Keď sa vrátime späť o niekoľko mesiacov, na začiatok tohto magického roka 2020, určite mnohí z vás mali veľké plány, o tom kde tento rok vycestujete, aké miesta navštívite, aké neuveriteľné cestovateľské dobrodružstvá zažijete. V tom zrazu udrel nebezpečne rýchlo šíriaci sa koronavírus a vaše sny sa pomaly začali rozptyľovať v realite plnej dezinfekcie a ochranných rúšok. Žiaľ, niekedy sme hore a niekedy zas dole a aby sme ochránili seba a ostatných musíme sa teraz cestovaniu na chvíľku vzdialiť.

Náš názor

Všetci sme museli rýchlo reagovať, zabezpečiť ochranu svojho a aj rodinného zdravia. A tak sa na Slovensku začali šiť rúška, vyprázdnili sa ulice a všetok čas sme začali tráviť doma. Dokonca, ak bolo možné aj prácu sme začali robiť z domu.

Postupne sa na Slovensku začínajú uvoľňovať tieto ochranné opatrenia, otvárajú sa obchody, či terasy reštaurácií, no bezpečnosť a zodpovednosť sú stále na prvom mieste, a preto aj naše hranice ostávajú stále zatvorené. A aj keď sa tieto hranice otvoria, cestovanie do USA či iných zahraničných krajín len tak skoro nebude také ako to bolo pred príchodom neviditeľného nepriateľa menom „korona“.

V tomto článku sme spísali ako by sa mohla situácia s cestovaním do USA podľa nás vyvíjať a čo robiť kým sa cestovať nedá. Avšak nie sme epidemiológovia, je to len náš názor resp. rady, a preto berte prosím na vedomie, že skutočnosť môže byť úplne iná. Čo však vieme garantovať je, že v prípade riešenia povolenia ESTA sme tu stále pre vás a kedykoľvek nás môžete kontaktovať. Ak už máte zakúpené ESTA povolenie, nebojte sa, jeho platnosť vám vydrží až po dobu dvoch rokov.

Cestovanie v roku 2020

Určite ste všetci zachytili že postupne jednotlivé Európske krajiny začínajú otvárať hranice aj pre turistov. Niet sa čomu diviť, ide leto a mnoho krajín žije hlavne z letného turizmu. Avšak vedzte, že aj keď to je lákavé, cestovanie počas leta bude iné. Možno sa slovenské hranice neotvoria cez leto vôbec a tým pádom Slováci nebudú môcť vycestovať na dovolenku mimo územie Slovenskej republiky. Možno sa nám hranice otvoria, ale bude to za veľmi prísnych bezpečnostných podmienok. Takže podľa nášho názoru radšej cestovateľské plány odložte na budúci rok, a to odporúčame nielen tým čo chcú vycestovať za oceán do USA, ale všetkým. Amerika či iné zaujímavé krajiny nikam neujdú, zdravie je prvoradé. Preto so svojím americkým snom ešte počkajte.

Kupovať alebo nekupovať akciové letenky? 

My by sme boli teraz s nákupom leteniek naozaj obozretní. Radšej by sme s nákupom leteniek počkali až pokým táto kríza nepominie. Ak by vás to predsa len lákalo, kupujte letenky, ktoré je možné zrušiť a lety až na rok 2021. Predsa letenky do USA stoja nemalé peniaze a určite o tie letenky nechcete len tak prísť, preto na to prihliadajte. ESTA povolenie môžete mať zakúpené vopred, jeho platnosť je až 2-ročná.

Čo robiť kým sa nedá cestovať?

Všetko zlé je na niečo dobré. A preto aj z tejto korona situácie skúste vyťažiť čo najviac. Vždy hľadajte to pozitívne. Teraz síce nemôžete cestovať, ale môžete robiť to po čom ste už dlho túžili, a to oddychovať doma, len tak tráviť čas so svojou rodinou. Naučte sa spomaliť, až vypnúť. Zregeneruje to váš organizmus, a keď raz bude po všetkom, s radosťou sa pustíte nielen do svojej práce, ale aj do cestovania.

Ako si aspoň trošku uhasiť túžbu po cestovaní?

  • Čítajte knihy s cestovateľskou tematikou.
  • Pozerajte filmy a seriály s cestovateľskou tematikou.
  • Plánujte si svoje budúce cesty, vytvorte dôkladný itinerár, zatiaľ o svojich cestách snívajte.
  • Učte sa o cudzích krajinách z kníh, z online zdrojov, tam nájdete množstvo zaujímavých informácií.
  • Urobte si cestovateľský večer, rozprávajte si zážitky a príbehy z vašich predošlých výletov a dovoleniek.
  • Pohľadajte zahraničné recepty, vyskúšajte tradičné jedlá iných krajín, pustite si k tomu typickú hudbu danej krajiny a hneď bude vaše cestovateľské srdiečko spokojnejšie.

Veríme, že čoskoro toto obdobie bude len minulosťou a opäť sa budeme môcť všetci vrátiť do zabehnutých koľají a žiť svoj obyčajný bežný život okorenený cestovateľskými zážitkami či už z USA alebo iného kúta sveta. A keď sa už rozhodnete cestovať do USA, nezabudnite na cestovné povolenie ESTA viza.