Skip to content

Aké sú požiadavky k podaniu žiadosti o povolenie ESTA?

Aby ste mohli podať žiadosť o povolenie ESTA musíte splniť určité požiadavky. Je ich hneď niekoľko, ale sú veľmi jednoduché a jasné:

  • Vaša krajina pôvodu alebo pobytu musí byť účasníckou krajinou programu bezvízového styku VWP (spôsobilé krajiny sú uvedené nižšie).
  • Musíte byť vlastníkom elektronického alebo digitálneho cestovného pasu, ktorý je spôsobilý pre program bezvízového styku VWP.
  • Musíte mať spiatočnú letenku.
  • Vaša cesta nesmie prekročiť 90 dní.
  • Musíte cestovať s dopravným prostriedkom vhodným pre VWP.
  • Keďže za registráciu ESTA ste povinný uhradiť stanovený poplatok, musíte byť vlastníkom kreditnej karty VISA, MasterCard, Discover, American Express, alebo debetnej karty VISA, MasterCard. Je možné využiť aj platobnú bránu PayPal.
  • Musíte uviesť platnú e-mailovú adresu.

Príklad 1: Eva

Eva má taliansku národnosť. S priateľmi cestuje do USA. Síce vie, že na vycestovanie potrebuje povolenie ESTA, ale nie je si istá či má pas, ktorý je vhodný pre optické čítanie programu bezvízového styku. Kamarát Luke jej to hneď vysvetlil. V dolnej časti pasu sa nachádzajú čísla, písmena a jej osobné údaje spolu so symbolom „>>>“. Toto všetko sú znaky (kód) používané pri optickej čítačke.Vďaka objasneniu potrebných znakov, Eva zistila že môže požiadať o online povolenie ESTA.

Príklad 2: Matthew

Matthew je držiteľom britského pasu a v súčasnosti je v Mexiku. So svojím šéfom tu vycestoval z dôvodu pracovnej cesty. Budú musieť vycestovať do Texasu, Austinu, na túto cestu využijú súkromný let. Aj napriek tomu, že letový plán bude schválený príslušnými americkými orgánmi, Matthew na jeho ceste nesmie použiť povolenie ESTA. Je povinný požiadať o víza na americkom veľvyslanectve. Totižto, súkromné lety sú pre americké autority považované za neznáme a z toho dôvodu je možné využiť privátny let len s vízami, program bezvízového styku to neumožňuje.