Close

Čo sa stane po príchode do USA?

Denno denne do USA cestuje obrovské množstvo ľudí. Colný formulár sú povinní vyplniť nielen cudzinci, ale aj domáci Američania. Cudzinci okrem tohoto colného formuláru musia vyplniť ešte aj formulár I-94. Avšak zahraniční cestovatelia, ktorí do USA pricestujú na cestovné povolenie ESTA a teda bez víz, sú od povinnosti vyplniť formulár I-94, oslobodení.

V priestore imigračnej kontroly budú cestujúce osoby rozdelené do dvoch radov. Jeden rad je určený pre občanov USA a druhý rad je určený pre cudzincov, vrátane držiteľov pobytovej karty, známej ako zelená karta.  Pri imigračnej kontrole predložíte cestovné dokumenty úradníkovi Colnej a pohraničnej ochrany (imigračný orgán). Musíte poskytnúť: cestovný pas, vízum, adresu bydliska/pobytu a  dodatočné dokumenty požadované v niektorých prípadoch i od študentov a držiteľov víz k-1. Budú Vám odobraté otlačky prstov, ktoré následne archivujú aj s Vašou fotografiou.

Zamestnanci Colnej a pohraničnej ochrany za pár minút rozhodnú o udelení autorizácie a povolia vstup do Spojených štátov (teda ak im osoba nie je podozrivá). Na niektorých letiskách sú k dispozícii “totemy” automatizované počítače, ktoré môžu použiť na imigračnú vstupnú kontrolu občania USA a držitelia povolenia ESTA.

Cestujúce osoby, ktoré cestujú na víza dosatanú formulár I-94. Osoby sú povinné objasniť dôležité informácie, dobu povolenú k pobytu v USA a svoju klasifikáciu.

Imigračná kontrola sa môže aj predĺžiť. Príslušní zamestnanci imigračného úradu sa môžu rozhodnúť vykonať niektoré ďalšie kontroly. Cestujúca osoba po príchode, môže byť poslaná do oddeleného priestoru, kde bude prebiehať hlbšie preverenie a ďalšie dôkladné kontroly.


Cestujúca osoba používa automatizovaný totem pre načítanie povolenia ESTA a cestobného pasu na letisku JFK v New Yorku (S povolením CBP – Colnej a pohraničnej ochrany)

Cestujúci, ktorí priplávajú na lodi po mori , absolvujú rovnaký proces, ako tí čo priletia (v prípade ak je teda možné previesť tento proces už na lodi).

Vyššie uvedené platí aj pre cestujúce osoby prichádzajúce po súši. Výnimku majú americkí občania a rezidenti a mexickí občania. Americkým občanom a rezidentom stačí na vstup do USA len cestovný pas. Mexickí občania môžu použiť pre prechod hraníc kartu BCC (Border Crossing Card), ale len v prípade keď ich cesta nepresahuje okrajovú zónu.

Odporúčania pre osoby, ktoré sa pripravujú na prechod bezpečnostnej kontroly (napr. za účelom vstupu na palubu lietadla):

  • Buďte presný
  • Majte cestovný pas a ostatné cestovné dokumenty pripravené.
  • Obujte si topánky, ktoré sa Vám ľahko vyzúvajú.
  • Nenoste so sebou zbytočné kovové objekty, ktoré môžu spustiť alarm detektora kovov.
  • Z príručnej batožiny si vyberte počítač (ak má špeciálne púzdro, tak ho vyberte aj z toho), aby mohol prejsť bezpečnostnou kontrolou.

Deti aj novorodenci musia prejsť kontrolou. Nebudú síce oddelené od svojich rodičov alebo opatrovateľov, ale ak už deti vedia chodiť, odporúčame, aby cez detektor kovov prešli samé. V prípade novorodenca môže rodič alebo opatrovateľ prejsť cez detektor s dieťaťom.

Kontrola batožiny zahŕňa aj kontrolu detských plienok, detských stoličiek, tašiek a kočíkov.

Ak cestujete s dieťaťom a chcete urýchliť prechod bezpečnostnej zóny, buďte pripravený, zoberte dieťa z kočíka, na pomoc nežiadajte žiadnu tretiu osobu, a pripravte si všetky tekutiny (svoje alebo určené pre dieťa) na preclenenie.

Príklad 1: Biancovci

Tento rok Cristina so svojim 6-ročným synom navštívili Disney park v Orlande vďaka povoleniu ESTA (a teda cestovali bez víz).
Po prílete na letisko v Miami na kontrolu cestovných dokumentov využili automatizovaný totem a dostali povolenie vstúpiť do zeme.
Pán Bianco aj so synom Pierom dostali povolenie okamžite. Cristina musela absolvovať ďalšie kontroly.
Keď nastane takáto situácia, dotyčná osoba je nasmerovaná do ďalšieho radu, kde si zamestnanec imigračného úradu overuje cestovné dokumenty podrobnejšie (v tomto prípade cestovné povolenie ESTA a cestovný pas). Zamestnanec buď udelí povolenie na vstup do krajiny, alebo pošle osobu do oddelenej miestnosti, kde prebieha ďalšia kontrola a vyšetrovanie (zvyčajne v prípade ak nastal problém s dokumentmi alebo návštevou krajiny).
Pri Cristine, išlo o zhodu mien s iným cestujúcim, ktorý sa nachádza v systéme. Situácia sa vyriešila a rodinka si mohla užiť Disney park.

Príklad 2: Amber

icon-woman

Minuloročnú dovolenku strávila Amber so svojimi priateľmi na plavbe. Loď kotvila v Karibiku a aj vo Fort Lauderdale na Floride.
Keď loď dorazila do prístavu, skôr ako si mohla Amber užiť mesto, musela prejsť imigračnou kontrolou. Po bežnej kontrole, sa musela Amber podrobiť aj ďalším kontrolám. Pretože, keď vypĺňala online formulár ESTA, na otázku či jej bol zamietnutý vstup do USA, odpovedala nie. Ale imigračný úradník mal informácie, že mala zakázaný vstup do Spojených štátov pred 8 rokmi.
Amber musela vysvetliť situáciu, potom jej imigračný agent povolil vstup do USA, ale musela sľúbiť, že do ďalšieho formuláru bude už uvádzať správne informácie.