Jeden z najvýznamnejších sviatkov Spojených štátov amerických je Deň vďakyvzdania. Je neodmysliteľnou súčasťou každej americkej rodiny. Je natoľko dôležitý, že najbližší príbuzní či známi aj napriek tomu, že nie sú americkí občania, si zabezpečia cestovné povolenie ESTA, len aby tento významný deň mohli stráviť so svojimi najbližšími. Kde sa vzdal deň vďakyvzdania? Prečo tento deň dostal prezývku deň moriek? To všetko a ešte viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Buy testosterone bodybuilding, winstrol steroid secondary effect soledad muñoz 111 buy dostinex in uk leg weight bench in fitness equipments compare prices, read product reviews and buy at shopzilla.

Kde sa vzal tento významný sviatok?

Všetko sa to začalo v roku 1621, kedy sa skupinka pútnikov usadila pri stole a spoločne ďakovali za to, že prežili prvý rok v Novom svete. Išlo o pútnikov z ďalekého Anglicka, ktorí v Novom svete hľadali slobodu. Ešte keď sa plavili na lodi, zastihla ich silná búrka a rozbúrené vlny loď odniesli ďaleko od vyhliadnutého mesta. Vybudovali si síce vlastnú osadu, ale zima bola krutá a mnoho z pútnikov sa jari nedožilo.

Ostatní mohli byť vďační za svoj život miestnym indiánom, ktorí im dali teplé kožušiny a na jar semená kukurice. Jeseň im priniesla množstvo úrody, a tak sa rozhodli usporiadať veľkú hostinu vďaky, na ktorú pozvali aj indiánov. Oslavovali, hodovali dlhé hodiny a ďakovali Indiánom a Bohu za prežitie. Táto tradícia sa udržala zo začiatku len ako oslava, až v roku 1789 tento oslavný deň dostal titul národného dňa vďakyvzdania od prezidenta G. Washingtona. Prezident T. Jefferson tento sviatok neuznával, ale za vlády A. Lincolna vďakyvzdanie dostalo charakter celonárodného sviatku.

Ako vznikla prezývka deň moriek?

Tak ako súčasťou slovenskej Veľkej noci je baránok, a na štedrovečernom stole nesmie chýbať ryba so zemiakovým šalátom, neodmysliteľnou súčasťou vďakyvzdania je plnený pečený moriak, ktorý musí byť jednoducho dokonalý. Jeho príprava trvá niekoľko hodín a zvyčajne staré mamy a mamy pomáhajú svojim ešte neskúseným dcéram a predávajú im rodinné rady a kuchárske tajomstvá.

Čo nesmie chýbať na sviatočnom stole?

Keď sme Vám už prezradili čo je hlavným chodom večere vďakyvzdania, predstavíme Vám aj ďalšie dobroty, ktoré na sviatočnom stole taktiež nesmú chýbať.

Dôležitá je aj zelenina, čerstvá, dusená či varená, ako napr. kukurica či zelená fazuľka. Moriak je servírovaný s brusnicovou omáčkou, so zemiakovým pyré alebo so sladkými zemiakmi. A samozrejme nesmú chýbať dezerty, na čele ktorých stojí tekvicový koláč. Všetky tieto dobroty sa rozložia na jedálenský stôl, okolo ktorého sa zíde rodina a spoločne ďakujú, vychutnajú sviatočný deň a skvelé dobroty. Moriaka zvyčajne krája hlava rodiny a teda otec alebo starý otec.

Kedy sa oslavuje deň vďakyvzdania?

Deň vďakyvzdania nemá presne určený dátum. Pripadá vždy na štvrtý novembrový štvrtok. Čo vychádza približne mesiac pred vianočnými sviatkami. Ak by ste chceli počas tohto sviatku vycestovať do USA, letenky si zabezpečte čím skôr, nakoľko môžu byť cenovo vyššie a nezabúdajte aj na cestovnú autorizáciu Esta.

Omilostenie moriaka

Každoročnou tradíciou tohto významného dňa je omilostenie moriaka prezidentom USA. Ako prvý prezidentskú milosť udelil 14.11.1989 prezident George H. W. Bush. V tejto tradícii sa pokračuje až do dnes, takže každý rok deň vďakyvzdania prinesie šťastie aspoň jednému moriakovi.

Sprievody v uliciach

Deň vďakyvzdania sa neoslavuje len v kruhu rodiny, ale aj v uliciach. Najznámejšie a najobľúbenejšie sú pestré sprievody, ktoré pozostávajú z alegorických vozov najčastejšie v podobe moriakov. Obyvatelia sú poobliekaní v kostýmoch a sprievody sú sprevádzané aj hudobníkmi.

Zaujal Vás tento krásny národný sviatok? A zároveň sa Vám začali zbiehať slinky? Zabezpečte si esta do USA a aj Vy môžete zažiť deň vďakyvzdania na vlastnej koži.