Ak vás láka vycestovať a spoznať USA určite vás aj zaujíma koľko taká cesta za oceán trvá. Možno je to dokonca otázka, ktorá vás napadne medzi prvými a je aj rozhodujúcou v tom či do Ameriky vycestujete alebo nie. Preto sme si pre vás pripravili článok o tom koľko trvá let do veľmi vzdialeného veľkomesta – New Yorku.

Prečo práve let do New Yorku?

Cestovanie do USA sa bezpochyby najčastejšie spája s kozmopolitným, priam až úchvatných a dychberúcim mestom New York, známym pod pojmami NYC alebo Big Apple. A okrem toho je pre nás smrteľníkov žijúcich na Európskom kontinente najbližším americkým mestom. A toto sú dôvody prečo sme sa rozhodli v tomto článku viac popísať let práve do NYC. Poďme teda na to.

Koľko trvá let do New Yorku?

Koľko bude trvať vaša cesta za oceán do nikdy nespiaceho mesta bude závisieť hlavne od toho či budete letieť priamym letom alebo prestupným. Letieť do New Yorku či už priamo alebo s prestupom sa dá z mnohých európskych veľkomiest. Pre nás Slovákov je najvýhodnejšie letieť z letísk, k Slovensku najbližším, a teda z Prahy, Viedne a Budapešti.

  • Priamy let: priamy let trvá do New Yorku približne 10 hodín. Je to veľmi komfortný let nakoľko len nastúpite v bode A, 10 hodín oddychujete v lietadle a pristanete v cieľovej destinácii, teda v New Yorku. Nevýhodou je cena. Priame lety sú omnoho nákladnejšie ako lety s prestupom. A teda je na vás či chcete radšej ušetriť, alebo si zjednodušiť cestu.
  • Let s prestupom: zvyčajne či už z Prahy, Budapešti alebo Viedne na prestupné letisko let trvá 2-3 hodiny. Najčastejšie medzi „prestupné miesta“ patria letiská v Londýne, Paríži, Ríme či v Amsterdame. Z týchto miest trvá let do New Yorku cca 8 až 9 hodín.

Avšak pozor! Pri prestupných leto nezabúdajte na čas strávený čakaním na prestup. Na letisku môžete čakať rôzne. K dispozícii sú letenky s rôznou dĺžkou prestupného času. Môžete mať na prestup len jednu hodinu a dokonca aj sedem či extrémnych desať hodín. Pri prestupe, kde máte len jednu hodinu musíte byť naozaj rýchly, prestupné letiská sú obrovské, a teda po prílete sa nikde nezdržiavajte. Okrem toho môže sa stať, že lietadlo bude meškať. Najideálnejším prestupným časom sú cca 2 až 3 hodiny. V prípade meškania máte ešte stále čas sa zastaviť aj v občerstvovacích zariadeniach, trošku si natiahnuť nohy, poprechádzať sa a pripraviť sa tak na dlhý let. V prípade dlhých čakacích hodín si mnohí cestovatelia urobia krátky výlet do daného mesta. Avšak to odporúčame, ak máte prestup dlhší ako 8 hodín. Aby ste sa aj stihli vrátiť. Takže koniec koncov s čakaním na letisku sa vám let môže o niečo predĺžiť, ale na druhej strane letenky s prestup sú omnoho lacnejšie ako tie priame letenky. K dispozícii sú aj letenky s viac ako jedným prestupom. Je to na vás ako pôjdete. Ak vám, to neprekáža a cena je pre vás naozaj zaujímavá, kľudne vyskúšajte aj viac prestupov.

Letiská v NYC a dokumenty

Z Európy do New Yorku sa lieta najčastejšie na letisko John F. Kennedy Intl (JFK) a potom na trošku menšie letisko Newark Liberty Intl (EWR). Overte si pred cestou kam priletíte, aby ste si následne mohli zabezpečiť dopravu z letiska do hotela a pod. Na týchto letiskách vás čaká kontrola imigračným úradníkom, ale nie je to nič, čoho by ste sa mali báť. Ide len o krátky rozhovor o vás a vašej ceste. Okrem toho samozrejme na vycestovanie potrebujete povolenie. Na krátke cesty, ktoré nepresiahnu 90 dní vám stačí cestovné povolenie ESTA. Toto povolenie si zabezpečíte aj cez náš web. Kde nájdete formulár v slovenčine. Stačí ak ho vyplníte a onedlho dostane na mail cestovnú autorizáciu ESTA viza na váš mail.