Spojené štáty americké sú oveľa dostupnejšie než boli v minulosti, no napriek tomu stále musíme na vycestovanie vynaložiť väčšie úsilie v porovnaní s cestovaním po Európe. Avšak ako sa hovorí, nič nie je nemožné a pri správnom načasovaní môžete spoznať krásy USA a dokonca ani náklady na cestu sa nemusia pohybovať v závratných číslach!

Doprava

Cez Atlantik sa dostanete len lietadlom, teda ak by ste si nechceli urobiť niekoľkodňový výlet na zaoceánskej lodi. Ak smerujete len do hlavných metropól akými sú napr. New York, Miami, San Francisco či Washington, najlepším spôsobom ako spoznať mestá je využitie mestskej hromadnej dopravy alebo ísť po „vlastných“. V NYC je najobľúbenejšie metro. Je rýchle, chodí takmer nonstop. Na druhej strane, cesta autobusom či taxíkom môže s vysokou pravdepodobnosťou skončiť v zápche.

Letenky z Európy do USA sú predávané celoročne a ponúkajú ich viaceré spoločnosti. Najčastejšie však s prestupom (ak letíte zo SR). Pri hľadaní môžete natrafiť na výhodné cenové ponuky a cesta vás môže stáť podstatne menej. Skúste poprezerať webovú stránku www.kiwi.com, kde si vyklikáte údaje a hľadáte tú najvýhodnejšiu cenu a termín.

Avšak ak máte v USA v pláte navštíviť viacero miest, či nádherných amerických zákutí, odporúčame vám požičať si auto. Americká dopravná štruktúra je naozaj na vysokej úrovni. Keď sa vyhnete šoférovaniu vo veľkomestách a budete sa orientovať na menšie mestečká, odľahlé miesta, predmestia, či prírodné zákutia, nielen spoznáte americkú krásu, ale jazdu si, vychutnáte a zažijete skutočný americký roud trip. Nezabúdajte, ak road trip, tak potom západné pobrežie a celosvetovo známa Route 66. Upozorňujeme, aby ste si nielen ubytovanie, ale aj auto zabezpečili ešte pred cestou, cena je omnoho výhodnejšia.

Príprava pred cestou

Pred vycestovaním sa dôsledne pripravte. Predsa nejdete len do susediacej krajiny, ale až za oceán. Ak plánujete cestu na niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov, o to dôležitejšia musí byť príprava. Príprava zahŕňa, nielen zbalenie kufra, ale aj naplánovanie cesty a zabezpečenie si všetkých potrebných dokumentov. Tu nezabúdajte na to, že ak vaša cesta bude trvať menej ako 90 dní, na vycestovanie vám stačí povolenie Esta povolenie. Ak plánujete dlhšiu cestu, budete potrebovať turistické víza. Dôležitý je aj plán cesty, keď si ho pripravíte doma, pred cestou, na mieste už nebudete strácať čas a budete si poznávanie len užívať. Možno sa Vám to teraz nezdá také potrebné, ale verte, že keď si doma presne naplánujete kde, čo chcete vidieť, pozriete si trasu ako sa tam dostanete, overíte si otváracie hodiny a dokonca si kúpite aj lístky, na mieste ušetríte množstvo času a aj nervov.

Zopár formalít

Do USA vám, žiaľ pas nestačí. Ako sme už uvádzali, máte dve možnosti, a to zabezpečiť si cestovné povolenie ESTA viza, alebo víza. Zatiaľ čo povolenie ESTA si vybavíte z pohodlia domova vyplnením online formuláru, o víza si budete musieť požiadať na americkom veľvyslanectve.

Po prílete na americkú pôdu musíte prejsť malým pohovorom s imigračným úradníkom na letisku. Nie je to nič zložité, pýta sa len pár otázok, odkiaľ ste, kam presne cestuje, ako dlho sa zdržíte. Následne si už len vyzdvihnete batožinu a môžete si vyskúšať americký život aspoň na chvíľu.

Prečo práve USA?

Cesta do Ameriky láka nielen neposedných cestovateľov, ale aj milovníkov národných parkov, bujarej zábavy, veľkomiest a aj dovolenkárov. Amerika ponúka široké spektrum možností ako ju zažiť a spoznať, závisí to len na vás, čo chcete vidieť.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.