Ak ide o jedlo, USA už dávno dostalo nálepku „krajina fast foodov“. Avšak hambáče, hranolky či hot dogy predstavujú len jednu stranu mince. Zatiaľ čo mimo americký obyvatelia vnímajú len rúb, tí čo sa rozhodli cestovať do USA aj vďaka ESTA víza spoznali i líc, a teda tú druhú odvrátenú, menej známu stranu. Možno USA v gastronómii nie je na prvých priečkach svetových hodnotení, ale určite hladní neostanete a okrem toho si aj veľmi dobre pochutnáte. Je pravda, že Američania milujú jedlo, ale nielen to z rýchleho občerstvenia, ktoré je radené k nezdravému životnému štýlu. Amerika je zmesou kultúr čoho výsledkom je množstvo reštaurácií. Stačí, ak sa prejdete po jednej newyorskej ulici a budete míňať reštaurácie čínske, talianske, francúzske, indické či mexické, až budete mať problém rozhodnúť sa, kde naplníte svoj hladný žalúdok. Keď už si raz vyberiete reštauráciu, nezabúdajte, že k stolu nesadáte sami, ale budete zamestnancom usadení.

Náš zákazník, náš pán

Zlaté pravidlo, ktorého sa v USA drží každý zamestnanec a výnimkou nie sú ani čašníci. Nech má váš čašník akokoľvek náročný deň, obslúži vás so širokým úsmevom na tvári a svoju prácu odvedie na výbornú. Jeho úlohou je nielen obslúžiť, ale naplniť všetky potreby zákazníka a spríjemniť mu deň. Toto pravidlo by malo platiť všade, bohužiaľ nie vždy to tak je. Avšak USA patrí medzi najviac zákaznícky orientované krajiny na svete. Ak vycestujete do USA, ťažko tam nájdete zlého čašníka. Pri platení nezabúdajte na prepitné – tipsy. Jeho výška by mala byť 15 až 20 percent z ceny za objednané jedlo. Je to častokrát jediný príjem pre vášho skvelého čašníka, a preto by ste ho určite mali za jeho prácu patrične odmeniť.

 

Kraby

kraby

Zdravé a chutné mäso, ktoré sa dá pripraviť na mnoho spôsobov. K veľkej obľube patria Crab House, krabie reštaurácie, ktoré naozaj praskajú vo švíkoch. Jediná nevýhoda je veľkosť tohto malého tvora. Aby ste sa do sýtosti najedli budete potrebovať kladivko a vedierko na odpad. Ak sa vám nechce udierať do tvrdého panciera kladivkom, tak potom odporúčam krabiu polievku alebo crab cake, čo predstavuje chutný malý slaný koláčik. Najväčšou špecialitou sú crab legs, chutné krabie nohy z aljašských krabov.

 

Buffet

buffet

Americké bufety patria k veľkej obľube Američanov a vyhľadávajú ich celé rodiny. Zaplatíte jednorázový poplatok a môžete zjesť koľko vládzete. Pripravte si voľnejšie oblečenie a opasky nechajte doma. A hlavne si to užite. Bufety sú nielen o jedle ale o spoločne strávenom čase s priateľmi a rodinou. Keď vyriešite problém čo si vybrať z pestrej ponuky skvelého jedla, ktoré nielen dobre vyzerá ale aj výborne chutí, môžete sa zahĺbiť do zábavných debát so svojimi blízkymi. Nezabúdajte, že výber je len a len na vás. K dispozícii sú špeciality z mäsa, polievky, cestoviny, ryby a okrem kalorických dezertov aj rôzne druhy zeleniny a ovocia.

 

Pre maškrtníkov

Pre maškrtníkov

Americké dezerty sú naozaj skvelé. Ak chcete zhrešiť a pochváliť sa doma ako ste si na ceste po USA zamaškrtili, tak potom treba vyskúšať typické americké palacinky poliate sirupom, jablkový koláč Apple pie, vychýrený a dobre známi Cheescake, muffiny a zmrzliny rôznych chutí, a nezabúdajte ani na hrianku s arašidovým maslom a lekvárom.

Americká strava je v podstate zdravá, pretože je na každom z nás čo si do úst vloží. Nemusíte byť Američan nato, aby ste sa prepchávali hranolkami. V Amerike nájdete taktiež množstvo bio fariem, jedlá označené raw alebo gluten-free. Na druhej strane raz za čas, malý prehrešok predsa nezaškodí. Zabezpečte si Esta usa viza a ochutnajte nefalšované USA!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.