Pandémia covid-19 pozastavila cestovanie do USA od marca 2020. Do USA ste sa mohli dostať len vďaka pár výnimkám, ktoré sa väčšiny slovákov netýkali. Avšak konečne po vyše roku sa USA dostali do zoznamu “Bezpečných krajín”, a teda cestovanie do USA bude čochvíľa skutočnosťou.

V stredu 16.teho júna 2021 Európska komisia rozhodla o pridaní Spojených štátov amerických do zoznamu povolených krajín. Na tento zoznam sa môže dostať krajina, ktorá má menej ako 75 prípadov COVID-19 na 100 000 obyvateľov za posledných 14 dní. V Spojených štátoch je to podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) 73,9. Zoznam “Bezpečných krajín” sa reviduje každé dva týždne, a preto budeme situáciu dôkladne sledovať. 

Cestovanie počas leta do USA povolené

Momentálne je na jednotlivých krajinách EÚ, aby zvážili, ako budú implementovať usmernenia Európskej komisie a v akom rozsahu umožnia cestovanie do USA. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej Republiky reagovalo nasledovne:

Pred nástupom do lietadla smerujúceho do Spojených štátov amerických je potrebné sa preukázať negatívnym výsledkom testu (PCR, antigén) na COVID-19, ktorého vzorka bola odobratá najdlhšie 3 dni pred plánovaným odletom.”

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen v rozhovore pre The New York Times dodala, že plne očkovaným Američanom bude povolená cesta do EÚ počas tohto leta. Jednotlivé krajiny Európskej Únie príjmajú vlastné opatrenia na umožnenie cestovania medzinárodným návštevníkom. V prospech cestovania bojujú aerolinky či celé odvetvie cestovného ruchu. 

Vakcinácia a leto idú v prospech otváraniu hraníc

Vďaka vakcinácií sa začína zoznam rozširovať. Avšak je naďalej potrebné, aby sa každý z nás naďalej správal zodpovedne a dodržiaval pravidlá bezpečného cestovania. 

V stredu spolu s USA bolo pridaných daľších 7 krajín:

  • Albánsko
  • Hong Kong
  • Libanon
  • Macau
  • Severná Macedónia
  • Srbsko
  • Taiwan

Upozorňujeme, že po prílete do Spojených štátov amerických je potrebné si zistiť aké pravidlá sú platné v jednotlivých štátoch. Je nevyhnutné rešpektovať federálne a štátne ustanovenia.

Šťastnú cestu prajeme!