Zatiaľ čo po Európe sme si zvykli cestovať na „ľahko“, len s občianskym preukazom, pri ceste za oceán na vstup na americkú pôdu potrebujeme patričné povolenie. Určite ste už počuli, že okrem víz je možné vycestovať aj na cestovnú autorizáciu ESTA VISA. Ak Vám nie je jasné čo to je, kedy môžete toto povolenie použiť, na ako dlho a ako ho získať, tento článok je určený práve pre Vás. My Vám v ňom v skratke priblížime všetky potrebné informácie na to aby ste zistili, že cestovanie do USA je dnes nielen trendom, ale zároveň aj veľmi jednoduché.

Čo je to Esta

Esta ja mnohokrát nazývaná aj ESTA viza, ale je to len zaužívaný názov. Esta nie je vízum, je to cestovná autorizácia, ktorá Vás oprávňuje na vstup na palubu lietadla. O samotnom vstupe do krajiny rozhoduje imigračný úradník priamo na letisku po prílete. Možno ste sa zamysleli nad tým, že istejšie bude cestovať na víza. Avšak to iste platí aj pri cestovaní na víza. Až po krátkom rozhovore s úradníkom dostanete od neho povolenie na vstup na americkú pôdu. Takže čo sa týka vstupu na palubu lietadla a do USA, ESTA a víza sú na tom rovnako.

Kedy je možné cestovať na povolenie ESTA

Esta usa má isté podmienky, ktoré je potrebné splniť, aby ste mohli toto povolenie použiť.

  • Biometrický pas – v prípade žiadosti o povolenie ESTA musíte byť vlastníkom biometrického pasu. Ak ho nemáte, je potrebné požiadať o víza.
  • Účel cesty – Autorizáciu Esta je možné použiť len na vycestovanie do USA za účelom spoznávania krajiny, turistiky a cestovania. Ak je účel cesty práca, štúdium, prax, či stáž je potrebné požiadať o konkrétne víza na daný účel.
  • 90 dní – Max. dĺžka pobytu v USA na cestovné povolenie ESTA je 90 dní. Ak chcete za oceánom stráviť viac ako 90 dní, aj napriek tomu, že chcete len cestovať, je potrebné opäť požiadať o turistické víza.

Prečo cestovať práve na povolenie ESTA

Ako ste si sami prečítali v predošlom odseku, toto povolenie nie je možné použiť v každom prípade. Tak prečo cestovať práve na toto povolenie a prečo nepožiadať o víza? V prípade, že spĺňate tri spomínané podmienky uvedené vyššie, cestovať na ESTA sa Vám oplatí. Medzi výhody ESTA patria:

  • Jednoduchosť – požiadať o ESTA je naozaj jednoduché. Stačí ak vyplníte online formulár z pohodlia domova, kde zodpoviete otázky o Vás a Vašej ceste do USA. Formulár odošlete a len čakáte na odpoveď (schválenie), ktoré Vám taktiež bude doručené elektronicky. Takže si ho len vytlačíte a priložíte k letenke. Pri vybavovaní víz musíte navštíviť osobne americké veľvyslanectvo, nie je možné zažiadať o víza online.
  • Rýchlosť – Zatiaľ čo na povolenie esta USA čakáte zvyčajne par hodín, max. pár dní a je Vám doručené na mail, ktorý ste zadali v žiadosti, pri vybavovaní víz si najskôr musíte urobiť rezerváciu termínu, osobne navštíviť americké veľvyslanectvo, počkať na poradie, absolvovať rozhovor s príslušným pracovníkom a potom ešte čakať na schválenie víz. Takže aj v rýchlosti cestovné povolenie esta usa vedie nad vízami.
  • Cena – či už ide o ESTA alebo vízum, oba dokumenty sú spoplatnené. Avšak povolenie Esta ma podstatne nižšiu cenu ako vízum.

Tak čo, už je Vám jasnejšie čo je to Esta a ste pripravení vycestovať do USA? V prípade ďalších otázok nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať. Radi zodpovieme otázky, ozrejmíme nejasnosti. Využite výhody tohto cestovného povolenia a cestujte jednoduchšie a bez zbytočných dokumentov. Požiadajte o cestovnú autorizáciu ESTA VISA TU!