Každá krajina je niečím typická, výnimočná a zároveň odlišná. Zatiaľ čo niekde je zima, inde praží slnko. Mnohokrát jazyk je prvým poznávacím znakom danej krajiny, aj keď v niektorých prípadoch je ťažké odlíšiť ich, najmä ak ide o tie severské krajiny. Pri cestovaní do USA Slováci pociťujú nielen vzdialenostné rozdiely, ale hlavne tie kultúrne. Zabezpečte si ESTA usa a poďte sa s nami pozrieť na 5 najväčších rozdielov medzi Američanmi a Slovákmi.

1. Šibi rybi vs. hľadanie vajíčok

Zatiaľ čo u nás sa dievčatá urputne vzpierajú chlapcom, ktorí ich chcú poriadne pooblievať a vyšibať korbáčom, očakávajúc tekutú alebo sladkú odmenu, v USA sa hľadajú veľkonočné vajíčka. Vajíčka schováva veľkonočný zajac v záhrade, vďaka čomu sa stal symbolom americkej Veľkej noci. Americké detičky hľadajúc dobroty blúdiac po záhrade a popri tom ich naháňa niekto prezlečený v kostýme zajaca. Veľkonočné zajačiky sú známe aj u nás, ale ešte stále preferujeme baránka a na stole nesmie chýbať dusená šunka. Dievčatá na Slovensku to majú podstatne ťažšie!

2. Ježiško vs. Santa Claus

Slovenské deti dostávajú darčeky večer, 24. decembra, od Ježiška. Americké deti musia netrpezlivo vyčkávať až do rána nasledujúceho dňa, 25.decembra. Ježiško to má jednoduchšie, zazvoní zvonček a pod stromčekom sa objavia darčeky a detské očká sa túžobne rozžiaria. Deti v USA sa musia navečerať, nachystať pre Santu mlieko s cookies, nesmie chýbať ani mrkva pre sobov, a odísť do hlbokých čarovných snov, počas ktorých Santa na saniach bude parkovať na strechách a  prepchávať sa komínmi a krbmi. Rodičia si v USA 25.12. veľmi nepospia, prebudí ich radostný džavot ratolestí.

3. Uzavretosť vs. otvorenosť

Nielen sviatky sú v USA iné, ale aj ľudia ako takí. Niežeby sme my Slováci boli nepriateľskí, ale viac sa zdráhame v rozhovoroch, sme uzavretejší a hanblivejší. Američania s veľkým úsmevom vítajú miestnych i cudzincov. Rozhovor v metre počas cesty, v nákupnom stredisku, či v parku medzi neznámymi ľuďmi je bežný. Ak ste v USA na návšteve, nebojte sa prihovoriť, či už len tak, prehoďte pár slov, alebo ak ste sa napr. stratili a potrebujete pomôcť. Domáci ochotne podajú pomocnú ruku a ukážu správny smer.

4. Drobné vs. obrovské

Veľkosť Slovenskej krajiny sa jednoducho nedá porovnať s USA. USA síce predstavuje Spojené štáty americké, ale veľkosťou ich ani zďaleka Európa nedobehla, práve naopak, v porovnaný s USA sa zdá Európa ešte menšia. Zatiaľ čo u nás máme v podstate všetko blízko, v USA v mnohých prípadoch je potrebné na prepravu využiť leteckú dopravu. Cez Slovenskú republiku prejdete z východu na západ autom za cca šesť hodín, v USA budete letieť z východu na západ cca päť hodín a nezabudnite rátať s časovým posunom. Aj napriek veľkej vzdialenosti sú Američania zvyknutí cestovať a šesť hodinová cesta autom pre nich je maličkosť, zatiaľčo niektorí Slováci „ohŕňajú“ nosom, ktoré sprevádza „frflanie“.

5. Neznáme vs. známe

Zatiaľčo Slovensko patrí medzi tie malé neznáme krajiny učupené v samom srdci Európy, USA je celosvetovo známa krajina. Každý Slovák vie kde je USA, ale máloktorý Američan počul niečo o Slovensku a poriadne sa zapotí pri rozmýšľaní, až ho napadne Československo alebo Slovinsko. Avšak netreba to brať len z tohto jedného uhla pohľadu. Koľkí z nás poznajú všetky štáty USA? Len zemepisní borci vymenujú a určia polohu všetkých štátov tejto krajiny, a preto Američanom nemáme čo zazlievať. A na druhej strane množstvo emigrantov zo Slovenska je v USA a šíri o svojej domovine dobré meno. Slovensko je síce malá krajina, ale zato čarovná a určite má čo ukázať. Ako sa hovorí sto ľudí, sto chutí, a teda môžeme tvrdiť sto krajín, sto odlišností. V prípade ak Vás tieto odlišnosti ešte viac motivovali k návšteve USA, nezabúdajte na ESTA Viza.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.