Neboli ste v USA, ale predsa tá známa Amerika vám nie je cudzia? Kto by Ameriku nepoznal, veď predsa ju môžeme vidieť v takmer každom filme, a to nemusí ísť len o americkú produkciu. Práve v USA sa vo veľkom rozvinulo herectvo a nakrúcanie filmov už v dávnej minulosti. USA je kolískou filmov, tu sa zrodili za zlatej filmovej éry tie najväčšie filmové hviezdy. S cestovnou autorizáciu ESTA viza môžete spoznať filmové USA aj vy.

Hollywood

Hollywood je súčasťou mesta Los Angeles v štáte Kalifornia. Toto dnes svetovo známe mesto filmov nebolo vždy známe. Hollywood je dnes tým, čím je len vďaka náhode. Kedysi sa filmovalo najmä v oblasti New Jersey, pretože práve tu žil vynálezca takmer všetkých filmových patentov, Thomas Alva Edison. Filmári postupom času z dôvodu šetrenia, hľadali miesto s lepším počasím ako bolo New Jersey. V roku 1910 spoločnosť Biograph poslala hercov preskúmať podmienky západného pobrežia. Najskôr nakrúcali v Los Angeles. Avšak herci spolu so známym hercom Griffithom si urobili výlet do Hollywoodu a toto miesto sa im zapáčilo natoľko, že práve Griffith tu nakrútil prvý film. A tu sa začala písať história dnešného Hollywoodu.

Universal studios Hollywood

Cestovanie do USA sa spája aj s Universal studios, kde sa zabavia nielen malí, ale aj veľkí. Ide o obrovský zábavný park s filmovou tématikou. Atrakcie sa menia podľa obľúbených filmov či rozprávok. Nájdete tu množstvo reštaurácií, húsenkových dráh a iných zábavných atrakcií. Obľúbené je premietanie rozprávky Shreka v 4D, nájdete tu dinosaury z Jurského parku, či čarodejnícku školu Rokfort.

Amerika vo filmoch

V USA sa filmy nielen natáčajú, ale takmer vždy sa dej filmu odohráva na území Spojených štátov amerických. Niektoré monumenty a symboly USA priam nesmú chýbať vo filme aspoň v panoramatickom zábere. Kedysi si to boli žiaľ už dnes neexistujúce „dvojičky“ v New Yorku, obľúbený je samotný pohľad na Manhattan spoza rieky Hudson, Golden Gate zas okrášli filmy odohrávajúce sa na západnom pobreží. Ak by ste si chceli obzrieť Ameriku z televíznych obrazoviek čo najviac, tak vám potom odporúčame:

  • z katastrofických filmov – Deň potom – celú planétu pohltí obrovská zima a nechýbajú tu katastrofické zábery na americké mestá, no hlavne na New York.
  • z rozprávok – Madagaskar – deťmi aj dospelákmi milovaná rozprávka o štyroch zvieratkách žijúcich v New Yorskej Zoo. Keďže zebra Marty chce žiť divoký život, rozhodne sa zo Zoo utiecť a aj keď ide o rozprávku, môžete v nej vidieť hodnoverné zobrazenie nielen Zoo, Central parku, ale aj ulíc Manhattanu a krásnej vlakovej stanice Grand Central Station.
  • z komédií – Bláznivá dovolenka (nový film aj starý film) – film o bláznivej rodinke Griswoldovcov nie je možné nepoznať. Otec vymyslí výlet naprieč celou Amerikou a stretávajú ich vtipné situácie a problémy na každom rohu. Môžete tu vidieť zábery hlavne divokého západu. Okrem starého originálu bola nakrútená už aj nová verzia, ktorá na vtipe nestráca.
  • zo seriálov – Priatelia – pravdepodobne ten najznámejší seriál a 6 priateľoch, ktorí bavia svojimi každodennými problémami celý svet. Seriál sa odohráva v New Yorku, a preto ani tu nechýbajú zábery tohto nikdy nespiaceho mesta.

Jedna čerešnička na záver je film Terminál, kde si hlavnú úlohu zahral bravúrny herec Tom Hanks. Celý dej filmu sa odohráva na termináli letiska JFK. Takže vo filme si môžete pozrieť, kde by ste mohli priletieť, ak si zabezpečíte letenky do New Yorku a cestovné povolenie ESTA. Prajeme vám šťastnú cestu!