Čo prvé si predstavíte pod pojmom „cestovanie do USA“? Mrakodrapy dotýkajúce sa neba, trúbiace klaksóny žltých taxíkov, obrovská socha dámy so vztýčenou rukou, blížiace sa lode vítajúce turistov ….Veštecké danosti v tomto prípade nie sú potrebné na to, aby som uhádla, že takmer každému z Vás sa na jazyk tlačí názov mesta, ktoré nikdy nespí… NEW YORK!

Veľký či malý, starý či mladý, bez ohľadu na to, kto v USA bol a kto prešiel najďalej za babkino humno, pozná mesto kde sa každý môže cítiť ako domáci obyvateľ a zároveň ako cudzinec.  Mesto má svoj vlastný život, mení sa zo dňa na deň. Zatiaľ čo rodený Newyorčan nedokáže poznať všetky tajuplné zákutia mesta, návštevník tu môže nájsť reštauráciu, kde mu ponúknu špecialitu z jeho domova a dokonca ho obslúži aj rodák. V prípade ak už máte zabezpečené ESTA viza, podrobne premyslené čo si zbalíte do batožiny, patrilo by sa zamyslieť aj nad tým,  aký zvoliť spôsob dopravy v tejto betónovej džungli bez ujmy na zdraví či nervov a zároveň objaviť najväčšie krásy veľkého jablka.

Autom

2016-buick-cascada-roof-operation

Väčšina obyvateľov New Yorku nemá vlastné auto, a vedia prečo. Jazdiť osobným autom pomedzi vysoké mrakodrapy, cez zapchaté ulice by bolo skôr šialenstvom ako užitočným prostriedkom. Zbytočne by ste strácali nielen drahocenný čas, ale aj peniaze, veď bez predraženého pohonného paliva a parkovného to nepôjde. Okrem toho by váš štvornohý tátoš mohol získať neželaný suvenír v podobe škrabanca. Veľkou výstrahou sú aj časté krádeže áut. Ak toto mesto je len jednou z mnohých zastávok Vašej „route“ po Amerike, odporúčam prenajať si auto až keď budete z New Yorku odchádzať.  Nezabudnite na medzinárodný vodičský preukaz, a poistenie vozidla.

 

Taxíkom

binyc-taxi

Kto by len nepoznal žlté taxíky, nie sú tam večne? Veru nie sú, ale aj vďaka filmovým trhákom sa stali neodmysliteľnou súčasťou mrakodrapového mesta a života miestnych. Preprava taxíkom je drahšia ako hromadnou dopravou (desať blokov Vás môže stáť približne 10 $), ale jedna jazda počas amerického výletu bude skvelým zážitkom, ktorým sa určite radi pochválite všetkým doma.  Taxík si môžete zastaviť mávnutím ruky na okraji chodníka alebo križovatky. Ak svetelný nápis na streche auta nesvieti, vozidlo je už bohužiaľ obsadené. Taxikárovi je potrebné oznámiť presne miesto Vášho želaného vystúpenia. Nezabúdajte na prepitné a na to, že množstvo taxikárov je prisťahovalcov a preto sa uistite či Vás dobre rozumel.

 

Na bicykli

citibike_nyc_anainpink640x407

Bicykel v New Yorku má hneď niekoľko výhod. Neznečisťujete prostredie,  pohonom sú len Vaše spálené kalórie, pomerne rýchlo sa dostanete tam kde potrebujete. V New Yorku Vám garantujem, že budete rýchlejší ako autobus, ktorý sa bude musieť predierať zaplnenými ulicami. Miestni obyvatelia, najmä zamestnanci doručovacích a poštových služieb jazdia aj rušnými ulicami, čo môže byť pre turistov nebezpečné, a preto Vám odporúčam využiť cyklistické cestičky. Po celodennej jazde parkom, ktorý je naozaj obrovský, si môžete s čistým svedomím dopriať sladký americký muffin.

 

Autobusom

nyc_bus

Autobusy spolu s metrom patria medzi najlacnejší druh dopravy v NYC. Zatiaľ čo metro sa pýši obrovskou rýchlosťou, autobus Vám poskytne vyhliadkovú jazdu mestom. Autobusy sú označené číslom a písmenom podľa toho v akej štvrti New Yorku jazdia (B – Brooklyn, Bx – Bronx, M – Manhattan, Q – Queens a S – Staten Island). Sú dve možnosti platenia a to v hotovosti a metroCard. Pri hotovosti hádžete požadovanú sumu do vodičovej pokladničky, musí byť presná, nevydáva. Prostredníctvom metroCard máte prestup do dvoch hodín zdarma, ale pozor len v smere v ktorom idete, nie na ceste späť. Autobus zastavuje na znamenia a preto ak stojíte na zastávke musíte mu dať signál, v prípade vystúpenia z autobusu je potrebné potiahnuť žltý pás nazývaný tape strip. Autobusy jazdia nonstop, takže ak sa niekde v noci pozabudnete, môžete využiť autobus, ktorého presun bude omnoho rýchlejší ako počas dopravnej špičky. Cena jednej jazdy je podobná ako cena jazdy v metre, cca do 3 $. Ak sa rozhodnete nasadnúť na Express Bus, pripravte si dvojnásobnú sumu.

Možností ako sa pohybovať v USA je mnoho. V dnešnom článku sme si predstavili prvé štyri. O ďalších možných dopravných možnostiach sa dozviete v nasledujúcom článku 🙂

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.