V druhej časti článku vám predstavíme ďalšie možné dopravné prostriedky v USA. Cestovať teda môžete:

Metrom

24 liniek, 468 staníc, 24 hodinová prevádzka, viac ako 1300 km tratí, vyše 5 miliónov prepravených osôb denne, tak to je najpoužívanejšia Newyorská hromadná doprava. Subway, ako ho nazývajú miestny obyvatelia, jazdí  každých 2 – 5 minút počas dopravnej špičky, 10 – 15 minút mimo dopravnej špičky, 20 minút od 00:00 – 05:00. Metro síce jazdí aj počas noci, avšak skúste sa mu v tom čase vyhnúť z bezpečnostných dôvodov. Ak sa už v týchto nočných hodinách v metre ocitnete, sústreďte sa do stredných vozňov, kde sa nachádza najviac ľudí. Linky sú značené číslami. Metrom sa dostanete do Bronxu, Brooklynu, Queensu a na Manhattan. V štvrti Staten Island je k dispozícii spoločnosť MTA Staten Island Railway.

Na jazdu metrom budete potrebovať MetroCard. Predstavuje dobíjateľnú elektronickú peňaženku, pri každej jazde sa Vám odpočíta cca 2,50 $. Je možné si zakúpiť aj Unlimited Ride MetroCard, za 30 $ si môžete 7 dní neobmedzene jazdiť po celom New Yorku. MetroCard je k dispozícii za poplatok 1 $ v automatoch metra, pri pokladniach v metre, v stánkoch. Stanice sú označené symbolom metra, ak sa nad symbolom nachádza zelená guľa, na tejto stanici je možné zakúpiť MetroCard. V prípade ak je guľa červená, MetroCard si budete musieť kúpiť inde.

Trajektom alebo výletnou loďou

Máte už dosť zakláňania hlavy len aby ste mohli obdivovať špičky vysokých mrakodrapov? Tak si to zamierte k brehu rieky a naloďte sa na trajekt alebo výletnú loď. Rieka Hudson Vám zabezpečí nádherný výhľad na newyorskú panorámu. Keďže New York je ostrovným mestom, trajekty sú súčasťou každodenného života. Najvyťaženejším trajektom je Staten Island Ferry, ktorý premáva medzi State Islandom a Lower Manhattanom. Jazdí 24 hod., každý deň v roku. Výhodou je, že peší majú cestu zadarmo a 20 minútová plavba sa stáva realitou bez otvorenia peňaženky. Ak Vám to stačiť nebude, na výber máte hneď niekoľko „boat tours“ už si len vybrať. Osobne odporúčam plavbu pri západe slnka alebo po západe, kedy budete popod mohutné obrovské mosty otvárať ústa nad miliónmi svetielok trblietajúcich sa vysoko v oblakoch a aj na hladine rieky. Cena sa pohybuje od 30 $ a plavba trvá minimálne 90 minút.

Rikšou

Presne tak, v New Yorku je možné všetko, na to aby ste sa povozili na rikši nemusíte cestovať do Ázie, stačí si splniť svoj veľký americký sen. Vhodné pre tých, ktorým sa nechce šliapať do pedálov a prenechajú to profesionálom. Rikšu sa oplatí využiť na frekventovaných miestach ako Times Square alebo Broadway vo večerných hodinách, kedy sa vyhnete preplnenému metru.

Konským záprahom

Po Central parku sa môžete prevážať ako kráľ na koči. Nemusíte sa skrývať v kufri ako Macaulay Culkin v svetoznámom filme Sám doma. Stačí ak si siahnete do vrecka po približne 150 $ a na 45 minút si užijete neopakovateľnú atmosféru. Nebojte sa počasia, počas zimy sa zaboríte do pohodlnej sedačky a zakryjete teplou dekou. Vhodné ako nevšedný darček k narodeninám či skvelá príležitosť ako osláviť výročie. Bezpochyby krásne tátoše sú najčastejšie svedkami zásnub.

Po vlastných

Ak už budete mať dosť hromadnej dopravy, stačí sa nechať viesť po svojich. Mesto je naozaj obrovské, ale bez problémov sa prejdete po Broadway k Empire State Building či k Flatiron Buliding. Ideálny spôsob pri ktorom nielen ušetríte par drobných a spálite kalórie, ale poriadne si užijete miestnu atmosféru. Na rohu 3. a 4. ulice je zmrzlina? Stačí sa pristaviť a môžete maškrtiť, alebo prejdete o kúsok ďalej a dáte si hot dog? Po vlastných treba prejsť aj cez známy Brooklyn Bridge, aspoň jedna cesta tam a späť sa môžete zviesť metrom. Nebuďte leniví a zažite pravý New York!

My Vám pomôžeme zabezpečiť Esta usa visa a Vašou úlohou bude prebádať Big Apple.

*Uvedené informácie majú len informatívny charakter a boli platné v čase písania článku.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.