ovocia prevládajú i batôžkoch našich detí.

Sladký obed 

V USA na obed podávajú taktiež výdatné jedlá. Častokrát sú to kombinácie, na ktoré by ste chuť nemali, ale po čase im prídete na svoje.

POLIEVKA

Domáca strava zahŕňa i polievku. Niektoré môžu chutiť i sladko – napr. tekvicová. Avšak, ak ste v reštaurácii, často polievku vynecháte, pretože sa ponáhľate a radšej uprednostníte mrkvový koláč po hlavnom jedle ako dezert.

HLAVNÉ JEDLO

Častokrát sa ľudia chodia v zhone najesť do fast foodov, ale nezabúdajme, že aj v USA majú kvalitné reštaurácie a domácu stravu. K obedom patrí jednoznačne mäso s prílohou či ryba. Mäso si častokrát polievajú čokoládovou polevou. Znie to nezvyčajne? Pre američanov veľká maškrta. Na Slovensku sme začali ku mäsu podávať sladkú slivkovú omáčku a nepovedzte mi, že vám nechutí. Dokonalá kombinácia chutí vás presvedčí! Avšak aj na obed si môžu milovníci sladkého bezmäsitého prísť na svoje. Zdravšou formou hlavného sladkého jedla sú pokrmy pripravované zo sladkých zemiakov, najčastejšie sa pripravujú rôzne koláče a nákypy so škoricou.

DEZERT

V USA ľudia milujú dezerty po obede. Ku veľmi obľúbeným patria koláče nazývanie pies. Tieto koláče sú plnené jablkovou (apple pie), tekvicou (pumkin pie), čerešňovou (cherry pie), alebo orechovou (pecan pie) plnkou.

Sladké večerné maškrtenie

Každý z nás pozná ten pocit, je už večer, dávno po večery, sedíte pred televízorom a pochytí Vás takmer až panická chuť na sladké. Čo v tomto prípade volí pravý Američan?

ZMRZLINA

Zmrzlina predstavuje ideálne americké večerné vyjedanie. Nie jeden či dva kopčeky, ale z mrazničky sa vezme rovno celé balenie. V amerických supermarketoch nájdete zmrzliny od výmyslu sveta s množstvom netradičných príchutí. Sú naozaj výborné a smotanové. Okrem toho zmrzlina je skvelý spoločník pri posedení s kamarátkami či pri liečení smutných chvíľ.

Tak čo, dali by ste si povedať? Čo všetko z tohto by ste ochutnali? V prípade, že máte v pláne navštíviť Spojené štáty americké, okrem toho, že si nezabudnite zabezpečiť cestovné povolenie ESTA viza, nezabudnite ochutnať americké jedlá. Nezáležiac od toho či sú sladké či slané, užite si Ameriku plnými dúškami, vychutnajte si ju celú do sýtosti, nech máte na čo spomínať.