USA je priam obrovskou továrňou na filmy. Filmy sa síce v súčasnosti nakrúcajú takmer na celom svete, avšak filmová produkcia v USA je enormná, priam neporovnateľná. Práve v USA sa zrodila továreň na filmové sny, vtedy ešte v neznámom Hollywoode, dnes celosvetovo uznávanom filmovom meste, kde sa každoročne rozprestrie červený koberec, začnú sa schádzať limuzíny a rozdávajú sa zlaté sošky Oscara. Tu sa začala písať filmová história, tu sa zrodili prvé filmové štúdiá, ľudia uzreli umenie nemého filmu a každý herec, veľký či malý, sa túžil dostať do Hollywoodu a urobiť dieru do filmového sveta.

My by sme Vám chceli v tomto článku predstaviť 5 filmov, kde si zahrali nielen skvelí herci, ale aj samotná Amerika. Možno práve po vzhliadnutí týchto filmov sa rozhodnete si zabezpečiť cestovné povolenie ESTA viza, vycestovať do USA a spoznať Spojené štáty americké na vlastnej koži. Katastrofické filmy sme vynechali, síce aj tam môžete vidieť panorámu amerických miest, či divokosť americkej prírody, avšak hurikány, búrky, lámajúci sa Golden Gate či padajúca Socha slobody Vás asi na cestovanie nenadchnú. A preto poďme na tie krásne, vtipné a dobrodružné!

Láska na druhom konci (The Other End of the Line)

Kde inde by sa mohla odohrávať romantická komédia o zaľúbenom mladom páre než v romantickom San Franciscu. Dej filmu do tohto mesta zapasoval ako dve strany zipsu. Mladá Indka Priya (Shriya Saran) pracuje v Indii pre zákaznícky servis. Cez telefón pred americkými klientmi vystupuje ako Američanka a rieši ich problémy s bankovými kartami. Nebolo by nič na tom zvláštne, keby sa nezaľúbila len na základe telefonátov do muža menom Granger (Jesse Metcalfe). Keďže Grengerovi je aj ona veľmi sympatická a myslí si, že žena na druhej strane linky je z USA, chce sa s ňou stretnúť. Priya sa teda vydáva na druhý koniec sveta do San Francisca. Pár sa prechádza po večernom San Franciscu, nechýbajú pohľady na Golden Gate či ulice vlniace sa v kopcoch.

Stážisti (The Internship)

Tento film si obľúbia najmä milovníci Google. Celý dej sa totižto odohráva v Silicon Valley ( čo v preklade doslovne znamená Kremíkové údolie) v severnej časti Kalifornii. Dvaja kamaráti, pracovní kolegovia, parťáci, Billy (Vince Vaughn) a Nick (Owen Wilson) sú dlhoroční predajcovia. Avšak ich kariéru potopí súčasná digitalizácia sveta. Obaja chcú nájsť novú prácu a napadne ich, či by sa nepokúsili získať prestížnu stáž v Google. Vstupný pohovor zázrakom úspešne absolvujú, ale zistia, že o stáž sa uchádza množstvo ďalších mladých šikovných študentov. Všetci záujemcovia o stáž sa musia podeliť do skupín. Billy a Nick sa dostávajú do skupiny, ktorá je považovaná za neúspešnú a od začiatku porazenú, avšak postupne dochádza k milému zvratu a táto skupina to doslova všetkým natrie. Skvelá večerná komédia, ktorá sa nezaobíde ani bez navštívenia San Francisca.

Sám doma 2: Stratený v New Yorku (Home alone 2: Lost in New York)

Kto by nepoznal Kevina (Macaulay Culkin), malého chlapca, ktorého v prvej časti filmu Sám doma zabudnú doma, zatiaľ čo celá rodina mieri na dovolenku a on sám musí ochrániť dom a bojovať proti lupičom. V druhej časti Kevin ukáže ešte väčšiu odvahu. Ocitá sa totižto sám v obrovskom New Yorku a zhodou okolností aj tu sa objavia dvaja lupiči známy z prvej časti. Šikovný chlapec sa vynájde aj v obrovskom meste a vynaliezavo porazí dvoch zlých mužov, ktorí chcú vykradnúť hračkárstvo a zobrať zbierku peňazí určenú pre deti. Vtipné scény a milé detské texty sú skvelo dopĺňané panorámou mesta a jeho charakteristickými symbolmi akými sú newyorské mosty, Rockefellerovo centrum, či samotný Central park a hotel Plaza.

Divočina (Wild)

Dobrodružná dráma je výborným filmom na zamyslenie sa nad svojím životom. Keďže hlavnou predstaviteľkou je žena, najmä nežnejšie pohlavie si príde na svoje. Mladá žena Cheryl (Reese Witherspoon) má už všetkého plné zuby a nevie ako sa ďalej pohnúť vo svojom živote, manželstvo jej krachuje, matka jej zomiera, spoločnosť jej začínajú robiť drogy. Rozhodne sa preto doslova si vyčistiť hlavu, dokázať sama sebe, že je silná, že to chce všetko zmeniť a začať odznova. Vydá sa naprieč americkou divočinou. Len ona, obrovský batoh a 1770 km dlhá vysokohorská trasa nazývaná PCT – Pacifik Crest Trail. Nádherný príbeh o sebazaprení, o tom, že človek keď chce naozaj dokáže všetko a tá úžasná divoká americká príroda je perfektnou čerešničkou na filmovej torte.

Prázdniny v Amerike (Vacation)

Cestovanie do USA sa spája najmä s dobrodružným výletom na aute, nazývaný road trip. Takýto výlet si môžete pozrieť vo filme Prázdniny v Amerike. Skvelá rodinná komédia s úžasným hereckým obsadením. Možno film patrí medzi staršie, ale aj dnes sa na americkej rodinke Griswoldovcov poriadne pobavíte. Bez hlavného hrdinu Clarka Griswolda (Chevy Chase) by nebol tento film tým, čím je. Milujúci manžel a otec dvoch detí chce svoju rodinu zobrať na výlet naprieč Amerikou, z Chicaga do Los Angeles. Clark je poctivý človek, ktorého životom stretávajú vtipné, niekedy až absurdné príhody a tento film je toho dôkazom. Aj napriek smole, ktorá sa mu lepí na päty, je vytrvalý a chce rodine zabezpečiť dokonalú dovolenku, ukázať im krásy západnej Ameriky a výlet zakončiť v zábavnom parku.

USA má naozaj čo ukázať, či sú to kozmopolitné mestá, divoká a nespútaná príroda, každý si tu príde na svoje. Zabezpečte si cestovnú autorizáciu ESTA a a vychutnajte si Spojené štáty americké aj Vy. Výlet na, ktorý určite nezabudnete.