Skip to content

Ako dlho platí povolenie ESTA ?

Povolenie ESTA je platné dva roky. Avšak ak Váš pas má kratšiu platnosť alebo je zrušený, s expiráciou pasu zaniká aj povolenie ESTA. Môže sa Vám stať, že Vám povolenie ESTA vyprší už na území USA, počas Vášho pobytu, v tomto prípade nemusíte žiadať o nové povolenie, dôležité je aby bol dokument platný v čase vstupu do USA.

Príklad 1: Giles

Gilesovi bola schválená autorizácia ESTA pred 9 mesiacmi, keď cestoval s rodinou do Orlanda osláviť narodeniny dcéry. O dva mesiace má v pláne navštíviť Denver v Colorade na 5 dní kvôli pracovným záležitostiam. Jeho povolenie ESTA je platné na dva roky (teda ak mu nevyprší platnosť pasu a nevybaví si nový pas), a preto môže už získané povolenie, na ktoré vycestoval do Orlanda použiť aj pri ceste do Denveru.

Príklad 2: Valeria

Valéria vďaka autorizácii ESTA v januári tohoto roku navštevovala anglický kurz v NYC. V USA sa zdržala na 88 dní. (jej kurz mal menej než 21 hodín týždenne, ak by chcela mať viac, povolenie ESTA by nebolo dostačujúce, musela by si už zabezpečiť študentské víza).

V máji sa do NYC Valéria vrátila opäť na tri týždne. Jej kamarátka z kurzu sa vydávala. Dokopy Valéria bola v USA 109 dní počas jedného kalendárneho roku.

Valérii sa v USA zapáčilo natoľko, že už teraz plánuje výlet po USA autom. Keďže jej výlet by trval ďalšie tri mesiace, bude musieť požiadať o turistické víza typu B.

Jej existujúce povolenie ESTA by nemohla využiť, pretože ESTA síce umožňuje viac vstupov do Spojených štátov amerických, ale celkový počet návštev nesmie prekročiť 180 dní v jednom kalendárnom roku. Valéria by prekročila už spomínaných 180 dní.