Čestným titulom svetového dedičstva sa môžu pýšiť len tie pamiatky zo sveta, ktoré boli pre svoju unikátnosť vybrané organizáciou UNESCO (z anglických slov United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation) a zaradené na zoznam svetového dedičstva. Na tomto zozname môžu byť budovy, mestá, architektonické komplexy, lesy, jazerá a iné prírodné scenérie. Medzi tie najznámejšie svetové pamiatky patria egyptské pyramídy, Veľký bariérový útes v Austrálii či národný park Serengeti.

Čo všetko spadá do svetového dedičstva?

Je potrebné pochopiť, že svetové dedičstvo sú nielen prírodné pamiatky, ale aj kultúrne zvyky. Jedine takto môžeme pochopiť a zachovať históriu planéty a rozmanitosť jej obyvateľov. Hoci každé miesto svetového dedičstva patrí do krajiny, v ktorej sa nachádza, je v záujme celého medzinárodného spoločenstva, aby boli všetky pamiatky zachované pre budúce generácie.
Gym in montauroux, guarana fitness – (var) eutropin lg 4iu hollow between the pectorals – bodybuilding – forum forme & amp; sport – doctissimo.
USA je obrovská krajina, ktorá je špecifická svojou diverzitou, a preto sa usiluje zaradiť taktiež svoje pamiatky do svetového dedičstva. Do roku 2016 bolo v Spojených štátoch vyhlásených za pamiatky svetového dedičstva presne 23 objektov (posledná zaradená pamiatka Mission v San Antoniu v štáte Texas). Drvivú väčšinu UNESCO pamiatok v Amerike tvoria práve prírodná rezervácia či národné parky. Preto, ak ste vášnivým milovníkom prírody, neváhajte a zamierte do USA tiež! Nezabudnite však na povinnosť vybaviť si víza, vďaka ktorým môžete cestovať kamkoľvek naprieč celými Spojenými štátmi.

Prejsť k žiadosti

Zoznam najznámejších pamiatok svetového dedičstva v USA:

1. Národný park Grand Canyon, Arizona

grand canyon esta visa

Tento národný park bol vyhlásený za pamiatku svetového dedičstva v roku 1979 a je dokonca považovaný za jeden zo siedmich divov sveta! Jedinečná kombinácia farieb, hornín a erózie poukazujú nielen na geologický vývoj prírody v tejto oblasti, ale pohľad na tento div zdobí aj výhľad na rieku Colorado, ktorá preteká stredom tohto viac než kilometer hlbokého kaňonu. No povedzte, nie je to nádhera?

2. Yosemitský národný park, Kalifornia

yosemite esta visa

Národný park Yosemite bol zaradený na zoznam svetového dedičstva v roku 1984. Ukrýva rozľahlé skaliská so žulovými monolitmi, ktoré sú výsledkom 10-tich miliónov rokov starej ľadovej erózie. Nič také nie je možné vidieť nikde inde na svete. Navyše táto krajina je plná najrôznejších živočíchov, vodopádov, čírych potokov, útesov a obrovských rašelinísk.

 3. Národný park Everglades, Florida

alligator Everglades esta visa

Park je pamiatkou svetového dedičstva už od roku 1979. Táto lokalita je dôležitým miestom výskytu pre vzácne a ohrozené druhy ako je kapustňák, americký krokodíl či puma floridská. Táto subtropická oblasť sa stáva čím ďalej tým populárnejšia z dôvodu narastajúcich turistických atrakcií ako sú napr. výlety loďou, rybárčenie, pozorovanie vtákov, kempovanie, pešia turistika a ďalšie. Park je tiež zaradený na tzv. Zozname svetového dedičstva v ohrození. Za zaradenie do tohto zoznamu môžu zhoršujúce sa podmienky pre život v morskom prostredí, ktoré pravdepodobne povedú k skorému vyhynutiu mnohých z voľne žijúcich vodných živočíchov.

4. Národný park Mammoth Cave, Kentucky

kentucky cave estavisa

Národný park The Mammoth Cave je sieť jaskýň a dlhých podzemných chodieb (v skutočnosti najdlhších na svete). Jaskyne sú úkrytom pre viac ako 130 druhov zvierat a divej zveri. A práve v roku 1981 bol tento park zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO v Spojených štátoch amerických, aby sa zachovalo toto prirodzené prostredie pre živočíchy.

5. Národný park Great Smoky Mountains, Tennessee a Severná Karolína

great smoky mountains esta visa

Park bol v roku 1983 vyhlásený za pamiatku svetového dedičstva, a to nielen preto, že je najnavštevovanejším národným parkom v Spojených štátoch, ale navyše má výnimočnú prírodnú krásu. Je domovom pre viac ako 3.500 druhov rastlín a na rozdiel od iných miest zo zoznamu svetového dedičstva, je relatívne nedotknutý ľudskou civilizáciou (samozrejme sa do toho nemôžu počítať tunajšie civilizované kempy, turistické chodníky a populárne rybárčenie).

Požiadajte o povolenie ESTA online!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.