Čoraz viac z nás do svojich koníčkov radí cestovanie, ba dokonca sa stáva aj vášňou. Zatiaľ čo na jednom „póle“ stoja spontánni cestovatelia, na druhom „póle“ sú cestovatelia plánovači, ktorí v rukách pevne zvierajú itinerár. Základný rozdiel je ten, že tzv. neplánovač vezme batoh a vydá sa do sveta a plánovač poctivo pracuje na podrobnom pláne cesty. Cestovanie do USA bez itineráru nie je nemožné, avšak keď už preletíte oceán a na letenky miniete nemalé peniaze, určite sa oplatí pred cestou si zistiť čo všetko by ste si mali pozrieť, preskúmať, nevynechať a zároveň si uvedomiť reálny pohľad čo všetko za Váš pobyt sa dá stihnúť a čo si budete musieť nechať na ďalšiu cestu. Pretože uháňanie sa z jednej kultúrnej pamiatky na druhú a tzv. „pendlovanie“ medzi veľkomestami sa odrazí na kvalite Vášho pobytu. Inšpiráciu môžete nájsť v časopisoch na internetových stránkach a aj v našich skvelých blogoch.

Čo to je a ako na to?

Itinerár predstavuje podrobný plán Vašej cesty, čo všetko túžite na svojej ceste navštíviť. Najschodnejšie je vypracovať si itinerár po dňoch. Čím je Váš plán plnší a bohatší o vytúžené miesta, tým by mal byť presnejší. Uveďme si to na príklade: ak Vám stačí, navštíviť New York a zvítať sa so sochou Slobody, jedinou úlohou je si pozrieť ako sa tam dostanete a odkiaľ. Na druhej strane, ak chcete vidieť z New Yorku čo najviac, cez Central park, rôzne múzeá, najvýznamnejšie pamiatky ako Empire State Building, Top of The Rock a pod., určite sa Vám zídu aj otváracie hodiny a adresy spomínaných pamiatok, aby ste nechodili hore dole a nezničili si nohy. Odporúčame aby ste si ich zoradili podľa poradia ako ich navštívite.

Do itineráru okrem miest, ktoré máte v pláne navštíviť treba zaradiť aj:

  • Spôsob dopravy na mieste – zapožičanie vozidla, možnosť využitia hromadnej dopravy, letecká doprava, vyhradiť si čas aj na tieto činnosti.
  • Vhodné oblečenie – závisí od destinácie a od ročného obdobia. Je dôležité dôkladne sa zbaliť aby ste na výlete na miesto užívania neriešili teplý kabát.

 

Oddych

Dva piliere, ktoré ovplyvňujú aký bude mať itinerách charakter

Možno ste sa rozhodli cestovať do USA za dovolenkou a odpočinkom. Miami Beach ponúka skvelé ubytovacie zariadenia a nekonečne dlhá pláž je pokrytá jemným pieskom, ktorý je obmývaní priezračným oceánom. V prípade ak je Vašou prioritou oddych, odporúčame si urobiť výlet aspoň do okolia vašej dovolenkovej destinácie. V prípade Miami si môžete urobiť jednodňový výlet na Key West. Itinerár, nemá veľkú váhu, ale určite treba preskúmať aspoň okolie, a keď už chcete len oddychovať, môžete si pred cestou zistiť kde je najkrajší výhľad na západ či východ slnka a okrem oddychu budete mať aj romantiku.

Poznávanie

Do tejto skupiny môžeme radiť ľudí, ktorí chcú vidieť čo najviac. V tomto prípade je itinerár veľmi potrebný a nápomocný pri organizovaný Vašej cesty. Vieme, že túžite vidieť všetko možné aj nemožné, ale pozor, taktiež potrebujete aj oddych a na to myslíte aj pri tvorbe itineráru. Vyhraďte si čas na obed, oddych pri zátoke, leňošenie v parku, jednoducho čas na to aby ste si to aj poriadne užili a nielen prežili. Pretože v opačnom prípade veľmi rýchlo zabudnete kde ste boli a čo ste videli. Miesta, ktoré chcete vidieť a navštíviť si zoraďte podľa časového sledu, logicky. Ako sme už spomínali vyššie.

Dve piliere, ktoré určujú smer cesty

Splnenie sna

Vašou prioritou je splnenie si Vášho obrovského cestovateľského sna. Túžite vidieť San Francisco, tak pravdepodobne nebudete kupovať letenku do NYC a Vašu cestu orientujete na slnečnú Kaliforniu. Itinerár vychádza z vašich snov a nie z racionálneho rozhodnutia na základe nízkej ceny a v tomto prípade ak je sen naozaj silný a financie Vám to dovolia, nebude prekážať, že výlet bude drahší.

Výhodná ponuka

Racionálne rozhodnutie na základe výhodných cien leteniek a ubytovania. Známi Vám povedal, že videl skvelú ponuku na dve letenky do NYC. Síce New York nebol na prvých miestach vášho rebríčka vysnených destinácií, ale skvelá cena Vás presvedčí o tom, že aj New York sa oplatí vidieť.

Itinerár nie je dôležitý ako ESTA VISA, ale je veľmi podstatný. Zatialčo ESTA USA je doklad, ktorý spolu s biometrickým pasom umožňuje vstup USA. Itinerár Vám zabezpečí vidieť čo najviac a zažiť to čo najkrajšie 😉

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.