Spojené štáty americké pokrývajú obrovské územie plné kontrastov. Zatiaľ čo na pobreží sa môžete kúpať v oceáne, vo vnútrozemí nájdete púšť či obrovský kaňon. Môžete tu navštíviť odľahlé a opustené vidiecke oblasti, ale aj kozmopolitné mestá, kde ruch neutícha ani v noci.

Nech ste už boli v USA niekoľkokrát alebo naopak plánujete svoju prvú cestu, či už ste vycestovali na turistické víza alebo na cestovné povolenie Esta visa, stále sa dozviete niečo nové, čo ste doposiaľ nepoznali a čo Vás prekvapí. My Vám prinášame aspoň krátky výber zaujímavým faktov o USA, o ktorých ste možno ani nevedeli.

Socha Slobody je Francúzka

Začnime s jedným najznámejším symbolov nielen New Yorku, ale Ameriky ako takej a to Sochou Slobody. Socha slobody je Francúzka, totižto práve Francúzsko túto sochu venovalo v roku 1886 Spojených štátom americkým. V súčasnosti aj v Paríži nájdete sochu slobody. Túto menšiu verziu sa rozhodlo venovať USA ako vďaku za dar Francúzsku o tri roky neskôr.

Najbežnejšie mená detí

Pre každú krajinu na svete sú typické chlapčenské a dievčenské mená. V USA najbežnejšími a najpoužívanejšími menami sú: pre chlapcov James a pre dievčatá Mary.

Voľnosť v cestovaní

Američan je šťastný cestovateľ, ktorý nemá takmer žiadne obmedzenia. Totižto americký pas je jeden z najlepších na svete. Občania USA môžu cestovať do 116 krajín bez vízovej povinnosti a získať vízum pri príchode do ďalších 44 krajín.

Maľovanie, ktoré nikdy neskončí

Kto by nepoznal nádherný oranžovo-červený symbol San Francisca. Most Golden Gate je radený medzi najkrajšie a najfotografovanejšie mosty na svete, ale vedeli ste, že o most je potrebné sa nepretržite starať? Vzhľadom k jeho enormnosti a miestnym klimatickým podmienkam sa nikdy neprestane s jeho natieraním. Kým je totižto náter na celom moste dokončený, v tom momente je opäť potrebné začať s jeho obnovou úpne odznovu.

Aljaška patrila Rusom

Vedeli ste, že Aljaška nebola vždy súčasťou USA? Až v roku 1867 USA kúpilo územie Aljašky od Ruska za 7,2 milióna dolárov. V súčasnosti je Aljaška jedným z amerických štátov a môže sa pochváliť množstvom národných parkov, ktoré sú zrkadlom dychberúcej a neskrotnej prírody.

USA nemá oficiálny jazyk

Aj napriek tomu, že najpoužívanejším jazykom spojených štátov amerických je angličtina, no aj tak nebola stanovená za oficiálny jazyk. Zaujímavé, však? Druhým najpoužívanejším jazykom je španielčina.

New York

Cestovanie do USA sa najčastejšie spája s kozmopolitným mestom New York. Vedeli ste, že meno tohto mesta bolo kedysi iné? New York sa v minulosti volal New Amsterdam. Toto meno mu dali Holanďania, ktorí sa usadili na území terajšieho Manhattanu. Názov New York sa osvojil až v 17 st. ako prejavenie vďaky vojvodovi z Yorku. A dokonca v rokoch 1785 and 1790 bol New York aj hlavným mestom USA.

Súostrovie a štát zároveň

Havaj je americký štát, ktorý ako jediný je zároveň aj súostrovím. Nádherné súostrovie vzniklo sopečnou činnosťou. Najväčším ostrovom je Havaj, ale hlavným ostrovom je Oahu. Medzi ďalšie ostrovy patria Maui, Kauai a Lanaii.

Prekvapili Vás tieto fakty alebo ste o nich už vedeli? Napíšte nám, budeme radi. V budúcnosti pre Vás určite pripravíme ďalšie zaujímavé fakty o Amerike nakoľko je ich naozaj veľa. Ak chcete spoznať USA na vlastnej koži, zabezpečte si cestovnú autorizáciu ESTA viza a vydajte sa za široký oceán!