OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cestovanie do USA sa spája hlavne s programom Work and travel. Tento program láka čoraz viac študentov vysokých škôl. Niet sa čomu čudovať, program ponúka nielen možnosť pracovať v USA, ale prináša množstvo do života využiteľných skúseností, nezabudnuteľných zážitkov, pevných priateľstiev a neopakovateľných chvíľ. Avšak hlavný dôvod, ktorý študenta presvedčí odvážiť sa zúčastniť programu Work and travel a skúsiť pár mesiacov žiť v cudzej krajine za oceánom je cestovanie. Tento dôvod presvedčil aj mňa. Veď kto by nechcel spoznať niečo nové, vidieť niečo krásne, zažiť niečo neopísateľné?

Keďže ja sama som sa zúčastnila tohto programu, chcela by som sa s vami v tomto článku podeliť o zážitky z úžasného mesta New York, ktorý som mala tú česť navštíviť dvakrát.

New York, teší ma!

Moju prvú návštevu NYC môžem popísať ako jednodňový únik z pracovného nasadenia do Veľkého Jablka. Bolo to síce krátke, ale aj za pár hodín ma mesto, o ktorom sa spieva v mnohých piesňach, dokázalo ohromiť. Keďže môj americký domov sa nachádzal v meste Ocean City v štáte Maryland, do New Yorku to bolo čo by ste len kameňom dohodili, ak by som mala byť presnejšia, tak niečo cez 4 hodiny cesty autom. Keď máte jeden deň v týždni voľno, prečo ho práve nevyužiť na návštevu NYC? Počas jedného dňa som stihla navštíviť Sochu slobody, vyliezť na Empire State Building, zablúdiť na Grand Central Terminal, stratiť sa v dave na Time Square, urobiť si piknik v Madison Square parku len na pár krokov od Flatiron Building a nemo obdivovať večerný svetielkujúci Manhattan spoza rieky Hudson, sprevádzaný dominantným Brooklynskym mostom. Keďže som sa do Ocean city vrátili niečo po polnoci, stávanie ráno do práce bolo kruté, ale zároveň plné nádherných newyorských zážitkov.

New York, som späť! 

Aj keď som už mala česť kráčať po uliciach new yorkských, stále som ho chcela vidieť znova a spoznať ho v plnej jeho kráse. Na pár dní sa vžiť do miestneho, nenapodobiteľného spôsobu života a stať sa akousi jeho súčasťou. O rok neskôr som sa cez program work and travel do Ocean city vrátila a bolo viac než jasné, že New York už na mňa čaká. Tento raz som si ho nechala na záver, ako čerešničku na torte. Po niekoľko mesačnej práci a precestovaní západného pobrežia USA som americké leto ukončila práve v NYC. Zatiaľ čo moja prvá návšteva New Yorku bola sprevádzaná horúcimi teplotami, ktoré sa v útrobách betónových ulíc a medzi mrakodrapmi siahajúcimi vysoko do neba zdali pocitovo ešte vyššie, po druhýkrát ma New York privítal usmokleným počasím. Niet sa čomu čudovať keďže prvý rok som bola v NYC uprostred augusta a druhý rok na konci septembra. Milujem cestovanie a moje motto je: neexistuje zlé počasie, len zle oblečený cestovateľ, a ja som bola pripravená na všetko, môj kufor ukrýval aj pršiplášť.

Prvý deň mi New York nadelil len pár kvapiek dažďa, takže som si mohla na plno užiť prechádzku po Brooklynskom moste. Je to nádhera, ten pohľad z neho je nekonečný a neopísateľný. Vrátila som sa na vrchol Empire State Building, ale tentoraz som si výhľad vychutnala za večera a na druhý deň ráno som vyliezla na vrchol Top of the Rock nech uvidím v plnej paráde aj budovu Empire, z ktorej som doposiaľ len obdivovala panorámu. Odporúčam si lístky či už na tieto budovy, do múzeí alebo iné atrakcie zabezpečiť vopred.

Počas tejto návštevy bola pre mňa najväčším zážitkom plavba po rieke Hudson popod všetky newyorské mosty, z diaľky som zamávala Soche slobody a užívala som si plavbu.

Keďže som v New Yorku trávila pár dní nevynechala som ani múzeá, ktoré sú krásne, obrovské, na svoje si tam prídu nielen deti, ale aj dospelí a je to skvelé využitie voľného času nielen v zlom počasí. Posledný deň sa so mnou New York lúčil silným dažďom, takže tento deň ma sprevádzal verný pršiplášť. Aj napriek dažďu som si to namierila do Central Parku. Musím uznať, že tento park je nádherný aj v usmoklenom počasí. Človek tam akosi zabudne, že sa nachádza v betónovej džungli, uprostred Manhatanu v obrovskom kozmopolitnom meste. Nachádzajú sa tam nádherné zakutia, perfektné miesta na bicyklovanie či piknik a množstvo mostov, ktoré v silnom daždi slúžia ako výborný úkryt. Okrem toho je to aj obľúbené miesto pre venčenie psíkov. Bola som svedkom ako jedna pani venčila 4 psíkov a pri náhlej búrke sme sa spolu schovávali pod veľkým mostom.

New York, dovidenia!

Každá cesta ma svoj koniec a aj pobyt v New Yorku, skončil a tým uzavrel celé moje leto. Rada na tieto chvíle spomínam a ktovie, možno mu zas raz niekedy poviem: Dobrý deň! Keďže nie som už študent, tentoraz by som cestovala na povolenie esta usa. Je skvelé, že vďaka tomuto povoleniu majú možnosť aj iní ľudia, nielen študenti spoznať USA. Výhodou je, že zatiaľ čo vybavovanie víz pre work and travel je zdĺhavé, zabezpečenie ESTA viza je rýchle a jednoduché, čo ma do Spojených štátov láka ešte viac. Určite odporúčam všetkým cestovateľom využiť túto možnosť.

Jana Jasmi Smrečková, cestovateľka