Začiatkom roka 2020 mnohí z nás mali veľké cestovateľské plány, či už sme chceli vycestovať do USA kvôli štúdiu, práci alebo spoznávaní krajiny. Koronavírus všetky cesty do USA zastavil. Za posledné roky nám bola Amerika otvorená ako nikdy predtým a koronavírus nás vrátil o niekoľko rokov dozadu. Posledné mesiace sme nemohli cestovať nielen do USA, ale nebolo možné opustiť ani našu rodnú krajinu.

Situácia v Európe

Situácia sa upokojila, vírus sa pomaly v Európe dostal pod kontrolu a Európa sa opäť začala stavať na nohy, aj keď je ešte stále obozretná. Hlavne Slovensko patrí medzi najzodpovednejšie a najbezpečnejšie krajiny súčasnosti. A veríme, že tomu bude tak i naďalej. Momentálne sa uzatvára pár krajín (ako napr. Maďarsko), no veríme, že ostatné krajiny sú už na vírus pripravené a veľké obmedzenia sa zavádzať už nebudú.

Situácia v USA

Spojené štáty americké ešte stále bojujú denno-denne s rastúcim počtom nakazených, preto pri otázke: „Kedy vycestujeme opäť do USA?“ nenachádzame presnú odpoveď. Momentálne je v USA situácia ohľadom koronavírusu stále vážna, a preto by cestovanie do USA určite nebolo bezpečné a zodpovedné. V prvom rade sa musí stabilizovať situácia aj na území Spojených štátov a zabezpečiť sa zdravotná či hmotná pomoc domácim obyvateľom. My však veríme, že všetko pominie a aj cestovanie do USA sa v dohľadnej dobe stane opäť realitou. O dostupnosti USA vás budeme informovať na našom blogu pravidelne. Ak máte v pláne vycestovať, určite si zakúpte cestovné povolenie ESTA (platnosť: 2 roky), potešte tým seba a zabudnite na chvíľu na všetky obmedzenia.

Sledujte aktuálne dianie

Sledujte aktuálnu situáciu nielen doma, ale aj v zahraničí. Média každý deň prinášajú množstvo správ ohľadom šíriaceho sa vírusu nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Aj napriek tomu, že letenky je možné do USA kúpiť, s kúpou leteniek odporúčame čakať, až kým sa situácia nestabilizuje. A ak len predsa len neviete odolať, hľadajte letenky, ktoré je možné stornovať, alebo lety až na budúci rok. Je čas byť naozaj obozretný, letenky do USA sú drahšie ako letenky v Európe a určite nechcete prísť a svoje financie.

Neprestávajte snívať o USA, plánujte!

Teraz je ten najvhodnejší čas na snívanie a plánovanie. To, že teraz nie je bezpečné vycestovať do USA neznamená, že tomu bude tak stále, a preto sa nevzdávajte svojich amerických snov. Mnohí ste museli zrušiť svoje dovolenky, tak venujte ten čas plánovaniu. Pripravte si podrobný, prehľadný itinerár, čo by ste chceli v Amerike navštíviť, zažiť, vyrátajte si približné náklady, sledujte recenzie hotelov a reštaurácií, naštudujte si informácie o daných miestach, zistite si otváracie hodiny, zlepšujte si svoju angličtinu, pozrite si filmy odohrávajúce sa v amerických mestách. Je toho veľa čo vás navnadí na americkú nôtu.

Informujte sa o všetkých potrebných formalitách

Nezabudnite ani na všetky potrebné doklady, bez ktorých sa do USA nedostanete. Teraz máte čas aj na to. Ak nemáte pas, alebo vám skončila už jeho platnosť, vybavte si to. Zistite si potrebné informácie o vízach alebo cestovnom povolení ESTA. Všetky informácie ohľadom povolenia ESTA nájdete na našej stránke a pokojne nás môžete aj kontaktovať, radi vám všetko vysvetlíme.

Zatiaľ čo si tieto dokumenty nechávajú cestovateľa na poslednú chvíľu, teraz máte možnosť si o tom naštudovať v kľude bez časového stresu.

Využite čas necestovania na plánovanie, snívanie, študovanie a keď to všetko pominie, už len zbalíte kufre, zabezpečíte si ESTA viza a vydáte sa na neuveriteľnú americkú cestu plnú dobrodružstva.