Close

26/10/2020

Cesta do USA: Koľko stojí cesta a koľko peňazí je potrebné si vziať so sebou? Urobili sme pre vás výpočet

kolko ma stoji cesta do usa

Patríte medzi výnimky, ktoré aktuálne môžu vycestovať do USA aj počas covid karantény? Potom patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí môžu zbaliť svoje kufre a užívať si krásy inej krajiny. Ak idete prvýkrát, plánovanie a odhadnutie finančnej náročnosti cesty môže byť náročnejšie.

Koľko ma to bude stáť?

Plánujete cestu do USA a premýšľate koľko peňazí si vziať so sebou? Skúsime to odhadnúť, avšak je potrebné to brať s rezervou. Totižto, je to ťažké určiť presne, každý chce vidieť niečo iné, každý má iné plány, či účel cesty. Každý má svoje požiadavky na ubytovanie, letenky, stravovanie a každý má aj svoju vysnenú americkú destináciu. My sme vám v tomto článku pripravili orientačný rozpočet týždňového výletu do USA, konkrétne do kozmopolitného mesta New York.

Prečo práve New York?

Cestovanie do USA sa spája hlavne s americkým mestom New York. Práve tu smeruje množstvo cestovateľov, aby si splnilo svoj americký sen a okrem toho je to pre nás Európanov najbližšie americké mesto a dennodenne tam odlieta množstvo lietadiel z Európy.

Letenky

Cena spiatočnej letenky do New Yorku z Viedne, Budapešti či Prahy sa pohybuje od 300 € a vyššie. Závisí od toho na akú skvelú akciovú cenu leteniek narazíte.

Cestovné povolenie ESTA

Nezabúdajte, že na vycestovanie do USA potrebujete cestovné povolenie ESTA viza. Za jeho zabezpečenie sa platí zvyčajne okolo 14eur, avšak formulár je v angličtine. Ak preferujte v slovenčine so servisom okolo toho, zvoľte si pomoc agentúry. Výhodou je, že stále cestovné povolenie ESTA je omnoho lacnejšie než vybavovanie víz. 

Ubytovanie 

Odporúčame si nájsť ubytovanie bližšie k centru, pretože možno by ste ušetrili na bývaní vo vzdialenom susedstve, ale zvýšili by sa vám náklady na dopravu a strácali by ste svoj drahocenný čas. Nájdite si preto ubytovanie napr. v Brooklyne, Queense alebo priamo na Manhattane, v jeho okrajových častiach. Skvelou voľbou je bývanie cez airbnb. Môžete si tam prenajať izbu, alebo aj celý byt. Napr. ceny izby na jeden týždeň pre dve osoby na Manhattane nájdete už od 450 €. Ak by ste zatúžili po celom byte, ten sa pohybuje od 750 € na týždeň. Byt sa oplatí bookovať v prípade, ak vás cestuje viac, napr. 4 osoby. 

Doprava 

V New Yorku sa najviac oplatí prepravovať buď po „vlastných“ alebo metrom. Hneď ako vystúpite z lietadla a upustíte letisko, zakúpte si MetroCard. Týždenná karta stojí cca 30 €.

Stravovanie

Tak ako všetko aj jedlo je v NYC drahé, hlavne reštaurácie. Preto ak chcete ušetriť, zamierte do fast foodov, ktoré sú podstatne lacnejšie. Ak by ste predsa len chceli zdravšie jedlo, ktoré je stále cenovo prijateľné, stiahnite si do telefónu aplikáciu s recenziami reštaurácii a iných občerstvovacích zariadení. Dočítate sa tam aj o približných cenách aj a kvalite a chuti jedla. Skvelou alternatívou je Whoole Foods Market, kde predávajú varené jedlo. Jedlo sa predáva na váhu a obed vás môže vyjsť okolo 15 €. Na týždeň s kvalitným jedlom na obed a večeru by to bolo 30 € x 7 dní = 210 €. Na raňajky Vám stačí určite aj niečo menšie, a to si môžete kúpiť aj v supermarkete a prirátajte tam aj nejaké maškrty a ovocie, čo vychádza cca 10 € x 7 dní = 70 €. Spolu na stravu si odložte náklady vo výške cca 350 €, aby ste mali aj nejakú rezervu.

Vstupné

Ak sa rozhodnete vycestovať do NYC, určite chcete vidieť Sochu Slobody, zaujímavé múzeá a iné pamiatky. Všade sa platí vstupné a nechýbajú ani nekonečne dlhé rady. Preto vám odporúčame si zabezpečiť New York CityPass vopred. Obsahuje vstupy na šesť hlavných newyorských atrakcií. Keby ste mali platiť vstupné zvlášť, vyjde Vás to omnoho drahšie ako cena za City pass, ktorá je cca 115 €. 

Orientačný rozpočet

Spiatočná letenka: od 300 €

Ubytovanie v súkromnej izbe : od 225 € (na osobu v prípade obsadenia dvoma osobami)

Doprava: od 30 € (MetroCard)

Stravovanie: od 350 €

New York CityPass: od 115 €

Spolu: 1020 €

Tak čo? Máte už našetrené? Cesta do New Yorku a do Ameriky ako takej je nákladná, ale aj tu môžete troška ušetriť a váš americký sen sa môže stať skutočnosťou.