Close

26/10/2020

Corona vírus – Čo hovoria ministerstvá o vstupe do USA

Na rok 2020 len tak nikto nezabudne. Zatiaľ čo sa bežne začal oslavou Nového roka troškou snehu, o pár týždňov sme sa všetci báli neviditeľného nepriateľa menom COVID-19. Vírus sa začal šíriť doslova bleskovou rýchlosťou na Európskom kontinente priamo v Taliansku. Zatiaľ čo Taliansko to spočiatku bralo na ľahkú váhu, Slovensko sa k situácii postavilo priam ukážkovo zodpovedne. Vďaka tomu Slovensko prvú vlnu ustálo a Slováci sa vo svojej rodnej zemi cítili bezpečne. Avšak bolo potrebné sa postarať aj o to, aby sa Slováci dovolenkujúci alebo žijúci v zahraničí dostali domov a zároveň bolo nutné obmedziť cestovanie do zahraničia. Ako to bolo a je s cestovaním do USA? Čo sa stalo s dovolenkármi v USA? 

Situácia v USA na začiatku vzniku pandémie

Spojené štáty americké spočiatku taktiež brali corona vírus na ľahkú váhu, zatiaľ čo na Slovensku sme už poctivo dodržiavali stanovené pravidlá a obmedzenia v USA život pokračoval bez patričnej ochrany ďalej. To spôsobilo enormný nárast nakazených a každým dňom stúpal počet o tisíce. Slovenské ministerstvá neodporúčali nielen cestovanie do USA, ale do všetkých krajín na celom svete. Lety z a na letisko v Bratislave boli zrušené. Slovenská vláda sa samozrejme chcela postarať o Slovákov žijúcich nielen v USA, ale na celom svete a snažila sa ich dostať domov. Zabezpečili sa repatriačné lety, ktoré Slovákov z cudziny dostalo bezpečne na Slovensko.

Zrušené lety a zákaz turistov v USA

Každodenný nárast nakazených v USA zmenil laxný názor na vírus nielen prezidenta Spojených štátov, ale aj mnohých Američanov. Prezident zrušil lety, zakázal príchod turistom na územie USA, a taktiež boli zrušené všetky work and travel programy a obdobné programy pre študentov. 

Leto a pandémia

Pred letom už mnohí Slováci boli opatreniami a obmedzenia doslova unavení. Vláda uvoľnila prísne nariadenia a počas leta sa začalo cestovať. Slovensko sa rozdelilo na dve skupiny, tí čo ostali doma a tí čo riskli aj súčasnú situáciu a trochu si leto užili. Aj napriek krásnemu počasiu a lepšej epidemiologickej situácii sa neodporúčalo cestovať ďaleko do rizikových krajín a teda ani nie do USA keďže tam vírus práve vrcholil. 

Druhá vlna

V súčasnosti tu máme nádhernú jeseň a vyzerá to tak, že postupne prichádza druhá vlna pandémie. Aj keď je z danej situácie celé Slovensko unavené, mali by sme ešte vydržať, netreba sa báť, ale treba byť opatrený a zodpovedný. Čo znamená cestovať len ak je to nevyhnutné. 

Momentálne nie je cestovanie do USA za účelom turizmu pre obyvateľov Slovenska povolené. Nie je umožnení ani tranzit. A preto si teraz nevybavujte víza či cestovnú autorizáciu esta usa. V prípade ak sa vraciate z USA je nutné absolvovať domácu karanténu a na približne piaty, šiesty deň absolvovať test na COVID-19.

Kedy bude cestovanie do USA opäť možné? 

Na to dnes neexistuje odpoveď. Veríme, že raz táto situácia skončí a vrátime sa do starých koľají bez obmedzení a strachu. Preto aj naďalej snívajte o krajine za širokým oceánom. Zistite si o nej viac informácii, čo chcete vidieť a spoznať, poinformujte sa o cestovnom povolení ESTA viza a keď sa situácia zlepší, budete pripravený na skvelý americký výlet.