Skip to content

Aký musí byť Váš pas, aby bol platný pre povolenie ESTA?

Americké autority DHS (Department of Homeland Security, American immigration) vyžadujú pasy, ktoré sú optické alebo elektronické. Aký je medzi nimi rozdiel?

Strojovo čitatelný pas nemá rozpoznávací čip, ktorý sa nachádza v elektronickom pase. Pasy, ktoré boli na Slovensku vydané po januári 2008 sú už elektronické (obsahujú biometrické údaje). Tieto pasy majú digitálny čip v ktorom sa nachádzajú biomtrické údaje o vlastníkovi pasu.
Ak máte pas, ktorý bol vydaný pred uvedeným dátumom, môže byť platný ak:

  • Váš pas bol obnovený alebo predĺžený pred 26.10.2005
  • Váš pas bol obnovený alebo predĺžený po 26.10.2005 a pred 26.10.2006 a obsahuje:
    • digitálnu fotografiu, ktorá nie je nalepená ani zalaminovaná a vytlačená na strane s informáciami;
    • Alebo má pas integrovaný čip, ktorý obsahuje informácie o vlastníkovi pasu a je teda elektronickým pasom.

Od dátumu 1.7.2009 sú aj dočasné VWP cestovné pasy elektronické.
Nižšie uvedené krajiny, ktoré sa zúčastňujú na programe, majú rôzne pravidlá a lehoty. Prinášame Vám rýchly prehľad:

  • Cestovatelia z Južnej Kórei, Estónska, Grécka, Litvy, Lotyšska, Českej republiky, Maltskej republiky, Slovenskej republiky, Maďarska musia byť držiteľom elektronického cestovného pasu s čipom.
  • Cestovatelia z ostatných krajín, ktoré sú taktiež vo VWP môžu mať aj strojom čitateľný pas, ktorý neobsahuje čip.

Ak neviete aký máte pas, zistíte to rýchlo a jednoducho. Strojovo čitateľný pas má na stránke, kde sú uvedené Vaše osobné údaje, dva riadky textu s číslami, písmenami a s “(<<)”. Ak aj napriek tomu máte pochybnosti o type Vášho pasu, odporúčame Vám navštíviť internetovú stránku Colnej a pohraničnej ochrany. Tam napíšte číslo Vášho pasu, identifikačné číslo osobného dokladu a na základe toho zistíte aký typ pasu vlastníte.

Elektronický pas

Strojovo čitateľný pas (vyžadovaný od občanov Spojeného kráľovstva)

Príklad 1: Lewis

Lewis pozná povolenie ESTA, ale nie je si istý, či má vhodný pas, na základe ktorého môže požiadať o povolenie ESTA a vstúpiť na územie USA. Nevie totižto, či jeho pas vyhovuje bezpečnostným normám, ktoré sú stanovené programom bezvízového styku. Náš špecialista Frank mu povedal, že úplne stačí, ak jeho pas je čitateľný optickou čítačkou a bude tak môcť vycestovať bez víz. Okrem toho mu aj ukázal kde nájde kód, ktorý optická čítačka skenuje pri kontrole pasu. Frankovi bolo všetko jasné a mohol pokračovať v žiadosti o povolenie ESTA.

Príklad 2: Eugenie

Eugenia pred 9 rokmi bola so svojím manželom na svadobnej ceste v Los Angles. Tento rok sa spolu s manželom rozhodla opäť vycestovať do USA, tentoraz na východné pobrežie do mesta Miami. Keď chcela požiadať o zaradenie do VWP a požiadať o ESTA, zistila že jej pas nie je elektronický a nie je vhodný pre optickú čítačku. Chcela sa vyhnúť vybavovaniu víz typu B na americkej ambasáde v Bratislave, a preto požiadala o obnovenie pasu. Všetky nové pasy sú už použiteľné v programe bezvízového styku a vďaka tomu Eugenia nemusí žiadať o víza, stačí jej povolenie ESTA.