Halloween: Deň, ktorý patrí všetkým strašidlám.
Jeden deň v roku po zotmení začnú vyliezť strašidlá. Kto by už len nepoznal tento sviatok? Aj malé deti dobre vedia, že strašidlá symbolicky ožijú na Haloween a že nejde o ozajstné strašidlá, ale len kostýmy, v ktorých sú oblečení veľkí či malí a od každých dverí počuť: „trick or treat“. Vraj máte kufor zbalený, letenky a esta usa vo vačku? Tak ešte načerpajte informácie o tomto strašidelnom sviatku, nech ste v obraze, a šup do krajiny neobmedzených možností.
Pôvod
Halloween je skratka pre All Hallows‘ Eve čo v staro angličtine znamenalo predvečer dňa všetkých svätých. Halloween má pohanské korene. Založili ho v Škótsku Kelti. Keltské obyvateľstvo totižto v tento deň oslavovalo významný sviatok Samhain, a teda sviatok mŕtvych. Kelti delili rok na zimné a letné obdobie. Presne v tento deň sa letné obdobie striedalo zimným. Zatiaľčo letu vládol boh slnka, zimnému obdobiu vládol boh smrti a zimy. Kelti verili, že len počas Halloweenu sa mohli živé bytosti pozrieť na druhý breh, do podsvetia, a na druhej strane, že v tento deň na zem z podsvetia vychádzajú mŕtve duše.
Kde všade sa sviatok oslavuje?
Aj napriek tomu, že Halloween má škótske korene, postupne sa rozšíril aj za moria a oceány a dnes si tento sviatok pripomínajú a oslavujú v Austrálii, USA, na Novom Zélande, a aby sme nezabudli aj v Írsku. Cestovanie do USA bolo pre Írov jedinou možnosťou ako utiecť pred hladomorom, a preto sa rozhodli vydať za šťastím. Za Atlantik priniesli množstvo írskych tradícií nevynímajúc sviatkom Halloween.
Prečo práve tekvica?
Keď sa povie Halloween, určite prvé čo Vás napadne, bude vydlabaná tekvica s vyrezanou tvárou, ktorá má vo vnútri horiacu sviečku. Našťastie teraz už ide len o dekoráciu príbytkov a záhrad. Ale prečo práve tekvice sú najväčším symbolom Halloweenu? Kedysi tomu tak nebolo. Tekvice nahradili ohnivé uhlíky či repy. Keltskí obyvatelia totižto chceli svetlom, ktoré vydávali horiace plamene odstrašiť mŕtve duše. Až v Amerike zistili, že tekvica sa vydlabáva jednoduchšie a hrozivé výrazy tekvíc s blkotajúcimi očami pôsobili naozaj strašidelne.
Symboly
Okrem tekvice, nesmú chýbať aj iné strašidelné symboly:
-
Masky a kostýmy – Kelti verili, že keď sa oblečú do strašidelného kostýmu a pomaľujú si tvár, či si dajú masku, nevšimnú si ich mŕtve duše a nechajú ich na pokoji. Čim strašidelnejší kostým, tým mali Kelti väčšiu istotu, že „zapadnú“ medzi strašidlá. V súčasnosti sú kostýmy len pre zábavu, niet sa čoho obávať.
-
Čarodejnice – Kelti sa čarodejníc veľmi báli. Verili, že v tento deň majú čarodejnice najväčšiu moc.
-
Mačky – boli spoločníčkami čarodejníc, a preto aj oni boli vnímané ako veľká hrozba a zlo.
Tradície
V súčasnosti je tento sviatok už skôr zábavný ako hrozivý. Zatiaľ čo deti v maskách chodia vyklopkávajúc od dverí k dverám so slovným spojeným „Trick or treat“, dospelí si užívajú Halloweensku party v maskách. V uliciach sa konajú sprievody, najznámejší je The Village Halloween Parade, ktorý sa koná v New Yorku a nechýba ani rozprávanie strašidelných historiek.
Čo je to Trick or treat?
Trick or treat alebo Trick-or-treating v preklade znamená „Žart lebo trest“. Deti v kostýmoch zaklopú pri dverách, keď ich niekto otvorí, zakričia „trick or treat“ a aby majiteľ domu nebol potrestaný radšej im dá sladkosti.
Zaujímavé informácie, všakže? Aj napriek tomu, že dnes má Halloween skôr komerčný charakter, má naozaj bohatú históriu a oplatí sa ho zažiť. Preto ak plánujete cestu za oceán koncom októbra, majte na pamäti, že posledný októbrový deň (31.10.) americké ulice ovládnu strašidlá. A preto si nezabudnite pribaliť ESTA viza a nejaký ten kostým.