Close

Aký druh odpovede môžem dostať po vyplnení žiadosti o povolenie ESTA?

Na formulár ESTA odpovedá Oddelene vnútornej bezpečnosti USA. Po odoslaní žiadosti môžete očakávať tri druhy odpovede.

Autorizácia je schválená (Authorization Approved): máte povolenie vycestovať do USA v rámci program bezvízového styku VWP. Povolenie ESTA ako aj platné víza Vám dávajú možnosť vycestovať do USA, ale hneď ako prídete na územie Spojených štátov amerických (lietadlom alebo loďou), Vás a Vaše cestovné dokumenty skontroluje príslušný pracovník colnice a americkej pohraničnej kontroly (Customs and Border Protection, the custom and protection bureau of American borders). Tieto autority rozhodnú, či budete môcť vstúpiť do USA. Tento prípad sa stáva najčastejšie, v 99 % prípadov.

Čakajúca autorizácia (Authorization pending): Takýto prípad sa môže stať, ale nemusí to hneď znamenať zlú odpoveď. DHS (authority imigračného úradu USA) kontrolujú údaje zo žiadosti o povolenie ESTA a ešte sa nestihli rozhodnúť, napr. automatický systém nie je práve schopný skontrolovať všetky žiadosti na raz a preto to chvíľu trvá.

Cestovanie nie je povolené (Travel not authorized): Systém zamietol účasť na programe bezvízového styku VWP. Síce ste nedostali povolenie ESTA, ale môžete vycestovať do USA na základe víz. O víza môžete požiadať na americkej ambasáde alebo kontaktovať konzulát.

Príklad: Viktória

Viktória síce žije v Bratislave, ale často cestuje do USA.

Minulý mesiac plánovala cestu do južnej Floridy, na východnom pobreží.

O povolenie ESTA na stránke www.estavisa.sk požiadala 5 dní pred odletom. O povolenie žiadala nielen pre seba, ale aj pre svojho priateľa.

Zatiaľ čo povolenie určené pre jej priateľa prišlo hneď na jej e-mail, vlastné povolenie neobdržala.

Rozhodla sa kontaktovať zákaznícku linku, kde jej bolo povedané, že jej žiadosť sa práve spracováva a do 72 hodín by mala dosť odpoveď. Systém neposkytuje konkrétny dôvod omeškania odoslania odpovede na žiadosť ESTA.

Mohlo sa stať, že Viktória spáchala priestupky v rozpore s americkými imigračnými predpismi alebo len jej meno je podobné inému cestovateľovi, ktorý v USA nie je vítaný.

Možné je aj to, že americká adresa, ktorú zadala do formulára sa nachádza v blízkosti vojenskej alebo vládnej základne (miesto, ktoré je spojené s americkou národnou bezpečnosťou). Imigračný úrad musí preto všetko podrobne prešetriť.

Po 16 hodinách obdržala očakávané cestovné povolenie. Dostatočne včas pred odletom.

Buďte opatrný a pozorný pri vypĺňaní online formulára a na potvrdzovacej stránke si všetky uvedené informácie ešte raz poriadne skontrolujte. To je posledná možnosť ako si opraviť prípadné chyby a preklepy.