Close

Čo môžete urobiť v prípade ak Vám bude povolenie ESTA zamietnuté?

Ak Vám je povolenie ESTA zamietnuté, jediná možnosť ako môžete získať povolenie k vstupu do USA je požiadať o víza. Požiadať o víza môžete na veľvyslanectve alebo konzuláte Spojených štátov na mieste, ktoré je Vám k bydlisku najbližšie.

Online systém vydáva povolenie na vycestovanie do USA len ak neexistuje žiadny dôvod pre odoprenie tohoto povolenia. Na našej stránke www.estavisa.sk síce môžete nájsť odkaz na DHS Travel Redress Inquiry Program (TRIP), ale ani toto odelenie Vám nezaručí určenie spôsobilosti na cestovanie v rámci programu bezvízového styku VWP.

Mali by ste požiadať o cestovné povolenie ešte pred kúpou letenky alebo zaplatením  ubytovania v USA, pretože sa môže stať, ak ESTA nebola udelená, americké úrady nemôžu zaručiť urýchlenie termínu pre stretnutie na príslušnom konzuláte alebo veľvyslanectve. Kým by sa vybavili potrebné formality ohľadom potvrdenia víz, mohlo by byť už neskoro.

V prípade, ak Vám bude cestovne povolenie ESTA zamietnuté, kontaktujte sa s americkou ambasádou. Je zbytočné žiadať o ďalšie online potvrdenie ESTA. Ak Vám raz systém zamietol autorizáciu ESTA, nie je možné aby Vám ju neskôr schválil.

Zapamätajte si, že falšovanie a klamlivé uvádzanie skutočností je považované za zločin. Výsledkom by mohlo byť odoprenie vstupu do USA až na 10 rokov.

Viac informácií ohľadom získania víz nájdete na webovej stránke príslušného štátu (travel state website).

Príklad 1: Frederic

Za posledné roky bol Frederic v USA už nespočetnekrát. Zdržiaval sa hlavne v meste New Orleans, kde si našiel svoju lásku a snaží sa tam začať svoj nový biznis. Chce si otvoriť talianskú reštauráciu.

Jeho imigračný status je dosť záhadný. Kvôli svojim podnikateľským plánom sa rozhodol požiadať o pracovné víza, ale zatiaľ mu neboli schválené.
Frederic žije v Bruseli. Zatiaľ čo čakal na pracovné víza v Belgicku, rozhodol sa požiadať aj o cestovné povolenie ESTA. Chcel ešte vycestovať do New Orleans predtým než mu budú schválené víza. ESTA mu bola zamietnutá.

Nechal si poradiť od našej zákazníckej linky, a navštívil americký konzulát. Tam bol informovaný, že má počkať v Belgicku, kým mu neschvália pracovné víza.

Frederic, teda počkal a po 4 týždňoch získal pracovné víza. Víza mu jednoducho otvorili dvere do nového a vzrušujúceho života v jeho milovanej Amerike.

Príklad 2: Thelma

icon-woman

Írka Thelma má 25 rokov. Približne pred troma rokmi sa priam zamilovala do NYC a svoj pobyt tu predĺžila na niekoľko mesiacov. Aj napriek tomu, že cestovala na cestovné povolenie ESTA, začala pracovať ako barmanka v írskej reštaurácii a ostala tu na 6 mesiacov.

Je všeobecne známe, že ESTA povoľuje pobyt na maximálne 90 dní a nie je povolené naň pracovať a dostávať príjem.

Pred 4 mesiacmi plánovala Thelma návštevu priateľov žijúcich v NYC, a požiadala preto o nové povolenie ESTA.

Jej nové cestovné povolenie ESTA bolo zamietnuté.

Nevšímajúc si skutočnosti, že Thelma v NYC pracovala aj keď to nemala povolené (príslušné autority imigračného úradu si toho pravdepodobne neboli vedomé), zamestnanci imigračného úradu zaznamenali jej odchod a na základe toho zistili že prekročila maximálnu dĺžku pobytu o tri mesiace, a teda porušila emigračné zákony.

Je jedinou cestou ako môže získať povolenie na vycestovanie, je požiadať na najbližšom americkom veľvyslanectve o turistické vízum. Bohužiaľ v jej prípade to bude omnoho ťažšie ako pri bežnej žiadosti o víza.