Divoký západ a jeho krásy

Keď sa povie divoký západ, skoro každého pravdepodobne napadne svetovo známy Gran Canyon v USA. Aj napriek tomu, že žijeme v modernom svete plnom technológií, kaňon si po stáročia drží svoj nespútaný charakter a jeho štruktúru mení len divoká rieka Colorado, ktorá si razí cestu pomedzi vysoké skaliská milióny rokov.

Cestovanie do USA má čoraz väčšiu popularitu a nielen u mladých ľudí. Zatiaľ čo niektorí túžia byť súčasťou veľkého jablka, iní si užijú posledné chvíle slobody v Las Vegas, veľká skupina dobrodruhov sa vydá po stopách indiánov.

Las Vegas

Obrazok: Las Vegas, Zdroj: timesharepresentationdeals.com

 

Obrovský kaňon, ktorý vám vyrazí dych

Slávny kaňon je súčasťou Národného parku Grand Canyon a patrí medzi najstaršie národné parky v USA. Prvé zmienky o kaňone sa datujú už v 16. st., kedy skupinka španielskych vojakov zatúžila po zlate a spolu s miestnymi indiánmi z kmeňa Hopi sa snažili nájsť zlato. Podarilo sa im nájsť omnoho väčší poklad, miesto, kde vládne príroda a človek len pokorne slúži. Kaňon je dlhý takmer 446 kilometrov, široký od 0,5 do 29 kilometrov a v jednom mieste dosahuje hĺbku až 1 600 metrov. Už len z tých čísel sa vám zatočí hlava a to si skúste predstaviť, že stojíte na hrane plošiny a pod vami sa neutíchajúci vietor pohráva s hladinou rieky. Farba zeme sa mení podľa slnka. Zatiaľ čo na pravé poludnie je oranžovo červená, vo večerných hodinách, keď už slnko posledným dotykom skál sa rozlúči s dňom, zem dostáva nádych tajuplnosti tmavočervenej farby. Ten kto raz kaňon navštívil sám priznal, pokoru pred prírodou a pominuteľnosť človeka. Tu v nebi vládnu vtáci, na zemi divoký psy a pozor aj nezvyčajné plazy a hady.

 

Grand Canyon

Obrazok: Grand Canyon, zdroj: utah.com

 

Je hneď niekoľko spôsobov ako môžete obdivovať tento nádherný útvar. Ak ste si zabezpečili ESTA víza, bezpečne ste docestovali do USA, stačí sa len rozhodnúť či sa budete rozjímať z pohľadu vtáka alebo z pohľadu rýb. Pre tých, ktorí majú plnšie peňaženky sú k dispozícii aj prelety vrtuľníkom. Tí, ktorí majú hlbšie do vrecka môžu spoznávať národný park po svojich, pešou turistikou, k dispozícii sú aj autobusové zájazdy, a pre tých ktorí milujú adrenalín určite odporúčam rafting na rieke Arizona.

 

rafting na rieke Arizona

Obrázok: rafting na rieke Arizona, Zdroj: azraft.com

 

Keď sa sila prírody s ľudskou spojí

Človek je tvor učenlivý, vynaliezavý a múdry. Priehrada Hoover Dam je toho dôkazom. Skvelý nápad ako využiť prírodu sily a mať z toho aj úžitok. Hoover Dam, okrem toho že patrí medzi obľúbené filmové kulisy, je vodná priehrada ktorá zabezpečuje elektrickú energiu a aj vďaka nej je Las Vegas také žiarivé. Je vysoká 220 m, dlhá 379 m a vytvára priehradné jazero dlhé 185 km a hlboké až 180 m. Určite pri ceste na západ USA sa treba zastaviť aj pri tejto obrovskej stavbe. Klenbová priehrada postavená z betónu sa nachádza na hraniciach štátov Arizona a Nevada.

 

Hoover Dam

Obrázok: Hoover Dam, Zdroj: blogs.ft.com

 

Prechádza po nebeskom chodníku

Aj napriek tomu, že nemáte krídla môžete prechádza pomedzi oblaky národného parku. Ale pozor, Skywalk nachádzajúci sa pri Eagle Point, určite nie nič pre ľudí, ktorí majú strach z výšok alebo trpia závratmi. Skywalk (Nebeský chodník), je vybudovaný zo skla v tvare podkovy vo výške 1220 m. Vďaka sklenenej podlahe si môžete užiť pohľad do hĺbky údolia priamo pod vašimi nohami. Poriadny nádych a výdych a môžete kráčať a užívať si výhľad aj bez krídel.

 

Skywalk

Obrázok: Skywalk, Zdroj: maverickhelicopter.com

 

Všetky tieto nádherné miesta viete navštíviť v prípade, že cestujete do USA. Stačí si len zabezpečiť ESTA víza, zbaliť kufre a môžete sa zahrať na indiánov a pozrieť si obrovský kaňon aj z vtáčej perspektívy!